Kıvırcık Saçlara Nasıl Bakılır: Kıvırcık Saçlar İçin Doğal Bakım

Kıvırcık Saçlara Nasıl Bakılır: Kıvırcık Saçlar İçin Doğal Bakım

kıvırcık saçlar için doğal bakım
kıvırcık saçlar için doğal bakım

Kıvırcık saçlara bakım:

Kıvırcık saç, bakımı en zor saç tiplerinden biridir. Bu nedenle bakım konusunda ekstra özen gerekir. Kıvırcık saçlar için bakım önerileri şunlardır:

Kıvırcık saçlara nasıl bakım yapılır: Kıvırcık saçlara evde bakım

1. Kıvırcık saçlar nasıl yıkanmalı?

– Kıvırcık saça sahip olan kişilere her gün saçlarını yıkamaları önerilir. Bukleler gün içerisinde sıcak ve nem dengesizlikleri ile düşer. Bu durumu önlemek için saçlar haftada 3 kez şampuanla, geri kalan günlerde ise sadece şu ile her gün yıkanmalıdır.

2. Kıvırcık saçlara krem

– Saçların daha canlı ve parlak görünmesi için saç kremleri kullanılabilir. Özellikle yıkama sonrasında uygulanan saç kremleri, buklelerin düzgün kalmasına yardımcı olur ve tülermeyi engeller.

3. Kıvırcık saçlar için sprey

– Kıvırcık saçlar için önerilen bir diğer çözüm saç spreyleridir.

– Özellikle alkol içermeyen bitkisel saç spreyleri ve köpüklerinin kullanılması önerilir.

4. Kıvırcık saçın kabarmaması için ne yapılmalı?

– Kıvırcık saçlarda tülerme sorunu çok sık yaşanır. Özellikle kış aylarında mont, kazak gibi kıyafetler giyildiğinde tülerme artar.

– Saça bir havlu sarılarak tülerme en aza indirilebilir.

5. Kıvırcık saçlar taranmalı mı?

– Kıvırcık saçlarda yumuşak fırçaların kullanılması önerilir. Bu şekilde saçta tülerme olmaz ve buklelerin yapısı bozulmaz.

6. Kıvırcık saçlara şekil verme: Isıyı azaltmak

– Kıvırcık saçlı kişilere saçlarına ısı veren işlemler yapmaları önerilmez. Saç düzleştirici ve saç maşaları sık kullanıldığında saçların yapısında bozukluk olmasına ve tülermeye neden olabilir.

– Saç kurutma makinesi kullanılırken en düşük ısıda kullanılması önerilir.

7. İpek yastıklar

– Saçları tülermesine neden olan naylon yastık kılıfları yerine pamuklu ya da ipek ürünler kullanılabilir. Bu şekilde saçların formunu kaybetmesi engellenir.

8. Saç tokaları

– Kıvırcık saçlı kişilere saç tokası seçerken de dikkatli olmaları önerilir.

– Saçları çok çektiren ve sıkı saç tokaları kullanılmamalıdır.

9. Saç derisine masaj

– Saç derisine masaj yapılması kan akışının uyarılmasını sağlar. Bu da saç hücrelerine giden oksijeni artırır.

– Parmak uçları yardımı ile saç köklerine her gün 1 ya da 2 kez düzenli olarak masaj yapılabilir.

10. Düzenli egzersiz

– Saç sağlığının korunması için düzenli olarak egzersiz yapılması önerilir. Düzenli egzersiz kan akışının artmasına yardımcı olurken aynı zamanda genel sağlık için de faydalıdır.

11. Beslenme düzeni

– Sağlıklı gıdalardan oluşan bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

 -Protein açısından zengin gıdalar, az yağlı süt ve süt ürünleri, taze sebze ve meyve ile kepekli tahıllar tüketilmelidir.

– Özellikler somon gibi yağlı balıklar, havuç, istiridye, makarna, ceviz ve yumurta tüketilebilir.

12. Hava nemlendiriciler

– Evdeki havanın nemli olduğundan emin olunmalıdır. Havadaki nemsizlik de kıvırcık saçlarda buklelerin düşmesine neden olabilir.

– Hava nemlendiriciler düzenli olarak kullanılabilir. Ayrıca hava nemlendiricisi yoksa bir bardak su odanın bir yerine tutulur. Bu su buharlaşarak havanın nemlenmesini sağlar.

13. Bitkisel kürler

– Saç sağlığının korunması için kimyasal içerikleri olan saç bakım ürünleri kullanılmamalıdır. Bu ürünler saç yapısının uzun vadede zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle bitkisel içerikli saç bakım ürünlerinin kullanılması önerilir.

  1. Su tüketimi

– Tüketilen su ve sıvı miktarına dikkat edilmelidir. Her gün 3 litre kadar su tüketilebilir. Ayrıca bitkisel çaylar ile sebze ve meyve suları da beslenme düzenine eklenmelidir.

Kıvırcık saçlar için tüm bu önerilere uyulabilir. Saçların tülermesini engellemek için mutlaka saçlar nemli tutulmalıdır. Saçlara yağ tedavileri de uygulanabilir. Özellikle badem ve zeytinyağı gibi bitkisel yağların kullanılması önerilir. Saç sağlığının korunması için beslenme düzenine ve hayat tarzına da dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Saçların daha güçlü ve sağlıklı kalması için düzenli olarak egzersiz de yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir