Omuz Ağrısı Nasıl Geçer: Omuz Ağrısına Bitkisel Çözüm

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer: Omuz Ağrısına Bitkisel Çözüm

omuz ağrısına bitkisel çözüm
omuz ağrısına bitkisel çözüm

Omuz ağrısı neden olur?

Omuz ağrısı, omuz çevresinde çok sayıda kas, ligament ya da tendon gibi herhangi bir nedenden dolayı oluşabilir. Her yaştaki insanlar omuz ağrısı yaşayabilir. Ancak, uzun süreli dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar kullanan insanlar bu soruna daha yatkındır. İçinde bulunulan bir dizi faktörler ve koşullar omuz ağrısı için katkıda bulunabilir. En yaygın nedeni omzun içinde kaslar, tendonlar ve bağlar da dahil olmak üzere yumuşak dokular üzerinde yaralanma meydana gelmesidir. Bazen boyun ya da pazı yaralanması nedeni ile bir tür omuz ağrısı oluşur. Omuz ağrısının diğer nedenleri artrit, bursit, tendinit, kemik dikeni, yırtılmış kıkırdak, kırık omuz kemiği, donmuş omuz ve omurilik yaralanması sayılabilir. Bu tür boyun servikal omurga hastalıklarının yanı sıra karaciğer, kalp ya da safra kesesi hastalığı gibi, bazı hastalıklar da omuz ağrısına neden olabilir. Omuz ağrısına ek olarak, bir şişme, eklem çevresindeki hassasiyet ve hareket etmede zorluk gibi belirtilerle karşılaşmak mümkündür. Aslında, omuz ağrısı için evde bazı tedaviler uygulanabilir. Ancak, belirtilerin kötüleşmesi durumunda mutlaka bir doktora danışılması önerilmektedir.

Omuz ağrısına ne iyi gelir: Omuz ağrısı için bitkisel tedavi

1 – Omuz ağrısını ne geçirir: Soğuk kompres:

Soğuk kompres omuz ağrısını azaltmada son derece yararlıdır. Soğuk kompres, iltihabın ısısını ve ağrıyı azaltarak etkili alanın uyuşmasını sağlar. Bu uygulama için, bir plastik torba içine birkaç buz küpleri konur ve ince bir havluya sarılır.  Bu soğuk kompres, yaklaşık 10-15 dakika süre ile etkilenmiş alan üzerine yerleştirilir. Bu işlem, bir kaç gün boyunca, günde bir kaç kez tekrarlanmalıdır. Ayrıca, ağrılı omuz üzerine soğuk suda bekletilen bir havlu ile de bu tedavi uygulanabilir.

Not: Cilt üzerinde doğrudan buz konulmaması önerilmektedir. Çünkü soğuk yanığına neden olabilir.

2 – Omuz ağrısına sıcak iyi gelirmi: Sıcak kompres:

Soğuk kompresler gibi, sıcak kompresler de omuz ağrısı tedavisinde kullanılır. Bu tedavi yöntemi iltihap ve şişlik bakımından yardımcı olur. Kaslarda yaralanma meydana gelmesinden 48 saat sonra sıcak kompres kullanmak en iyisidir. Sıcak kompresler gergin kasların ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Bu tedavi için, sıcak su ile doldurulan bir sıcak su torbası, rahat yatar pozisyonda ağrıyan omuz üzerine uygulanır ve yaklaşık 10 ile 15 dakika kadar bekletilir. Bu işlem, tam bir rahatlama elde edene kadar günde birkaç kez tekrarlanır.

Ayrıca, duş alınması esnasında 5 ile 10 dakika kadar ağrıyan omzun üzerine hafifçe sıcak su tatbik edilir. Bu uygulamanın hareketsiz ayakta denenmesi faydalı olur. Omuz ağrısına iyi gelmesi için günde iki kez sıcak duş keyif ile uygulanabilir.

3 – Omuz ağrısı için ne yapmalı: Epsom tuz banyosu:

Magnezyum sülfattan oluşan Epsom tuzu, omuz ağrısını azaltmak için yardımcı olabilir. Bu uygulama kan dolaşımını arttırırken,aynı zamanda gergin omuz kaslarını gevşetmek için etkili olur. Bu çözüm yolu tüm vücut gerginliğini rahatlatmak için çok etkilidir. Tedavi için, ılık ya da sıcak su ile küvet doldurulur ve içine 2 bardak Epsom tuzu eklenerek iyice karıştırılır. Yaklaşık 20 ile 25 dakika süreyle, omuzlar batık olarak bu suda beklenir. Haftada 3 kez bu işlemin yapılması gerekmektedir.

4 – Omuz ağrıları için masaj:

Masaj, omuz ağrısını azaltmak için iyi bir çözüm yoludur. Nazik yapılan masaj, omuz kaslarının stres ve gerginlik giderilmesi için yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, kan dolaşımını artırmak suretiyle kaslardaki şişlik ve sertliği azaltacaktır. Omuz ağrıları bakımından bilinçli birisi tarafından yapılan masaj için, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, susam ya da hardal yağı kullanılabilir. Yavaşça omuz kaslarını sıkmak ve basınç uygulamak, hem ağrıyı hafifletmek, hem de kan akışını teşvik etmek için yardımcı olur. Yaklaşık 10 dakika yapılan masaj uygulaması sırasında en iyi sonucu elde etmek için, etkilenen bölge üzerine sıcak bir havlu konulabilir. Ağrı geçene kadar günde birkaç kez masaj terapisi yapılabilir.

Not: Ağrıya neden olması durumunda yaralı bölgeye masaj yapılması sakıncalı olabilir.

5 – Omuz ağrısına iyi gelen bitkiler: Zerdeçal:

Zerdeçal omuz ağrısını gidermek için iyi bir çaredir. Zerdeçal, içerdiği kurkumin antioksidan maddenin yanı sıra, ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu tedavi için, 2 çorba kaşığı zerdeçal tozu ile 1 ya da daha fazla yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı karıştırılarak bir hamur elde edilir. Boğaz kasları üzeri, bu macunu ile ovulur ve kurumaya bırakılır. Daha sonra uygulama yapılan alan üzeri ılık su ile durulanır. Bu işlem, ağrı bitene kadar günde iki kez tekrarlanmalıdır. Bir başka tedavi yolu için, 1 fincan süt içine 1 çay kaşığı zerdeçal tozu eklenir ve kaynatılır. Bal ile tatlandırılan bu karışım, omuz ağrısının iyileşmesini sağlamak için günde iki kez içilmelidir. Ayrıca günde 3 kata kadar 250 ile 500 mg zerdeçal kapsül alınabilir. Ancak, doğru doz için doktora danışmak önerilmektedir.

Not: Kan inceltici ilaç alanların aşırı zerdeçal alımından kaçınması tavsiye edilir.

6 – Omuz ağrılarına bitkisel çözüm: Elma sirkesi:

Omuz ağrısı tedavisinde kullanılan başka bir etkili ev maddesi elma sirkesidir. Elma sirkesi, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan hem anti-enflamatuar hem de alkalize özelliklere sahiptir.

Tedavi için, ılık su dolu küvetin içine 2 su bardağı ham, filtresiz elma sirkesi eklenir. Yaklaşık 20-30 dakika boyunca omuzlar bu suya batırılmış olarak beklenir. Bir kaç gün boyunca günde bir kez bu rahatlatıcı banyo keyfi çıkarılarak yapılabilir.

Ayrıca hızlı bir iyileşme teşvik etmek için, bir hafta boyunca günde iki kez 1 yemek kaşığı çiğ, filtresiz elma sirkesi ve biraz bal, ılık bir bardak su içine karıştırılarak içilebilir.

7 – Omuz ağrıları için şifalı bitkiler: Zencefil çayı:

Zencefil omuz ağrısı da dahil olmak üzere herhangi bir ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için, antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri içerir. Buna ek olarak, hızlı iyileşme teşvik eden kan dolaşımını artırır. Tedavi için, günlük 2 ile 3 bardak zencefil çayı içilir. Bu çayı yapmak için, 1½ 2 bardak su içine, 1 yemek kaşığı ince dilimlenmiş zencefil konur ve yaklaşık 10 dakika kaynamaya bırakılır. Tatlandırmak için bal eklenir ve içilir. Ayrıca bir doktora danıştıktan sonra zencefil takviyesi de alınabilir.

8 – Omuz ağrılarına iyi gelen yağlar: Lavanta yağı:

Lavanta yağı yorgun kasları rahatlatacak mükemmel bir uçucu yağdır. Bu yağ, iltihaplanmanın yanı sıra ağrıyı azaltmak için de yardımcı olur. Tedavi için, sıcak ya da ılık banyo suyunun içine birkaç damla lavanta esansiyel yağı eklenir. Yaklaşık 30 dakika boyunca bu yatıştırıcı banyo suyunda tüm vücut ıslatılır. Ağrıyan omuz kaslarını gevşetmek için günde bir kez bu uygulama yapılmalıdır. Ayrıca, 1 ile 2 yemek kaşığı sıcak zeytinyağı içine birkaç damla lavanta esansiyel yağı karıştırılır. Bu yağ, birkaç gün boyunca günde iki kez, yaklaşık 10 dakika boyunca, gergin ve ağrıyan omuz kaslarına masaj yapmak için kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir