Lekeli Ciltlere Ne İyi Gelir: Lekeli Ciltler İçin Bitkisel Çözüm

Lekeli Ciltlere Ne İyi Gelir: Lekeli Ciltler İçin Bitkisel Çözüm

lekeli ciltler için bitkisel çözüm
lekeli ciltler için bitkisel çözüm

Lekeli ciltler için kullanılabilecek belli ev ilaçları vardır. Ciltte bulunan bu lekelerin arkasında neden ciddi değil ise lekeli ciltten kurtulmak için bu ev ilaçları denemek faydalı olabilir. Ancak, bunun yanı sıra belirli ciddi bir sağlık sorunu var ise lekeli deri yamalarını uygun tedavi yolu için mutlaka bir doktora danışılması önerilir.

Cilt lekeleri nasıl geçer: Cilt lekelerine doğal çözüm

1 – Lekeli ciltlere maske: Aloe Vera:

Aloe vera eski zamanlardan beri cilt dostu ot olarak kabul edilir. Etkili olan cilt üzerine yatıştırıcı olan aloe vera jel uyguladığında, anında serinlik hissedilir ve ciltteki lekeyi tedavi etmek için sadece o bölgedeki deri üzerinde kaşıntı da hissedilir. Aloe vera, havadaki doğal duman, kirletici etkenler ve güneş ışınları gibi çevresel unsurlara karşı cildi korur. Aynı zamanda yara izini azaltır ve kesikler, çürükler ile yanıkların iyileşmesine yardımcı olur. Bu neden ile faktör ne olursa olsun hemen hemen her tür kırmızı lekeli cilde aloe vera jeli uygulamak faydalı olur. Aloe vera kullanımı etkisi ile lekeli ciltte kırmızılık, şişlik ve iltihaplanma bakımından rahatlatma olacaktır.

Gerekli malzemeler:

– Aloe vera jel

– Pamuk topu (isteğe bağlı)

Uygulama:

Hazır olan aloe vera jel ya da doğrudan aloe vera yapraklarından elde edilen taze jel, pamuk ya da parmakların yardımı ile lekeli cilt üzerine uygulanır. Bu uygulama biraz bekletildikten sonra yıkanır. Ancak, ciltte yapışkanlık hissedilmesi durumunda en az 20-30 dakika bekledikten sonra su ile yıkanır.

2 – Lekeli ciltlere doğal çözüm: Karbonat tozu:

Lekeli cilt nedenlerine bağlı olarak, bazı cilt koşulları bakımından deri üzerindeki lekeli yamalardan kurtulmak için ölü deri hücrelerinin yumuşayıp pul pul dökülmesi gerekir. Karbonatın içerisinde bulunan soda, tıkalı gözenekleri açmak ve doğal cilt tonunu vermek için derinden temizlemeye yardımcı olan mükemmel bir ev ilacıdır.

Gerekli malzemeler:

– Pişirme soda (2-3 yemek kaşığı)

– Su (yeterli miktarda)

Uygulama:

Kabartma tozu ve yeterli miktarda su karıştırılarak hamur kıvamında bir karışım elde edilir. Bu karışım lekeli cilt yamaların üzerine uygulanır ve birkaç dakika yavaşça fırçalandıktan sonra su ile yıkanır. Lekeli ciltten kurtulana kadar bu ilacın, 2 ya da 3 gün boyunca günlük bir kez tekrarlanması tavsiye edilir.

3 – Cilt lekelerine çözüm: Yulaf ezmesi:

Yulaf ezmesi harika nemlendirici bir kaynaktır. Yulaf ezmesi, bacak üzerinde, hatta yüz ve boyun bölgesinde lekeli cilt üzerine uygulanarak aşırı kuru cildin nemlenmesine yardımcı olur. Yulaf ezmesi, nemlendirici özelliğinin yanı sıra anti-inflamatuar ve anti-oksidan özelliklere sahiptir. Bu sayede ciltteki kızarıklık ve kaşıntıdan kurtulmak için yardımcı olur. Ancak, vücudun her yerinde cilt lekeli ise, en iyi yol yulaf ezmesi banyosu almak olacaktır. Lekeli ciltler için yulaf ezmesi kullanmanın iki yolu vardır.

Maske olarak yulaf ezmesi uygulaması

Gerekli malzemeler:

– Yulaf ezmesi (2 yemek kaşığı)

– Sıcak su (2-3 yemek kaşığı)

– Bal (isteğe bağlı) – (1/2 çay kaşığı)

Uygulama:

Yulaf ezilerek toz haline getirilir. Üzerine su ekleyerek macun kıvamında karışım elde edilir. Bu karışıma bal ilave edilir ve cilt üzerindeki lekeli yamalara sürülür. Yaklaşık 5 dakika boyunca bekletilir. Yavaşça birkaç dakika boyunca cilde masaj yapılır ve 5 dakika daha bekletilerek ılık su ile yıkanır. Bu işlem en az haftada 3 kez tekrarlanır.

Lekeli ciltler için yulaf banyosu

Gerekli malzemeler:

– Yulaf tozu (1/2- 1 su bardağı)

– Ilık banyo suyu

Uygulama:

Ilık su ile banyo küveti doldurulur. İçerisine yulaf tozu eklenir ve iyice karıştırılır. Vücut yaklaşık 15-20 dakika bu suyun içinde bekletilir. Sonra duş alınır ve vücut kurulanır. Vücudun kırmızı lekeli cildinden kurtulmak için bu işlemin haftada 3 ya da 4 kez tekrarlanması önerilir.

4 – Cilt lekelerine doğal maske: Yeşil çay:

Yeşil çay içeriğinden dolayı en iyi anti-inflamatuar madde olarak kabul edilmiştir. Doğal anti-inflamatuar ve anti-oksidan özellikleri sayesinde kızarıklık ve rahatsız yapan lekeli cildin şişmesinden kurtulmak için yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– Sıcak su (1 su bardağı)

– Yeşil çay (1 çay kaşığı ya da 1 çay poşeti)

– Pirinç unu / yulaf ezmesi tozu (isteğe bağlı) – (1 yemek kaşığı)

Uygulama:

Yaklaşık 10 dakika boyunca ılık suda çay yaprakları ya da çay poşeti ıslatılır. Daha sonra süzülür ya da çay poşeti suyun içinden çıkartılır. Bu çay kullanılarak ve bir macun elde etmek için pirinç unu ya da yulaf ezmesi tozu ekleyerek karıştırılır. Sadece çay kullanılması durumunda, bir pamuk ya da bir bez ıslatılır ve tüm yüze olmak üzere her yeri lekeli cilt üzerine yerleştirilir. Ancak un karıştırılarak yapılan hamurun kullanılması durumunda, karışım lekeli cildin üzerine maske olarak uygulanır. Her iki uygulamada da, cilt yaklaşık 15-20 dakika bekletilir ve sonra su ile yıkanır. Bu işlemlerin birinin haftada 2-3 kez tekrarlanması önerilir.

5 – Cilt lekelerini ne giderir: Hindistan cevizi yağı:

Hindistan cevizi yağı, anti-septik ve anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca Hindistan cevizi yağının içeriğinde bulunan yağ asitleri, kesinlikle lekeli ciltlerin arkasındaki nedenlerden biri olan kuru ciltler için nemlendirici olarak yardımcı olur. Bu yağın anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleri, ciltte kızarıklık ve iltihabı rahatlatmayı sağlarken, nemlendirici etkisi ile derinden etkileyerek lekeli ciltten kurtulmaya yardımcı olmak için cildi nemlendirir.

Düz Hindistan cevizi yağının lekeli cilde uygulanması

Gerekli malzemeler:

– Hindistancevizi yağı

Uygulama:

Hindistan cevizi yağından alınır ve lekeli cilt yamaları üzerine sürülür. Yaklaşık birkaç dakika için hafifçe ovulur ve doğal yoldan cilt tarafından emilmek için beklenir. Kuru ciltten ve lekelerden kurtulmak için cilt sık aralıklar ile yağlanmalıdır.

Hindistan cevizi yağı ile lekeli ciltleri fırçalamak

Gerekli malzemeler:

– Hindistan cevizi yağ (2 yemek kaşığı)

– Şeker kahverengi / şeker (1 tatlı kaşığı)

– Bal (isteğe bağlı) – (1 çay kaşığı)

Uygulama:

Hindistan cevizi yağı ile şeker ve ayrıca bal karıştırılır. Bal cilt için ekstra nem sağlamaktadır. Bu karışım lekeli cilde uygulanır ve hafifçe birkaç dakika için fırçalanır. Daha sonra su ile yıkanır ve haftada 1-2 kez tekrarlanması gerekir.

6 – Lekeli ciltler için yoğurt:

Yoğurdun içinde laktik asit bulunmaktadır. Bu asit bir alfa hidroksi asittir ve pürüzlü, kuru ciltlerin pürüzsüz olmasına yardımcı olur. Laktik asit aynı zamanda cildin gözeneklerini tıkayan ve lekeli cilde neden olan ölü cilt hücrelerini temizlemeye yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– Sade yoğurt

Uygulama:

Lekeli ciltte yamaların üzerine sade yoğurt kalın bir tabaka olarak sürülür. Yaklaşık 20-30 dakika kadar bu şekilde bekletilir ve ılık su ile yıkanır. Bu uygulamanın, lekeli ciltten kurtulmak için haftada 2-3 kez tekrarlanması tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir