Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır: Meme Kanserinin Belirtileri

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır: Meme Kanserinin Belirtileri

meme kanserinin belirtileri
meme kanserinin belirtileri

Meme kanseri günümüzde en sık görülen kanser türlerinden biridir. Bazı belirtiler ile başlar. Meme kanserinin belirtileri şunlardır:

Göğüs kanseri nasıl anlaşılır: Göğüs kanseri belirtileri:

1. Meme kanseri memede şişlik ya da koltuk altında beze

– Meme kanserinin en yaygın belirtisi meme ya da koltuk altında yumru oluşmasıdır. Bu yumrular genellikle ağrısızdır. Bu nedenle erken fark edilemez. Bazı durumlarda ağrı da oluşabilir.

– Yumru genellikle sert ve yoğun bir yapıya sahiptir.

– Yumru oluşmasının tek nedeni meme kanseri değildir. Hormonal sorunları, enfeksiyonlar ve doku hasarı da yumrulara neden olabilir. Bu nedenle panik yapılmamalı; tanı için doktora danışılmalıdır.

2. Göğüs kanserinin belirtileri: Kızarıklık ve şişlikler

– Meme kanseri durumunda göğüslerde kızarıklık, yanma ve şişme oluşabilir. Sıcaklık enfeksiyon göstergesidir. Bu nedenle eğer 1 haftadan uzun süren yanma ya da şişlik durumu varsa en kısa zamanda bir doktora gidilmesi önerilir.

3. Göğüs kanserin belirtileri: Akıntı

– Meme kanseri belirtilerinden biri de akıntıdır. Süt benzeri bir sıvının gelmesi iltihap belirtisi de olabilir. Ancak anne sütü dışında, meme başında gelen her türlü akıntı meme kanseri belirtisi olarak görülebilir. Bu nedenle en kısa zamanda bir doktora danışılması tavsiye edilir.

4. Göğüs kanserinin ilk belirtileri: Göğüs bölgesinde ağrı

– Eğer meme ya da göğüs bölgesinde keskin bıçak gibi bir ağrı varsa bu iyi bir işaret değildir. Bu ağrı yanma ve elektriklenme şeklinde de kendini gösterebilir.

– Eğer bu türde rahatsızlıklar yaşanıyorsa en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

5. Göğüs kanseri nasıl olur: Meme yapısında değişiklikler

– Meme şeklinde ya da büyüklüğünde herhangi bir değişiklik olması durumunda ya da asimetri olması durumunda bir doktora danışılmasında yarar olacaktır.

6. Meme kanseri nasıl olur: Memede hassasiyet

– Meme kanseri belirtilerinden bir diğer memede hassasiyet oluşmasıdır. Temas edildiğinde ağrı ve acı daha hızlı oluşur. Her hangi bir hassasiyet artışı durumunda en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna gidilmeli ve rahatsızlık duyulan konular hakkında bilgi verilmelidir.

7. Meme kanserinde kaşıntı

– Meme etrafında kaşıntı oluşuyorsa ve nedeni bilinmiyorsa bu da kanser belirtisi olabilir. Kaşıntı genellikle tek başına ortaya çıkmaz. Deride kızarıklık, tahriş, iltihap ve ağrı da oluşabilir. İnflamatuar meme kanseri türü sıklıkla bu belirtileri verir.

8. Göğüs kanseri arı yapar mı: Omur, boyun ve sırt bölgesinde ağrı

– Bazı durumlarda meme kanseri ve tümör omuz ve boyun bölgesine yayılabilir. Bu tür durumlarda omuz, boyun ve üst sırt bölgesinde de ağrı görülür. İnsanlar genelde, boğaz kasları ile omurga tendonları arasındaki ağrıyı karıştırır. Kanser nedeni ile oluşan ağrı boyun tutulması ve kas sıkışması benzeri bir ağrıdan daha çok yanma ile birlikte görülen bir ağrıya sebebiyet verir.

– Eğer uzun süreden beri ya da sık sık omuz, sırt ve boyunda ağrı görülüyorsa mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Meme kanseri nasıl önlenir: Meme kanserine karşı koruma sağlamak için yapılması gerekenler:

– Düzenli olarak gerekli olan test ve taramalar yapılmalıdır. Herhangi bir belirti görüldüğünde en kısa zamanda bir doktora gidilmesi önerilir.

– Ayda iki kez göğüsler kontrol edilmeli; şişlik olup olmadığına bakılmalı ve memedeki olası değişiklikler kontrol edilmelidir.

– Sağlıklı ve ideal kilonun korunması tavsiye edilir.

– Her hafta 5 gün; günde 30 dakika kadar düzenli egzersiz yapılmalıdır.

– Uyku düzenine dikkat edilmeli, günde 8 saat düzenli olarak uyunmalıdır.

– Aşırı alkol tüketmekten kaçınılmalıdır.

– Kansere neden olabilen kimyasallara maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

–  Uzun süre bebek emzirilmesi önerilmez.

– Postmenopozal hormon tedavisi kısıtlanmalıdır.

Meme kanseri kontrol altına alınamadığında ölümle bile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi önemlidir. Belirtiler görülmeye başlandıysa en kısa sürede bir doktora gidilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir