Parlak Saçlara Sahip Olmanın Yolları: Parlak Saçlar İçin Bitkisel Çözüm

Parlak Saçlara Sahip Olmanın Yolları: Parlak Saçlar İçin Bitkisel Çözüm

parlak saçlar için bitkisel çözüm
parlak saçlar için bitkisel çözüm

Parlak saçlara nasıl sahip olunur?

Özellikle kadınların en çok istediği şeylerden biri parlak ve dolgun saçlardır. Bu görüntünün sağlanması için gerekli birçok şey yapılır, ancak bu işlemler de genellikle saça zarar verir. Saç boyaları, buharlı kurutma, düzleştiriciler, güneş ışınlarına aşırı maruz kalma, klorlu suya aşırı maruz kalma gibi işlemler ve durumlar saçlarda büyük oranda nem ve parlaklık kaybına neden olur. Dolgun ve parlak gözükmeyen saçlar ise kişiyi mutsuz eder.

Bu görünüm aynı zamanda kişinin saç yapısıyla da alakalıdır. Saçlardaki mat olma durumu kırılgan, kıvırcık ve kuru bir yapıya sahip olmasından dolayı da olabilir. Parlak saçlar elde etmek için pek çok şampuan ve saç kremine başvurulur. Ancak bunun yerine doğru bitkisel tedaviler uygulanarak parlak saçlara kavuşmak oldukça kolaydır. Üstelik parlak saçlar için uygulanabilecek birçok bitkisel tedavi evde hazırlanabilir.

Bitkisel tedaviler uygulanırken mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Çünkü bazı bitkiler bazı kişilerin kafa derisinde çeşitli alerjik durumlara neden olabilir. Bu da saça ve saç derisine çok daha fazla zarar verir. Dolayısıyla bitkisel tedavilerin doğru şekilde hazırlandığından ve uygulandığından emin olunması gerekmektedir. Eğer herhangi bir tedavi yönteminin ardından kafa derisinde şiddetli kaşınma, kızarıklık ve tahriş gibi belirtiler gözlemleniyorsa hazırlanan karışım ile beraber hemen doktora başvurulmalıdır.

Parlak saçlara kavuşmanın yolları: Parlak saçlar için doğal yöntemler

1 – Parlak saçlar için maske: Hindistan cevizi sütü ya da Hindistan cevizi yağı

Filipinlerde küçük bir köyde yıllar evvel bulunan bir yöntem ile saçları parlatmak mümkündür. Bu yöntem oldukça basit bir uygulanışa sahiptir. Malzeme olarak ise Hindistan cevizi yağı ya da Hindistan cevizi sütü kullanılması gerekir. Hindistan cevizi yağını düzgün kullanmak için yağ ile kafa derisine masaj yapılmalı ve ardından yağ saç uçlarına kadar çekilerek tüm saça yedirilmelidir. Tüm saçlar bu şekilde yağlandıktan sonra yaklaşık 1 saat kadar dinlenmeye bırakılır. Hindistan cevizi yağının içindeki bileşenler hem kafa derisini hem de saçı besler. Saçın uzamasına katkı sağlar ve gerekli parlaklığı yaratır.

Parlak saçlar elde etmek için Hindistan cevizi yağının ya da Hindistan cevizi sütünün bu şekilde düzenli olarak uygulanması gerekir. Hindistan cevizi yağı (ham ve organik) Hindistan cevizine göre daha etkilidir. Bu yüzden mümkünse yağının kullanılması önerilir. Aynı zamanda yağ, saçları nemlendirdiği için zarar görmüş bölgeleri onarır.

Bu yöntemi uygulamak için atılması gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Adım: Kafa derisinin her yerine Hindistan cevizi yağının güzelce dağıtılıp yedirilmesi gerekir.
 2. Adım: Yaklaşık 5 dakika kadar bu şekildeyken masaj yapılır ve masajın ardından kafa derisi en az yarım saat bu şekilde bekletilir.
 3. Adım: Son olarak saçlar şampuanlanarak normal şekilde yıkanabilir.

Hazırlanışı:

2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile 3 adet köri yaprağı, zeytinyağı, Hint yağı ya da badem yağı karıştırılarak daha kolay şekilde parlak saçlar elde edilebilir. Elde edilen karışım, ocağın üzerine konarak birkaç dakika kadar bekletilebilirler. Isınan karışım saç derisine sürülerek tüm kafaya dağıtılabilir. Daha sonra sıcak bir havlu ile saçlar kapatılır. Yaklaşık 30 dakika beklenir ve hafif bir şampuan ile saçlar temizlenir.

2 – Parlak saçlar için evde bakım: Bira:

Bira, bazı insanlar tarafından parlak saçlara sahip olmak için kullanılan malzemelerden bir tanesidir. Bilimsel çalışmalar ile de saçlara parlaklık kazandırdığı kanıtlanmıştır. Biradaki alkol bileşenleri ve mayalar ile malt içereni saçların parlamasını sağlayan etkenlerdendir. Bunun yanı sıra saçların köklerinden uçlarına kadar çok daha güçlü olmasını sağlayan silis içeriği açısından da zengin bir maddedir.

Her ne kadar kokusu güzel olmasa da ve içilmesi sağlık açısından zararlı olsa da saç sağlığı için etkili sonuçlar doğurmaktadır. En verimli etkilerin sağlanabilmesi için seçilen bira markasının güvenilir olması şarttır. Saç sağlığı için kullanılan biralar genellikle arpa temelli biralardır. Uygulanışı ise çok basittir. Öncelikle temiz bir saça bira dökülür ve biranın tüm kafa derisini ıslatması sağlanır. Ardından kafa derisinin birayı tamamen emmesi için bir süre beklenir. Kuruduktan sonra bol su ve isteğe bağlı olarak hafif bileşenli bir şampuan ile saçlar ve kafa derisi yıkanarak temizlenebilir.

3 – Parlak saçlar için doğal maske: Mayonez:

Parlak saçlar kullanılabilecek en kolay ev tedavilerinden bir tanesi de mayonez kremidir. Genellikle birçok kişi bu tedaviyi uygular ve olumlu sonuçlar alır. Kuru veya zarar görmüş saç varsa bu yöntem son derece verimli sonuçlar elde etmeye yetecektir. Mayonez, saçları güçlendirmeye ve parlaklık vermeye yarayan oldukça güçlü amino asitler ve antioksidanlar içerir.

Bu yöntemi uygulamak için atılması gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Adım: Tedavinin daha kolay uygulanması ve daha verimli sonuçlar elde edilmesi için saçlar sıcak su ile nemlendirilmelidir. Ancak tamamen ıslatılmamalıdır.
 2. Adım: Kavanozdan alınacak 1 avuca yakın miktardaki mayonez saç kremi gibi uygulanır. Kullanılacak mayonez miktarı saçın uzunluğu ve kalınlığı ile alakalıdır. Tüm saçlar kökünden ucuna kadar kaplanacak şekilde mayoneze bulanmalı ve sonrasında 5 dakika kadar mayonez ile kafa derisine masaj yapılmalıdır.
 3. Adım: Bir plastik torba, duş başlığı ya da saçları tamamen kapatabilecek bir bone takılarak saçların ısınması sağlanır. Isı gözenekleri açar ve mayonezin kafa derisinin çok daha alt katmanlarına kadar etki etmesine yardımcı olur.
 4. Adım: Bu tedavi saç üzerinde en az 15 dakika boyunca bekletilmelidir. Bundan daha fazla süre boyunca tutmak kişinin saçlarının zarar görmesine neden olabilir.
 5. Adım: 15 dakikanın sonunda mayonez saçlardan ve kafa derisinden temizlenmelidir. Bu işlem bol su ve hafif yapılı bir şampuan ile sağlanabilir.

4 – Saçların parlak ve canlı olması için maske: Siyah çay:

Bu diğer saçları parlatan tedavi yöntemi ise siyah çaydır. Saçları parlatmasının yanı sıra aynı zamanda dökülme ve kepeklenme gibi sorunlarla da başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

Saçların dökülmesinin nedeni bazı hormonal bozukluklardır. Bu bozuklukların giderilmesini sağlayan siyah çay saç dökülmesini bu şekilde engeller. Bir miktar kafein içeriği de dökülmenin engellemesine yardımcı olur. Tüm bunlara ek olarak siyah çay saçları biraz ağırlaştırabilir. Dolayısıyla bu yöntem hafif saçlar isteyen kişiler için önerilmeyen bir yöntemdir.

Bu yöntemi uygulamak için atılması gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Adım: 4 siyah çay poşeti kaynamış 2 su bardağı suyun içerisine eklenir.
 2. Adım: 1 saat boyunca bu şekilde kısık ateşte demlenmesine izin verilir.
 3. Adım: Daha sonra hafif ılınması beklenir ve saçlar ile kafa derisi üzerine dökülerek uygulanır. Daha hızlı etki etmesi için masaj yaparak uygulanması önerilir.
 4. Adım: Yaklaşık 20 – 30 dakika boyunca saç üzerinde bekletilir. Siyah çay kafa derisi tarafından emildikten ve yüzey kuruduktan sonra saçlar ve saç derisi hafif içerikli bir şampuan ile temizlenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir