Ölü Deriler Nasıl Temizlenir: Ölü Derilerden Kurtulmanın Doğal Yolu

Ölü Deriler Nasıl Temizlenir: Ölü Derilerden Kurtulmanın Doğal Yolu

ölü derilerden kurtulmanın doğal yolu
ölü derilerden kurtulmanın doğal yolu

Ölü deriler nasıl atılır?

Ciltte ölü deri hücrelerinin birikmesi sivilce ve siyah nokta gibi sorunlara neden olur. Bu nedenle cildin ölü derilerden arındırılması gerekir. Ölü deri hücreleri için doğal çözümler şunlardır:

Ölü derilerden nasıl kurtulunur: Ölü derilerden kurtulma

1. Stres seviyelerini düşürmek

– Stres cilt sağlığının bozulmasına neden olur. Bu nedenle stres seviyelerinin düşürülmesi önerilir.

– Stres kontrolü için meditasyon, nefes egzersizleri ve yoga gibi teknikler uygulanabilir. Bu yöntemlerin düzenli olarak uygulanması ciltte ölü deri hücrelerinin birikmesini engeller.

2. Ölü derilerden kurtulmak için epilasyon

– Ciltteki ölü derilerin birikmesi cilt kuruluğu nedeni ile oluşabilir. Bu nedenle cildin kurumasına neden olan epilasyon yöntemlerinin kullanılmaması önerilir. Jilet yerine epilasyon aletleri ve ağda gibi yöntemler uygulanabilir.

– Ayrıca epilasyon yöntemleri uygulandıktan sonra cilde rutin olarak bir nemlendirici uygulanmalıdır. Özellikle alkol içermeyen ürünler kullanılmalıdır. Salatalık özü ya da aloe vera içeren kremler kullanılabilir.

3. Ölü derileri temizleme: Sabun kullanımı

– Bazı sert kimyasal içeren sabunların kullanımı da cildin kurumasına ve soyulmasına neden olabilir. Bu da ölü deri hücrelerinin ciltte birikmesine sebebiyet verir.

– Yumuşak ve nemlendirici özellikleri olan sabunlar ve duş jelleri kullanılmalıdır.

4. Sıcak duş

– Cilt kuruluğuna neden olan temel faktörlerden biri de sıcak duş yapılmasıdır. Sıcak duş yerine serin su ya da soğuk su kullanılması tavsiye edilir.

Ölü deriler için bitkisel çözümler:

1. Ölü deriler için maske: Yulaf ve şeker

– Ciltteki kirin ve ölü deri hücrelerin arınması için en etkili çözüm yulaf ve şeker karışımıdır. Cilt yapısının beslenmesine yardımcı olur ve cildi geliştirir.

– Yaklaşık 10 dakika kadar bir yulaf suda ıslatılır. Ardından süzülür ve şeker ile karıştırılır. İçerisine biraz da bal eklendikten sonra cilde uygulanır. Hafifçe cilde masaj yapılır. 10 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Düzenli olarak kullanıldığında ciltteki ölü deri hücrelerinin arınmasına yardımcı olur.

2. Ölü deriyi atmak için peeling: Kahve

– Kahve de etkili bir peeling malzemesidir. Ciltteki kirin ve toksinlerin arınmasını sağlar. Kırışıklıkları ve sarkmaları engelleyen anti aging özellikler de vardır.

– Biraz kahve ile zeytinyağı karıştırılır. Ardından cilde masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Antioksidan özellikleri vardır.

– Her gün düzenli olarak uygulanabilir.

3. Ölü deri için peeling: Karbonat

– Karbonat da ölü cilt hücrelerinin ciltten arınmasını sağlar. Aynı zamanda cildin renk tonunu korur ve beyazlamasına yardımcı olur.

– Biraz karbonat ile su karıştırılır. Elde edilen karışım hamur haline getirildikten sonra cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Alternatif olarak ılık su dolu küvete bir fincan karbonat eklenir. İyice karıştırılır ve bu suyun içerisine 20 dakika kadar beklenir.

4. Ölü deriler için yüz maskesi: Gül yağı

– Gül yağı da ölü deri hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olur. Cildi temizler ve daha yumuşak kalmasını sağlar.

– Biraz gül yağı etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Düzenli olarak uygulandığında ciltteki serbest radikalleri nötralize eder. Hücre hasarını engellemeye yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler.

– Alternatif olarak cilde biraz gül yağı ve pirinç suyu karışımı da uygulanabilir.

5. Ölü derileri temizleyen maske: Zeytinyağı

– Zeytinyağı da ciltteki ölü deri hücrelerinin arınmasına yardımcı olur. Eski çağlardan beri cilt bakımında kullanılmaktadır.

– Biraz zeytinyağı ile cilde masaj yapılabilir. Cilt tarafından emilmesi beklenir ve durulama gerekmez.

– Dudaklardaki ölü deri hücrelerinden kurtulmak için de kullanılabilir.

6. Sandal ağacı

– Sandal ağacı cilt bakımında yaygın olarak kullanılır. Cilt yapısının güçlü kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt sağlığını korur.

– Biraz sandal ağacı tozu ile su karıştırılır. Hamur haline getirilen karışım cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Su yerine süt de kullanılabilir.

– Düzenli olarak haftada birkaç kez uygulandığında cilt sorunlarının azalmasına yardımcı olur. Ciltteki kiri ve ölü deri hücrelerini arındırır.

7. Nar

– Nar da cilt için çok faydalı bir besindir. Cilt yapısını besler ve temizlenmesine yardımcı olur.

– Birkaç nar tanesi ezilir. Suyu sıkılır ve cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve hafifçe yumuşak bir fırça ile fırçalanır. Ardından ılık su ile durulanır.

– Nar dudaklar için de kullanılabilir.

8. Kakao

– Ciltteki ölü cilt hücrelerinden kurtulmak için kakao da kullanılabilir.

– Biraz kakao ile limon suyu ya da gül suyu karıştırılır. Bu karışım cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

9. Kuru ciltler için ev yapımı maske

– Yumurta akı ile biraz bal ve ay çiçeği yağı karıştırılır. Elde edilen macun cilde uygulanır. 20 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

– Uygulama haftada 2 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

10. Yağlı ciltler için ev yapımı maske

– Yumurta akı ve bal ile limon suyu karıştırılır. Elde edilen karışım macun halinde cilde uygulanır. 10 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

– Uygulama haftada 2 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

11. Kırışık ciltler için maske

– Yarım fincan süte 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi eklenir ve pişirilir. Ardından içerisine 2 çay kaşığı zeytinyağı eklenerek soğumaya bırakılır. Cilde uygulanır ve ciltte yaklaşık 20 dakika kadar bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

– Düzenli olarak uygulandığında cildin daha aydınlık ve parlak görünmesine yardımcı olur. Cildi temizler ve arındırır.

12. Nemlendirici cilt maskesi

– Yarım avokado püre haline getirilir. Ardından içerisine ay çiçek yağı uygulanır. Karıştırılır ve cilde uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

– Uygulama haftada 3 kez düzenli olarak yapılabilir.

13. Peeling cilt maskesi

– Cildin taze ve genç görünmesi için düzenli olarak peeling uygulamalarının yapılması önerilir. Bu uygulamalar ciltteki ölü deri hücrelerinin arınmasını sağlar.

– Yulaf ve şeker içeren peelingler düzenli olarak uygulanabilir.

14. Kil cilt maskesi

– Ciltteki ölü hücrelerinin arınması için kil de kullanılabilir. Cildi yumuşatır ve cilt yapısının gelişmesine yardımcı olur. Cildin yağ dengesini de korur.

– Biraz kil ile su karıştırılır. Ardından cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

15. Meyveli cilt maskesi

– Şeftali, ananas, kivi, papaya, muz gibi meyveler ile bal ve yoğurt ile yapılan cilt maskeleri düzenli olarak kullanılabilir. Bu cilt maskelerinin ciltte 15 dakika kadar bekletilmesi önerilir. Ardından ılık su ile durulanabilir.

16. Ananas cilt maskesi

– Ananas ölü deri hücrelerinin arınmasına yardımcı olan en etkili çözümlerden biridir. Cildi besler ve temizler. Aynı zamanda ciltteki bakterilerin de ölmesini sağlar.

– Ananas suyu ya da püresi cilde uygulanır. 10 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

– İşlem düzenli olarak yapıldığında ciltteki serbest radikallere karşı mücadeleye yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir