Nasıra Ne İyi Gelir: Nasır İçin Bitkisel Çözüm

Nasıra Ne İyi Gelir: Nasır İçin Bitkisel Çözüm

nasır için bitkisel çözüm
nasır için bitkisel çözüm

Nasır için doğal çözümler ve nasırdan kurtulma yolları şunlardır:

Nasır nasıl geçer: Nasıra bitkisel çözüm

1. Nasıra son: Nasır ponza taşı uygulaması

– Nasır için en etkili ve hızlı çözüm ponza taşıdır. Bu üzerinde delikler bulunan taş ciltteki ölü deri hücrelerin arınmasına yardımcı olur. Nasır nedeni ile oluşan cilt sertleşmesini azaltır. Aynı zamanda iyileşme sürecini hızlandırır.

– Yatmadan önce nasır bulunan ayak 10 dakika kadar sıcak suda ıslatılır. Ardından ponza taşı ile etkilenen alana masaj yapılır. Su ile durulanır ve kurulanır. Daha sonra pamuk yardımı ile biraz hint yağı uygulanır. Üzeri bir bandaj ile sarılır. Ertesi sabah günde birkaç kez tekrar hint yağı uygulanır. Bu uygulama birkaç gün boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.

2. Sirkeyle nasır tedavisi

– Beyaz sirke asidik içeriği ile birçok cilt sorunu için önerilir. Ölü cilt hücrelerinin arınmasına yardımcı olurken aynı zamanda sertleşen cildi yumuşatır. Aynı zamanda sirkenin anti bakteriyel ve anti fungal özellikleri de vardır. Bu nedenle olası enfeksiyon riskini azaltır.

– Yatmadan önce, biraz su ile sirke karıştırılarak pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Üzeri bandaj ile sarılır. Bu şekilde sabaha kadar bekletilir. Ertesi sabah etkilenen alanlara ponza taşı uygulanır. Cilt soyulduktan sonra biraz hindistan cevizi yağı ya da sızma zeytinyağı kullanılabilir. Bu uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

3. Nasır için ne yapılır: Nasır tedavisinde karbonat

– Karbonat cilt sağlığı için etkili çözümlerden biridir. Cildin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur. Nasır tedavisinde de son derece etkilidir.

– Karbonat kullanımı ölü cilt hücrelerinin ciltten arınmasına yardımcı olurken aynı zamanda anti bakteriyel ve anti fungal özelliklere de sahiptir.

– Ilık su dolu küvete 2 ya da 3 yemek kaşığı kadar karbonat eklenir. İyice karıştırılır ve bu suyun içerisinde ayaklar yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar bekletilir. Daha sonra cilt yumuşayınca ponza taşı kullanılır. Ayaklar su ile durulanır ve kurulanır.

– Alternatif olarak biraz karbonat ve su karıştırılır. Elde edilen karışım cilde macun kıvamında uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

4. Nasır için limon suyu

– Limon suyu da nasır tedavisinde önerilir. Cildin temizlenmesine yardımcı olur ve cildi besler. Aynı zamanda cilt yapısının güçlenmesine yardımcı olur.

– Asidik bir yapıya sahip olan limon suyu nasıl mısır-limon kurtulmak için sertleştirilmiş cildi yumuşatır. Bu şekilde nasırın da düşmesine yardımcı olur.

– Limon suyu doğrudan nasırlı bölgeye uygulanır. Ciltte kuruması beklenir. Bu uygulama günde 3 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

– Alternatif olarak biraz mayası ve limon suyu karıştırılarak hamur kıvamına getirilir. Elde edilen hamur cilde uygulanır. Bir gece ciltte üzeri bandaj ile kapatılarak bekletilir. Ertesi sabah ılık su ile durulanır.

– Olumlu sonuçlar alınana kadar uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

5. Nasıra hangi yağ iyi gelir: Terebentin yağı

– Nasır tedavisinde terebentin yağı da kullanılabilir. En etkili çözümlerden biridir. Bu yağ içerdiği antiseptik özelliklerinin yanı sıra iyileşme sürecini de hızlandırır.

– İnce bir bez içine birkaç buz küpü sarılır. Bu bez etkilenen alan üzerine yaklaşık 2 dakika boyunca kompres olarak uygulanır. Daha sonra cilt kurulanır. Biraz terebentin yağı sürülerek masaj yapılır. Bir gece ciltte bekletilir ve ertesi sabah su ile durulanır.

– Alternatif olarak, ¼ fincan hindistan cevizi yağı mikrodalgada ısıtılır. Ardından, içerisine 1 yemek kaşığı da terebentin yağı ile kafur yağı eklenir. Elde edilen karışım ılık suda yarım saat bekletilen ayaklara masaj yaparak uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama günde 2 ya da 3 kez düzenli olarak yapılabilir.

6. Nasıra iyi gelen bitkiler: Papaya

– – Papaya genellikle ciltteki ölü deri hücrelerin ve kirin arınması için kullanılır. Sivilce ve siyah nokta tedavisinde kullanılan bu besin nasır için de kullanılabilir. İçerdiği enzimler ile cildi yumuşatırken aynı zamanda olası ağrı ve rahatsızlık hissini de azaltır.

– Bir adet papaya püre haline getirilir. Ardından cilde masaj yaparak uygulanır. Bir bandaj ile sarılarak bir gece bu şekilde bekletilir. Ertesi sabah ayaklar ılık su ile durulanır.

– Bu uygulama her gün rutin olarak tekrar edilmelidir.

7. Nasıra iyi gelen şifalı bitkiler: Meyan kökü

– Meyan kökü de nasır tedavisinde önerilen çözümlerden biridir. Olası enfeksiyonların engellenmesine yardımcı olur.

– Biraz hardal yağı ile meyan kökü tozu karıştırılır. Elde edilen hamur nasırın üzerine uygulanır. Alanın korunması için bandaj ile sarılması önerilir. Bir gece bu şekilde bekletilir ve ertesi sabah ılık su ile durulanır. Nasır geçene kadar her gece düzenli olarak yapılmalıdır.

8. Nasır için şifalı bitkiler: Zerdeçal

– Zerdeçal da nasır tedavisinde kullanılabilir. Etkili ve doğal anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Rahatsızlık ve ağrı hissini azaltır. İyileşme sürecini hızlandırır.

– Biraz bal ile zerdeçal tozu karıştırılarak kıvamlı bir macun haline getirilir. Ardından elde edilen karışım cilde uygulanır. Kuruması beklenir ve su ile durulanır. Etkili sonuçlar almak için günde 2 ya da 3 kez yapılması önerilir.

– Alternatif olarak zerdeçal ile aloe vera jeli de karıştırılabilir. Bu karışım cilde uygulandıktan sonra nasırlı bölgede bir gece bekletilir. Daha sonra alan su ile durulanır. Her gün düzenli olarak 1 kez yapılabilir.

9. Nasır için sarımsak kürü

– Sarımsak antibiyotik ve anti bakteriyel özellikleri ile bilinir. Nasırın yanı sıra cilt enfeksiyonlarında da etkilidir. Anti fungal özelliklere de sahip olan sarımsak nasırın kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

– Birkaç diş sarımsak ezilir. Ardından nasırlı alana uygulanır. Üzeri bandaj ile sarıldıktan sonra bir geve bu şekilde bekletilir ertesi sabah alan su ile durulanır.

– Alternatif olarak biraz sarımsak püresi ve tuz karışımı da nasırın üzerine uygulanabilir.

10. Nasıra evde tedavi: Ananas

– Ananas nasırın yumuşamasına ve çıkmasına yardımcı olur.

– Ananas kabuğu küçük bir kare şeklinde kesilir. Ardından bu kesilen parça nasırın üzerine konulur. Kabuğun üzeri bandaj ile sarılır. Ardından çorap giyilir. Bu şekilde bir gece bekletilmesi gerekir. Ertesi sabah bandaj çıkarılır ve alan su ile durulanır. Son olarak cilde biraz hindistan cevizi yağı uygulanır.

– Hızlı sonuç elde etmek için uygulama yaklaşık 1 hafta boyunca her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

Tüm bu çözümler nasır tedavisinde düzenli olarak kullanılabilir. Ancak bazı durumlarda nasır çok derine inmiş olabilir. Bu durumda tedavi de oldukça zordur. Şiddetli ağrılar ve yürümede zorluk yaşanması gibi durumlar oluşabilir. Bu derece şiddetli vakaların mutlaka bir cilt doktoruna danışması önerilir. Nasırın çıkarılması için özel losyon ve kremlerin kullanılması gerekebilir. Ayrıca doktora danışılarak bitkisel çözümlerin kullanımına da devam edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir