Nasıra Ne İyi Gelir: Nasır İçin Bitkisel Çözüm

Nasıra Ne İyi Gelir: Nasır İçin Bitkisel Çözüm

nasır için bitkisel çözüm
nasır için bitkisel çözüm

Nasır için doğal çözüm:

Nasır tedavisi için önce nedenini öğrenmek gerekir. Aynı zamanda nasırın yok edilmesi için bir doktorun görünülmesi tavsiye edilir. Nasırın geçmesi bakımından, dokuların tedavisi için cerrahi müdahalenin yanı sıra farklı yöntemlerde vardır. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir.

– Nasır etrafına ilaçsız pedler yerleştirilerek basınç ve tahrişi rahatlatmak sağlanabilir.

– Emici malzemeler kullanılarak etkilenen alanlar üzerinde baskı ve sürtünme ile dağılması önlenebilir.

– Salisilik asit içerikli pedler kalınlaşmış deriyi yumuşatmak için kullanılır.

– Uygun ve pratik ayak hijyeni sağlamak.

– Düzenli aralıklar ile ayakkabı değiştirilebilir.

– Mümkün olduğunca evin içinde çıplak ayakla yürümek.

– Ilık suda ayaklar dinlendirilir.

– Pürüzsüz kalınlaşmış cilt için ponza taşı kullanılır.

Ayaklarda meydana gelen nasırlar için, tuzlu su karışımı, uçucu yağlar ya da yeşil çay ile ayaklar ıslatılarak nasırlı bölgeler nemlendirilir. Bu ev ilaçları sert ve ölü cildi yumuşatmak için yeterli olabilir. Ayrıca, ev ilaçlarının yanı sıra bir doktora danışarak nasır ile ilgili tedavi için güvenli ve etkili ürünler kullanmak açısından doğru yol öğrenilebilir. Örneğin, enfeksiyonlardan cildi korumak için etkili olan limon suyu nasırı yumuşatmak için de kullanılabilir. Bu tedavi için, az miktarda limon suyu ile aspirin karıştırılır ve bu karışım etkilenen alan üzerine uygulanır. Aslında tüm ev ilaçlarının denenmeden önce güvenli olup olmadığından emin olmak için bir doktor ile görüşülmesi tavsiye edilir. Ancak, iyileşmesi zor olan nasırlar için ameliyat gerekebilir.

Nasır nasıl geçer: Nasıra bitkisel çözüm

1 – Nasır için ne yapılır: Nasırların tedavisi için tıbbi bakım:

Nasırların kaldırılmasında ev ilaçlarının olumlu sonuç vermemesine karşı bir doktora danışılmalıdır. Özellikle diyabetten oluşan cilt üzerinde enfeksiyon var ise, ciltte nasırdan kaynaklanan duyu kaybı ya da zayıf kan dolaşımı bulunabilir. Normalde nasır için herhangi acil müdahale gerektiren bir durum yoktur. Ancak, hastaneye gitmek için gerekli koşullar şöyle sıralanabilir:

– Nasırın etrafında yara oluşması ve herhangi bir sıvının boşalması

– Etkili bölgede kızarıklığın Yayılması

– Nasırlı alanda artan şişlik, kesik ya da ağrı

– Ateş

– Doku çürüme belirtileri (kangren)

– Etkilenen alanın renginin değişimi

2 – Nasıra evde tedavi:

Ayak ve parmaklarda meydana gelen nasırları kaldırmak için evde günlük, özel ve doğal bakım uygulamak açısından bazı ipuçları şöyle sıralanabilir.

– Cilt üzerinde sürtünme ve basıncı azaltmak için bölgenin yaraya dönüşmesini önlemek açısından nasır üzerine koruyucu pedler konur.

– Sert kalınlaşmış deri alanları üzerine ponza taşı ya da zımpara diskleri kullanılır.

– Eldiven, çorap, ayakkabıları düzenli değiştirerek kullanılır, ayak ve eller üzerinde baskıdan uzak durulur.

– Nasır ve fazla dokuların kurumasına karşı nemlendiriciler uygulanır.

Nasırdan kurtulma yolları:

1 – Nasırı ne geçirir:

– Nasırlı bölgede sertleşmiş cildi yumuşatmak için, 30 dakika boyunca yeşil çay ya da papatya çayında ayaklar bekletilir. Ciltte oluşan çay lekeleri su ve sabun ile daha sonra yıkanarak giderilir.

– Ilık su içine karbonat tozu eklenir ve etkilenen deri alanı emmesi için bu suda yaklaşık 30 dakika boyunca bekletilir. Bu uygulama ölü derinin yumuşamasına yardımcı olur ve iyileşme sürecini başlatır.

– Elma sirkesi içinde bir dilim ekmek bekletilir. Elde edilen macun kıvamındaki karışım nasır üzerine konur ve bandaj ile sabitlenerek 10 saat boyunca ya da bir gece bekletilir. Ertesi sabah bandaj çıkarılır ve olumlu sonuç alana kadar bu işlem tekrarlanır.

– Ilık su ve Epsom tuz karışımı içinde nasır bekletilir. Bu çözüm, etkilenen bölgeyi yumuşatmaya yardımcı olur ve tuz nasırın kaldırılmasına etkili olur.

2 – Nasırı nasıl yok ederiz: Fırçalama yöntemi:

– Nasırdan kurtulmak için ayak parmakları bir ponza taşı kullanılarak ovulur. Etkilenen bölgeler ılık suyun etkisiyle yumuşadıktan ya da duş sırasında ayakların ıslanmasından sonra ovma araçları kullanılır. Ayrıca, dairesel hareketler ile ovulan ayaklar nasırın ağır katmanlarından kurtulmak için su içine daldırılarak yıkanır. Ölü deriyi temizlemek için cilt bir ponza taşı ile durulanır. Cildin yumuşak kalması ve en iyi sonuçlar için bu işlemin tekrarlanması önerilir.

– Nasırların fırçalanması için başka bir yol ise ıslak ve kumlu plajda çıplak ayakla yürüyüş yapmaktır.

3 – Nasır kaldırmak için kurutma yöntemi:

Etkilenen bölgeyi tamamen kurutmak, nasırdan kurtulmak için hızlı iyileşmeye yardımcı olabilir. Cilt üzerinde ekstra nem kaldırmak için yumuşak ve temiz bir havlu kullanılır. Doğal cilt kuruması için, sadece etkilenen alan üzerine biraz mısır nişastası serpilir. Bu cildin kuru kalmasını ve aynı zamanda deri enfeksiyonlarına karşı cildi korumaya yardımcı olabilir.

Nasır için doğal çözümler:

1 – Karbonatla nasır tedavisi

Nasır tedavisinde en etkili yollardan biri, ayakların sıcak suyu emmesini sağlamaktır. Bu yöntem ölü cilt hücrelerini gevşetmeye ve nasırın iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu tedavinin fayda sağlaması için, su ısıtılır ve içine 3 yemek kaşığı karbonat tozu eklenir. Nasırlı alan bu suyun içinde ıslatılır. Ayrıca 1 kısım su ve 3 parça karbonat tozu karıştırılarak hamur hale getirilir ve etkilenen bölgeye bu karışım ile masaj yapılır.

2 – Nasıra iyi gelen bitkiler: Papatya:

Karbonat tozu uygulamasının yanında, yatıştırıcı etkisi bakımından papatya çayı içinde ayaklar ıslatılır. Bu durum geçici olarak terli ayakları ya da elleri kurutmak için cildin pH değerini değiştirebilir. Bu bitkisel çayın uygulaması sırasında ciltte leke olabilir, ama oluşan leke su ve sabunla kolayca çıkarılabilir.

3 – Nasır için ne yapmalı: Mısır nişastası:

Etkilenen alanı kuru tutmak için el ve ayak parmakları arasına mısır nişastası serpilebilir. Cildi çatlamaya karşı koruyan mısır nişastası, nasırı kaldırmak için de doğal yollardan biridir. Ayrıca, nem nasır ile birlikte mantar enfeksiyonları için de teşvik edebilir. Yani, mantar enfeksiyonlarından kurtulmak için de cildin kuru tutulması önemlidir ve mısır nişastası bunun için çok etkili bir maddedir.

4 – Sirkeyle nasır tedavisi:

Çok basit bir çözüm yolu olan bu uygulama için etkilenen bölgeye bir bant yardımı ile beyaz sirkeyle ıslatılmış temiz bir pamuk topu konur. Gece boyunca açık bırakılır. Ertesi sabah ise, ılık su ve bir ponza taşı ile bu alan ovalanır.

5 – Nasır buz tedavisi:

Ayak ve parmaklarda meydana gelen nasırları kaldırmak için, doğal çözüm yöntemi olan buz uygulamak denenebilir. Nasıra bağlı ağrı ve derideki sertliğin giderilmesine yardımcı olabilir. Sert özü olan nasıra karşı buz paketi denemek etkili olabilir. Buz paketi etkilenmiş alana uygulanır ve yaklaşık 5 dakika kadar bekletilir. Bu uygulama, nasırın neden olduğu şişliği azaltmanın yanı sıra ağrıyı hafifletmek için ve nasırın biraz tahriş olmasına yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir