Örümcek Isırığı Nasıl Geçer: Örümcek Isırığına Bitkisel Çözüm

Örümcek Isırığı Nasıl Geçer: Örümcek Isırığına Bitkisel Çözüm

örümcek ısırığına bitkisel çözüm
örümcek ısırığına bitkisel çözüm

Örümcek ısırığı nasıl olur?

Örümcek ısırması özellikle yaz aylarında daha sık yaşanır. Bu ısırıklar çeşitli belirtiler gösterir. Ciltte kaşıntı, şişme, ağrı ve morarma gibi durumlar oluşabilir. Eğer ağrılar ve kızarıklık giderek yayılıyorsa en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna gidilmesi önerilir.

Not: Eğer bir karadul ya da kahverengi keşiş örümceği gibi zehirli bir örümcek ısırmasına karşı derhal tıbbi yardım istemek gerekir. Ancak örümceğin ne türde olduğundan emin olmama durumunda da doktora danışılması önerilmektedir. Örümcek ısırığı için doğal çözümler:

Örümcek ısırığına ne iyi gelir: Örümcek ısırması bitkisel tedavi

1 – Örümcek ısırmasında ilk yardım: Buz:

Bir örümcek tarafından ısırılması durumunda yapılması gereken ilk şey, yumuşak sabun ve suyla yarayı temizlemek olmalıdır. Ardından, etkilenen alan üzerinde bir buz paketi uygulamak gerekir. Soğuk uygulamak, uyuşmuş sinir uçlarına yardımcı olarak kaşıntı hissini yatıştırır ve şişme ile iltihaplanmayı azaltır. Bunu için, ince bir havlu içine birkaç buz küpleri sarılır ve tek seferde 10 dakika boyunca etkilenen alan üzerine yerleştirilir. Bu uygulama ilk 24 saat içinde gerektiği gibi tekrarlanmalıdır. Ayrıca birkaç dakika soğuk akan su altında etkilenen alanı bekletmek de mümkündür.

Not: Cilt üzerine doğrudan buz koymak sakıncalıdır.

2 – Örümcek ısırığına ne sürülür: Karbonat tozu:

Karbonatın içindeki soda örümcek sokması için etkili bir tedavidir. Bu alkali madde ağrı, kaşıntı ve iltihabı azaltırken aynı zamanda zehri dışarı çekmek için yardımcı olabilir. Bu tedavi için, 3 çay kaşığı su ile 1 çay kaşığı karbonat tozu karıştırılır. Elde edilen bu karışım bir pamuk yardımı ile 5 dakika boyunca etkilenmiş alana uygulanır ve sonra ılık su ile yıkanır. Rahatsızlığın devam etmesi durumunda birkaç saat sonra işlem tekrarlanmalıdır.

3 – Örümcek sokmasına ne iyi gelir: Tuz:

Örümcek ısırığına karşı tuz, antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri ile başka kolay bir çözümdür. Tuz, etkili hızlı bir iyileşmeyi teşvik etmek için, örümcek ısırığından zehrin dışarı atılması açısından etkili alanı çizmek bakımından faydalı olur. Buna ek olarak, iltihap ve kızarıklığı azaltır. Bu uygulama için önce etkilenmiş alan ılık su ile iyice yıkanır. Islak bez üzerine sofra tuzu serpilir ve birkaç saat için etkilenen alan üzerinde bir bandaj yardımı ile bekletilir ve sonra çıkarılır. Gerektiğinde yeniden uygulanır.

4 – Örümcek ısırması ne yapmalı: Aktif kömür:

Aktif kömür örümcek ısırığı için başka bir tedavi seçeneğidir. Zehrin dışarı çıkması için deriyi çizmeye ve vücuttan toksik maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. Bu tedavi için, biraz su kullanarak aktif kömür ile bir hamur yapılır. Ilık suyla iyice temizledikten sonra, etkilenen alan üzerine bu hamur uygulanır. Macunu yerinde tutmak için, üzerine bir bandaj sarılır. Toksinleri nötralize etmek için ilk gün her 3 saatte bir tekrarlanır. Ayrıca, gerekirse ertesi gün bu işlem tekrar uygulanır.

5 – Örümcek ve böcek ısırmasına bitkisel çözüm: Patates:

Örümcek ısırığı için, bir başka kolay ve etkili bir yöntem nişastalı patates kullanmaktır. Patates, büyük ölçüde anti-tahriş edici ve yatıştırıcı özellikleri sayesinde kaşıntı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, patates pratik iyileşmeyi teşvik etmek için etkilenen alanı nemli tutar. Bu tedavi için, 1 büyük patates kabukları ile birlikte iyice yıkanır. Bir rende yardımı ile patates rendelenir ve ince bir kumaş arasına bir avuç ıslak patates konur. İspirto ile etkilenen bölge temizlendikten sonra alan üzerine patates lapası tatbik edilir. Alan üzerindeki patates kuruyana kadar bekletilir ve sonra ılık su ile temizlenir. Semptomlar bitene kadar tekrarlanan bu uygulama için her seferinde taze lapa yapılır.

6 – Örümcek ve böcek sokmasına ne iyi gelir: Aspirin:

Aspirin kullanımı ile örümcek ısırıklarının minör semptomlarını kontrol etmek mümkündür. Aspirin hızlı iyileşmeyi teşvik etmek için zehiri nötralize edebilir. Buna ek olarak, güçlü anti-enflamatuar özellikleri ile etkin bir şekilde şişme ve iltihaplanmayı kontrol edebilir. Bu tedavi için, bir miktar su içinde 1-2 aspirin tabletleri bekletilerek macun kıvamında bir karışım elde edilir. Etkilenen alan üzerine bu macun sürülerek birkaç saat boyunca açık bırakılarak bekletilir ve daha sonra ılık su ile yıkanır. Bu uygulama gerektiği takdirde günde 1 ya da 2 kez tekrarlanır.

7 – Örümcek ve böcek sokması için ne yapılır: Zerdeçal:

Bu baharat, anti-inflamatuar, antiseptik ve antioksidan özellikleri içeren doğal bir ağrı kesicidir. Zerdeçal, ağrıyı azaltma ile birlikte şişme ve iltihap kurutmayı teşvik edebilir. Tedavi için, yeterince zeytinyağı ile 1-2 çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırılarak bir macun oluşturulur. Örümcek ısırığından etkilenen alan üzerine sürülen bu macunu sıcak su ile yıkamadan önce 10 dakika kadar bekletmek gerekir.

Alternatif olarak, kalın bir macun yapmak için bir karıştırıcı içinde 1 çorba kaşığı zerdeçal tozu ile iyice yıkanmış Hint leylak (neem) yaprakları ve bir avuç su karıştırılır. Örümcek ısırığından etkilenen alan üzerinde uygulanan bu macun, 20 dakika boyunca bekletilir ve daha sonra ılık su ile durulayın. Bu ilaçlardan biri birkaç kez tekrarlanabilir.

8 – Örümcek ısırığına ne sürülür: Limon suyu:

Örümcek ısırığından kaynaklı kaşıntı, şişme ve iltihaplanmayı tutmak için limon suyu kullanılabilir. Doğal sıkılaştırıcı olan limon suyu aynı zamanda örümcek ısırması nedeniyle oluşan deri döküntülerini kurutmanın yanı sıra enfeksiyonu önlemek için de yardımcı olur. Bu tedavi için, sıkılan taze limon suyu bir pamuk yardımı ile örümcek ısırığından etkilenen alan üzerine uygulanır. Kuruduktan sonra ılık su ile durulanır. Alternatif olarak, limondan alınan bir parça ile örümcek ısırığına karşı etkilenen alan üzeri 2 ile 3 dakika süreyle ovulur. İşlem bittikten sonra 5 dakika kadar beklenir ve alan durulanır. Bu ilaçlar bir gün içinde birkaç kez uygulanır.

9 – Örümcek ısırığına iyi gelen bitkiler: Aloe vera:

Örümcek sokması tedavisi için aloe vera jel kullanılması faydalı olur. Bu jel ağrı, şişlik ve kaşıntı azaltmaya yardımcı olan doğal antiseptiğin yanı sıra anti-inflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Hatta etkilenen bölgeyi nemli tutarak örümcek ısırığının hızlı iyileşmesinde yardımcı olabilir. Bunun için, iyice yıkanan bir aloe vera yaprağı kesilerek taze jel elde edilir. Etkilenen alan üzerine bu taze jel tatbik edilir. Bu tedavi bir kaç gün boyunca günde bir kaç kez yenilenerek uygulanır.

Not: Kalan jel buzdolabında saklanabilir.

10 – Örümcek ısırığına iyi gelen yağlar: Nane yağı:

Bu bitki, anti-enflamatuar ve analjezik özellikleri ile ağrı hafifletmeye, şişme ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Hatta örümcek ısırmaları nedeniyle olan kaşıntıyı yatıştırır. Bunun için, örümcek ısırığından etkilenen alan yeni çekilmiş nane suyu ile ovulur. Soğuk suyla yıkamadan önce 15 ile 20 dakika boyunca bekletilir. Bu uygulama, gerekli durumda gün içinde bir ya da iki kez tekrarlanır.

Alternatif olarak, örümcek ısırığından etkilenen alana 2 ya da 3 günde bir kez doğrudan 1- 2 damla nane yağı uygulanır.

Not: Her zaman için cilt üzerine doğrudan nane yağı uygulamadan önce bir noktaya test yapılması önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir