Kortizol Seviyesi Nasıl Düşürülür: Kortizol Seviyesini Düşüren Besinler

Kortizol Seviyesi Nasıl Düşürülür: Kortizol Seviyesini Düşüren Besinler

kortizol seviyesini düşüren besinler
kortizol seviyesini düşüren besinler

Kortizol seviyesini düşürmenin yolları:

Kortizol nasıl düşürülür: Kortizolü düşürmek için ne yemeli?

1. Kortizolü düşüren gıdalar: Somon balığı

– Kortizol seviyelerinin azaltılması için en etkili besin somondur. Stres hormonlarının azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda omega 3 yağ asitleri içerir. Var olan inflamasyonun azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda oksidatif stresi de azaltır. Aynı zamanda protein açısından son derece zengin bir kaynaktır.

2. Kortizol düşüren bitkiler: Siyah çay ve papatya çayı

– Siyah çay ve papatya çayı da önerilir. Papatya çayı sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleri ile bilinir. Siyah çay ise içerisindeki tanen ile son derece faydalıdır.

– Her gün birkaç bardak kadar papatya çayı ya da siyah çay tüketilebilir.

3. Kafein sınırlaması

– Kafein tüketilmesi önerilmez. Uyarıcı özellikleri olan kafein kortizol seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Kahve ve çikolata olabildiğinde az; mümkünse hiç tüketilmemelidir.

4. Kortizolu düşüren yiyecekler: C Vitamini

– C vitamini açısından zengin besinlerin tüketilmesi de kortizol düzeylerinin azalmasına yardımcı olabilir. Bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle portakal, çilek ve limon beslenme düzenine eklenebilir.

5. Kortizolü düşüren bitkiler: Sarımsak

– Sarımsak da kortizol seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda doğal ve etkili anti inflamatuar etkileri vardır. Yemeklere ve salatalara eklenebilir. Alternatif olarak bir bardak kaynar suyun içerisine sarımsak eklenir. Demlenmesi için beklenir. Daha sonra süzülür ve tüketilir.

6. kortizolü ne düşürür:KZeytinyağı

– Zeytinyağı son derece güçlü bir anti inflamatuardır. Sağlıklı yağlardan biri olarak beslenme düzenine olması önerilir. Damar ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kolesterolün düşmesini sağlar.

– Zeytinyağı yemek ve salatalara eklenerek tüketilebilir. Her gün düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

7. Kortizol hormonunu düşüren besinler: Yulaf

– Yulaf da kortizolün azaltılmasına yardımcı olur. Stresi azaltır ve testosteron düzeylerini dengeler. Her sabah düzenli olarak yulaf ezmesi tüketilebilir.

8. Kortizol seviyesini düşüren besinler: İstiridye

– İstiridye tüketilmesi önerilir. Kortizol düzeylerinin düzenlenmesi için kabuklu deniz ürünleri etkili besinler arasındadır. Bu besinler aynı zamanda vücuttaki testosteron düzeylerinin artmasını sağlar. Kortizol seviyesini ise düşürür.

9. Yoga

– Stresin ve kortizol düzeylerinin azaltılması için düzenli olarak yoga yapılması önerilir. Yoga zihinsel ve bedensel sağlığın korunmasına yardımcı olur.

10. Rahatlatıcı nefes egzersizleri ve uyku

– Gün içerisinde bol bol dinlenilebilir, uyunabilir. Rahatlatıcı nefes egzersizleri de yapılabilir. Bu egzersizler beyin ve zihin dengesinin korunmasını sağlar. Stresi ve gerginliği azaltır. Kortizol seviyelerini azaltmak için en etkili çözümlerden biridir.

– Her gün düzenli olarak 8 saat kadar uyunmalıdır. Her sabah aynı saatte yatılıp aynı saatte kalkılabilir. Uykusuzluk da kortizol seviyelerinin artmasına neden olabilir.

Kortizol seviyelerinin düzene sokulması için tüm bu önerilere uyulması gerekir. Ayrıca beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Her gün vitamin ve mineral açısından zengin besinlerin tüketilmesi önerilir. Özellikle yeşil sebzeler ve renkli meyveler tüketilebilir. Yağlı ve kalorili besinlerden uzak durulmalıdır. İşlenmiş gıdalar, abur cuburlar, kafeinli ve gazlı içecekler de tüketilmemelidir. Bitkisel çaylar, siyah çay, sebze ve meyve suları ile bol miktarda su tüketilebilir. Ayrıca düzenli olarak egzersiz de yapılmalıdır. Haftada en az 5 gün; 30 dakika kadar egzersiz yapılabilir. Yüzme, yürüyüş, koşu ve ağırlık ya da kardiyo egzersizleri yapılabilir. Egzersiz yapılması kan akışının artmasına yardımcı olur. Dokulara daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Alkol ve sigara gibi sağlığa zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Tüm bu önerilere uyulmasına rağmen kortizol seviyelerinde düşme oluşmuyorsa mutlaka en kısa sürede bir doktora gidilmelidir. Bazı durumlarda ilaç tedavisi gerekebilir. İlaç tedavisinin yanı sıra doğal çözümlere ve önerilere de uyulması tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir