Öksürük Nasıl Geçer: Öksürüğe Bitkisel Çözüm

Öksürük Nasıl Geçer: Öksürüğe Bitkisel Çözüm

öksürüğe bitkisel çözüm
öksürüğe bitkisel çözüm

Öksürük için doğal çözüm önerileri:

Öksürüğe ne iyi gelir: Öksürük için bitkisel tedavi

1. Öksürüğe iyi gelen yiyecekler: Bal:

– Yapılan bilimsel araştırmalara göre öksürüğü azaltmak için en etkili çözüm baldır. Bal içerdiği enzimler ile boğazı yumuşatır. Aynı zamanda boğazdaki ve solunum yollarındaki mukusu da dağıtır. Anti bakteriyel özellikleri ile hastalığa neden olan bakterileri de öldürür.

– Göğüs bölgesinden gelen inatçı öksürük varsa 1 yemek kaşığı bal her gün 3 kez düzenli olarak tüketilmelidir.

– Alternatif olarak geceleri yatmadan önce sıcak suyun içerisine birkaç damla limon suyu ve biraz bal eklenerek de tüketilebilir.

2. Öksürüğe iyi gelen bitki: Meyan kökü:

– Meyan kökü öksürüğün azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda solunum yollarında bulunan mukusu ve balgamı da azaltır.

– Kurutulmuş meyan kökü bir bardak kaynar suya eklenir. Demlenmesi için 15 ya da 20 dakika kadar beklenir. Ardından gün içerisinde iki kez çay şeklinde tüketilir. Düzenli olarak tüketildiğinde kısa sürede öksürüğün azalmasını sağlar.

3. Öksürüğü ne keser: Öksürüğe zencefil:

– Zencefil de öksürük için önerilen çözümlerden biridir. boğazı yumuşatır ve mukusun dağılmasına yardımcı olur. Doğal ve etkili yatıştırıcı özellikleri vardır. Balgam söktürücü özellikleri ile yaygın olarak kullanılır. Boğazdaki kaşıntıyı da azaltmaya yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– 4 yemek kaşığı ince doğranmış ya da ezilmiş sarımsak

– 2 yemek kaşığı kurutulmuş nane

– 3 bardak su

– 10 yemek kaşığı bal

Uygulanışı:

– Bir kavanoz içerisine bal hariç tüm malzemeler konulur. Ardından bu kavanoz su dolu bir tencere içerisinde kaynatılır. Soğumaya bırakılır ve içerisinde 10 yemek kaşığı bal eklenir. Bu kavanoz buzdolabında bir süre saklanır.

– İhtiyaç duyulduğunda öksürüğü azaltmak için her iki saatte bir, 1 tatlı kaşığı alınması tavsiye edilir.

4. Öksürüğü ne geçirir: Buhar uygulaması

– Buhar uygulaması da solunum yollarının rahatlamasına yardımcı olur. Var olan mukus ve balgamı azaltır. Öksürüğe neden olan bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Aynı zamanda mukozanın tahriş olmasını engeller ve boğazı yatıştırır.

Gerekli malzemeler:

– 1 bardak kaynar su

– 2 ya da 3 damla çay ağacı yağı

– 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane

– 3 ya da 4 adet mentol

Uygulanışı:

– Kaynar suyun içerisine çay ağacı yağı, kurutulmuş nane ve mentol eklenir. 30 ila 50 saniye kadar beklenir. Bu sudan çıkan buhar teneffüs edilir. Başın arkasına bir havlu konulduğunda daha etkili sonuçlar alınacaktır.

– Uygulama 15 dakika kadar yapılmalıdır. Her gün düzenli olarak 2 kez yapılabilir.

5. Öksürük için ne yapmalı: Sıcak su ve tuzlu gargara

– Tuzlu su öksürük için en etkili çözümlerden biridir. Solunum yollarının yumuşamasına yardımcı olurken aynı zamanda mukusu da gevşetir. İltihabın yatışmasına yardımcı olur ve olası boğaz ağrısını yatıştırır.

Gerekli malzemeler:

– 1 bardak ılık su

– 1 yemek kaşığı tuz

Uygulanışı:

– Bir bardak ılık suyun içerisine tuz eklenir. İyice karıştırılır ve bu su ile günde birkaç kez gargara yapılır. Yutulmamalıdır. 10 ila 20 saniye kadar ağızda tutulması yeterli olacaktır. Ayrıca 5 gün boyunca düzenli olarak yapılması önerilir.

Öksürük için tüm bu bitkisel çözümler kullanılabilir. Düzenli olarak kullanıldığında son derece etkili çözümler alınacaktır. Öksürük genellikle bir solunum hastalığının belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu nedenle öncelikle hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Tedavi ile birlikte bu bitkisel çözümlerin kullanılmasına devam edilmelidir. Eğer öksürük çok şiddetli ise ya da öksürük ile birlikte kan gelme durumu varsa mutlaka en kısa zamanda bir doktora danışılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir