Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı: Kilo Vermenin Doğal Yolları

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı: Kilo Vermenin Doğal Yolları

kilo vermenin doğal yolları
kilo vermenin doğal yolları

Kilo vermek için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Kilo vermek için doğal yollar: Kilo vermenin yolları

1.) Zayıflamak için ne yapmalı: Sakız çiğnemek

– Sakız çiğnemek iştahın kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Tükürük ve mide salgısının artmasını sağlar. Her gün şekersiz sakız çiğnenmesi önerilir.

2.) Kilo vermek için egzersiz

– Düzenli olarak egzersiz yapılması önerilir. Egzersiz kan akışının artmasını sağlarken aynı zamanda kas yapısını geliştirir. Kas hacmini artırır ve yağ hacminin azalmasına yardımcı olur.

– Her gün yarım saat kadar yürüyüş ya da koşu yapılabilir. Ayrıca bisiklet, yüzme ve kardiyo egzersizleri de önerilir. Kalp ve damar sağlığının korunması için egzersiz alışkanlık haline getirilmelidir.

3.) Kilo verme su içme

– Kilo vermek için su tüketiminin artırılması gerekir. Su içilmesi şişkinlik sağlar ve tokluk hissi yaratır. Her gün 12 ila 15 bardak su içilmelidir.

– Suyun yanı sıra diğer sağlıklı içeceklerin de tüketimi artırılmalıdır. Bitkisel çaylar ile sebze suları tüketilebilir. Özellikle lifli sebze ve meyve sularının tüketilmesi önerilir.

– Kafein içeren çay ve kahve tüketimi mutlaka sınırlandırılmalıdır.

4.) Kilo verdiren bitkisel yağlar: Hindistan cevizi yağı

– Hindistan cevizi yağı da kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle obezite hastalarına önerilir. Doymuş yağlar açısından son derece zengindir. Enerji seviyelerini artmasını sağlar. Sindirim sistemini geliştirir ve mide ile bağırsak sağlığının korunmasını sağlar

– Hindistan cevizi yağı yemek ve salatalara eklenerek tüketilebilir. İştahın kontrol altına alınmasını sağlar.

– Günde iki kez, 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı tüketilebilir.

5.) Kilo verdiren yiyecekler: Yoğurt ve bal

– Yoğurt oldukça faydalı bir besindir. Probiyotikler ile zenginleştirilmiştir. Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Mide ve bağırsaklardaki bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Doygunluk hissi verir ve yemek yeme isteğini azaltır.

– Her gün bir kase yoğurt ile biraz bal düzenli olarak tüketilebilir.

6.) Uyku düzeni

– Kilo verme sürecinde uyku düzenine de dikkat edilmelidir. Her gün düzenli olarak 8 saat uyunması gerekir. Ayrıca erken saatlerde uyanmalı ve erken saatte kalkılmalıdır.

– Her gün aynı saatlerde uyunmalı ve aynı saatlerde uyanılmalıdır.

7.) Kilo verdiren bitkiler: Karabiber ve limon suyu

– Kilo vermek için kullanılan yaygın çözümlerden biri de karabiber ve limon suyudur. Bu karışım yağların hızla yakılmasına yardımcı olurken aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır.

Gerekli malzemeler:

– Taze çekilmiş karabiber tozu

– Biraz limon suyu

– Bir bardak su

Uygulanışı:

– Bir bardak suyun içerisine karabiber tozu ile limon suyu eklenir. Bu karışım günde birkaç kez düzenli olarak tüketilmelidir.

8.) Zayıflatan sebzeler: Kabak

– Kabak içerdiği enzimler ile kilo vermeye yardımcı olur. Metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve lif açısından son derece zengindir. Bağırsak ve mide sağlığını korur.

Gerekli malzemeler:

– 1 su bardağı kabak suyu

– Biraz limon suyu

Uygulanışı:

– Kabak suyu ile limon suyu karıştırılır. Her gün düzenli olarak tüketilir.

9.) Aç kalmamak

– Kilo verme sürecinde gün içerisinde aç kalınmaması gerekir. Aç kalınması metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Bu da kilo alınmasına sebebiyet verir.

– Gün içerisinde sık sık ama az yemek yenmelidir. 3 ana öğün yerine 6 öğün yemek yenmelidir. Az porsiyonlarda yemek yenmesi önerilir. Öğün aralarında sağlıklı atıştırmalıklar da tüketilebilir.

10.) Kilo verdiren meyveler: Elma

– Elma lif açısından son derece zengindir. İçerdiği diğer enzimler ile mide ve bağırsak sağlığının korunmasını sağlar. Aynı zamanda kan şekerini düzenler ve iştahın kontrol altına alınmasını sağlar. Enerji seviyelerinin yükselmesine yardımcı olurken kilo verme sürecini hızlandırır.

– Her gün 1 ya da 2 adet elma düzenli olarak tüketilmelidir.

11.) Kuşkonmaz

– Kuşkonmaz elma kadar etkili bir besindir. Lif içeriği oldukça yüksektir. İştahın kontrol altına alınmasını sağlar. Kan şekerini düzenlerken aynı zamanda genel sağlık için faydalı olan vitaminler içerir.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz kuşkonmaz konulur. Yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Süzülür ve içerisine biraz bal eklenerek tüketilir. Bu karışım her gün düzenli olarak birkaç kez tüketilebilir.

12.) Keten tohumu

– Keten tohumu, sindirim rahatsızlıkları için önerilir. Mide ve bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Kolesterol seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur. Kan şekeri düzeylerini dengelediği için diyabet hastalarına da önerilir.

– 1 yemek kaşığı keten tohumu bir bardak ılık suya eklenerek tüketilebilir. Ayrıca yemek ve salatalarda eklenmesi önerilir.

13.) Deve dikeni bitkisi

– Deve dikeni bitkisi aktif flavonoid bileşikler içerir. Bu içeriği ile kilo vermeye yardımcı olurken aynı zamanda karaciğerin temizlenmesini sağlar.

– Deve dikeni bitkisi çay şeklinde tüketilebilir. Ancak kullanmadan önce eğer kişide herhangi bir sağlık sorunu varsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

14.) Çikolata tüketimi

– Çikolata kilo aldıran bir besin olarak bilinir. Özellikle bitter çikolata kilo verilmesine yardımcı olur. Her gün az miktarda tüketilebilir.

15.) Fasulye

– Fasulye önerilen besinler arasındadır. Midede şişkinlik hissi yaratır ve iştahın kontrol altına alınmasını sağlar. Aynı zamanda kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olur.

Diğer ipuçları:

– Kas kütlesinin artırılması ve yağların hızlı yakılması için düzenli olarak düzenli egzersiz yapılmalıdır. Koşu, yürüyüş ve bisiklet egzersizleri özellikle önerilir.

– Stres kilo alınmasına neden olabilir. Bu nedenle stresin de kontrol altına alınması gerekir. Stresin azaltılması için düzenli olarak yoga ve meditasyon gibi yöntemler uygulanabilir. Nefes egzersizleri de kaygıların azaltılmasına yardımcı olacaktır.

– Sağlıksız besinlerden uzak durulmalıdır. Yağlı ve kızartma besinler ile işlenmiş ve hazır gıdalar tüketilmemelidir. Bu besinler yerine sadece sebze ve meyve tüketilmesi önerilir. Yağsız ya da az yağlı süt ürünleri de beslenme düzenine eklenmelidir.

– Yatmadan önce yemek yenmemelidir. Yemek yedikten sonra en az 1 saat beklenmelidir. Özellikle gece 7’den sonra yemek yenmesi önerilmez.

– Kilo verme sürecinde motivasyonun artırılması gerekir. Hızlı kilo vermek sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle yavaş kilo verilmeli ve bu süreç boyunca sabırlı olunmalıdır.

– Her gün kilo ölçümü yapılabilir. Ancak sabah aç karna yapılması daha sağlıklı olacaktır.

– Kilo verme sürecinin hızlanması için her sabah bir bardak ılık suyun içerisine biraz limon suyu eklenerek tüketilebilir. Limon suyu asidik içeriği ile yağların daha hızlı yakılmasını sağlayacaktır.

Kilo vermek için birçok diyet programı vardır. Ancak hızlı kilo vermeyi vaat eden sağlıksız diyetlerin uygulanmaması önerilir. Bu diyetler besin eksikliklerine neden olarak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Yavaş ve daha sağlıklı kilo verilmesini hedefleyen planlara uyulmalıdır. Düzenli egzersiz yapılması gerektiği ve bol miktarda su tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Uygun diyet programı için bir diyetisyene başvurulması önerilir. Sportif aktiviteler için ise bir spor salonuna başvurulabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir