Kilo Vermek İçin Neler Yenmeli: Kilo Verdiren Besinler

Kilo Vermek İçin Neler Yenmeli: Kilo Verdiren Besinler

kilo verdiren besinler
kilo verdiren besinler

Kilo verdiren yiyecekler şunlardır:

Kilo vermek için ne yapmalı: Kilo vermenin yolları

1- Kilo verdiren meyveler: Guava:

Birim başına düşen kalori miktarı: 112

Guava içerisinde yağ ve kaloriyi normal miktarda içeren bir besindir. Ancak çok yüksek C vitamini içeriği ile 1 guava tüketmek kişinin günlük C vitamini ihtiyacını %628 oranında karşılar. Sodyum ya da doymuş yağ yüksek düzeyde yoktur ancak bakır, lif ve potasyum açısından son derece zengin bir kaynaktır. En azından ayda 1 kere de olsa guava tüketilmesi önerilmektedir. Zayıflamak için de beslenme planına eklenebilecek besinlerden bir tanesidir.

2 – Kilo vermeye yardımcı besinler: Kavun:

Birim başına düşen kalori miktarı: 60

Sağlıklı bir hayat ile zayıflamak için çaba harcayan kişilerin mutlaka kavun tüketmesi önerilir. Özellikle düşük yağlı, çok fazla sodyumu absorbe eden ve kişinin kolesterol seviyesini düşüren harika bir meyvedir.

Kavunda bulunan besin maddeleri şu şekilde sıralanabilir:

– A vitamini

– B6 vitamini

– C vitamini

– K vitamini

– Belli oranda sağlığa faydalı bir tür tuz

3 – Kilo verdiren yiyecekler: Granola:

Birim başına düşen kalori miktarı: 100-200

Granola lezzetli olmasına karşın hem zayıflamak için hem de kilo almak için kullanılabilecek besinlerden bir tanesidir.

İçerisinde bütün halde tohumlar bulunduran granolanın temel malzemelerinden bazıları fındık, yulaf ve kuru meyve parçalarıdır. Enerji açısından yüksek bir enerjiye sahip olan bu besin kişide müthiş bir tokluk hissi yaratır. Bu yüzden sabah kahvaltısında tüketilmesi gerekir. Gün içerisinde kişinin acıkmasını engelleyeceğinden zayıflamasını sağlar. Aynı zamanda içerisindeki birçok vitamin ve mineral ile de kişiyi besleyerek sağlıklı bir vücuda sahip olmasını sağlar.

Ancak piyasada birçok granola çeşidi vardır. Bunlardan birçoğunda ise şeker oranı çok fazla olduğundan zayıflatıcı etki göstermediği gibi vücut sağlığına da zarar verir. Bu yüzden ya güvenilir markaların granola ürünleri alınmalı ya da kişi evde kendisi granola hazırlamalıdır.

İdeal olan doğru yöntemler ile evde hazırlanan granolaların tüketilmesidir. Oldukça kolay hazırlanabilen bu besinin farklı çeşitleri vardır.

Sağlığa faydalı olan ve aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olan bir granola hazırlanışı şu şekildedir:

Gerekli olanlar:

– 4 çay bardağı yulaf

– Çeyrek çay bardağı ayçiçeği içi

– 1 çay kaşığı tarçın

– 1/3 çay bardağı yaban mersini

– 1/2 çay bardağı bal

– 1/3 çay bardağı Hindistan cevizi yağı

– Çeşitli kuruyemişler (Önerilen kuruyemişler; fındık, fıstık ve kajudur. Kuruyemişler isteğe bağlıdır)

– 1 çay bardağı badem içi

Yapılışı:

– Fırın 180 derecede ısıtılır.

– Fırına konacak tepsinin içine yağlı kağıt konur.

– Yulaf, badem içi ve ay çekirdekleri tepsiye yerleştirilir.

– Tüm bu malzemelerin üzerine tarçın serpilir

– Bal ve hindistan cevizi yağı bir kasenin içerisinde karıştırılıp hazırlanmakta olan tepsinin üzerindeki malzemeye yedirilir.

– Malzemeler renk değiştirip pembeleşene kadar pişirilir. (Yaklaşık 20 dakika kadar pişirilmesi gerekir.)

Fırından çıkarılan yulafların soğumasını beklenir. Isı ve çeşitli etkenler nedeniyle yulaflar tepsiye yapışmış olabilir. Eğer yapışmışsa yulaflar tepsiden el ile ayrılır. Üzerine son olarak yaban mersini ve yemişler eklenir. Hava almayan bir kavanoza konarak yaklaşık 1 ay kadar bozulmasan saklanabilir.

Badem sütü, yoğurt ve isteğe bağlı olarak ekstra bal da eklenebilir.

4 – Simitle kilo verme:

Birim başına düşen kalori miktarı: 110

Atıştırmalık bir şeyler tüketilmek istendiğinde patates cipsi yerine simit yemek hem daha sağlıklı hem de zayıflamak için daha idealdir. Simidin hamur olması ve aynı zamanda susam içermesi kişinin uzun süre boyunca tok hissetmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra çubuk kraker ile de hem çok daha az kalori alınabilir hem de tok hissedilebilir. Yüksek lif, düşük kalorisi ile gramı başına sadece 1 kalori içerir. Ancak tabii ki doymak için yaklaşık 100 – 120 gram civarı tüketilmesi gerekir. Eğer doğru şekilde tüketilirse zayıflamaya yardımcı olan bu besin yanlış tüketimi ile kilo almaya neden olabilir. En besleyici şekilde kullanılması ve zayıflatan özelliğinden faydalanması için simit ve kraker tarzı olup tüketilecek olan ürünün tam buğday ile hazırlanan bir marka olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Bu besin grubunun beslenme planına eklenmesi ile daha uzun süre tok kalmak ve dolayısıyla zayıflamak mümkündür.

5 – Kilo vermek için ne yemeli: Kurutulmuş gıdalar:

Birim başına düşen kalori miktarı: 85-100

Bu gıdalar birçok vitamin ve mineral içermesi ile zayıflamak için ideal olan besinler arasında yer almaktadır. Özellikle birçok sağlıklı ve zayıflatıcı ürünün yapımında kullanılır.

Yapımında kurutulmuş gıdaların kullanıldığı besinler şu şekilde sıralanabilir:

– Granola

– Salatalar

– Tahıl ürünleri içeren gıdalar

Kurutulmuş gıdalarda genel olarak bulunan besin maddeleri ise şu şekilde sıralanabilir:

– A vitaminleri

– B vitamini

– B26 vitamini

– C vitamini

– Fosfor

– Demir

– Kalsiyum

– Çözünebilir lif

İçerisindeki bu besin maddeleri kurutulmuş gıdalar kişinin zayıflamasına yardımcı olur.

6 – Kilo vermek için nasıl beslenmeli: Sebze cipsi:

Birim başına düşen kalori miktarı: 150

Patates cipsi muhtemelen dünyanın en popüler atıştırmalıklarından bir tanesidir. Aynı zamanda birçok insanın en sevdiği yiyeceklerden bir tanesidir. Ancak, bilindiği üzere bu cipsler insan sağlığına son derece zararlı olduğu gibi aynı zamanda kişinin kilo almasına da neden olur. Ancak cips olarak patates temelli değil, pişmiş sebze ile yapılan cipslerin tüketimi hem sağlığa faydalıdır hem de bu cipsler oldukça lezzetlidir. Hazırlanışı da kolay olan bu sebze cipsinin zayıflamaya yardımcı olduğu bile söylenebilir. Cips yapmak için birçok sebze tercih edilebilir. Havuç ve patlıcanın ön planda olduğu sebzeler arasında şunlar vardır:

– Havuç

– Patlıcan

– Pancar

– Turp

– Kereviz

– Zerdeçal

Mikrodalga fırında ısıtılmadan sadece normal fırın ile hazırlanması sağlık açısından gerekli olan işlemdir.

7 – Kilo vermenin doğal yolları: Bol meyve tüketimi:

Birim başına düşen kalori miktarı: 80

Bol bol meyve tüketimi de zayıflamak için uygulanabilecek en önemli yöntemlerden bir tanesidir. Özellikle suyu miktarı bol olan ve C vitamini açısından zengin olan narenciye besinlerinin tüketilmesi önerilir. Bunun yanı sıra elma ve armut da bu besinler arasındadır. İçerisindeki bol mineral ve vitamin içeriğinin yanı sıra aynı zamanda tokluk hissi de yaratması zayıflamak için ayrı bir faydadır. Özellikle sabah kahvaltısında ya da kahvaltıdan yarım saat kadar sonra 2 ya da 3 adet meyve tüketmek gün boyunca tokluk hissi sağlayacağı gibi aynı zamanda kişinin enerjik olmasına da yardımcı olur.

8 – Kilo vermek için beslenme: Kuruyemiş:

Birim başına düşen kalori miktarı: 150-300

Kuruyemiş tüketimi de kişinin iştahının kapanmasını ve daha az besin tüketmesini sağlar. Bu da zayıflamak için oldukça önemli olan etkilerden bir tanesidir.

Kuruyemiş olarak tüketilebilecek ürünler şu şekilde sıralanabilir:

– Fındık

– Badem

– Kaju

– Fıstık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir