Rahim Kanseri Nasıl Anlaşılır: Rahim Kanserinin Belirtileri

Rahim Kanseri Nasıl Anlaşılır: Rahim Kanserinin Belirtileri

rahim kanserinin belirtileri
rahim kanserinin belirtileri

Rahim kanseri nasıl olur?

Rahim ağzı kanseri tüm dünyada kadınlarda en sık görülen kanserlerden biridir. Bu kanser türü, vajinaya bağlanan rahmin alt kısmının hücrelerinde meydana gelir. Rahim ağzı kanserinin kadınlarda meydana gelmesinin neredeyse tüm durumlarında, papilloma denilen bir virüs (HPV) neden olur. Her yaştan kadınlarda cinsel ilişkiye girmeye başladıktan sonra bu kansere yakalanma riski vardır.

Rahim ağzı kanserinin risk faktörleri arasında güvenlik almadan yapılan ve birden fazla kişiyle gerçekleştirilen seks ilişkileri, genç yaşta yapılan oral yoldan seks, genetik özellikler, sigara, kötü alışkanlıklar, çok fazla yaşanan gebelikler ve gebeliğin ilk zamanlarında kilolu olmak gibi durumlar yer almaktadır. Bu kanser hakkında korkutucu şeylerden biri erken aşamalarında herhangi bir belirti görünmüyor olmasıdır. Hastalık mesane, karaciğer, bağırsaklar ya da akciğerlere yayıldıktan sonra, semptomları daha belirgin olmaktadır. Yetişkin bir kadın tarafından, üreme organları etkileyen herhangi bir olağandışı değişiklik ya da belirtilerin fark edilmesi durumunda mutlaka bir doktora danışması gerekir.

Her zaman için erken safhalarında tespit edilen rahim ağzı kanseri başarılı bir tedavi ile bu hastalıktan kurtulma şansını yükseltir. Tedavinin yanı sıra Pap testi ve HPV aşısının kullanımı ile de rahim ağzı kanserini önlemek mümkün hale gelmektedir.

Rahim kanseri nasıl belli olur: Rahim kanseri belirtileri nasıl anlaşılır?

1 – Rahim ağzı kanseri kanama yaparmı: Anormal vajinal kanama:

Çoğu kadının rahim ağzı kanseri tanısında düzensiz kanama belirtisi vardır. Düzenli meydana gelen vajinal kanama sırasında zamansız bir kanama nöbeti rahim ağzı kanserinin bir göstergesi olabilir. Aynı zamanda, rahim organlarındaki bir hormonal dengesizlik, pelvik enflamatuar hastalık ya da bir enfeksiyon gibi diğer tıbbi koşullar da bu hastalığa bağlı olabilir.

Kanser yakındaki dokulara yayıldığı gibi kanamaya neden olan yeni ve anormal kılcal damarları oluşturur. Böyle bir kanama cinsel ilişki sonrası, menopoz sonrası ve hatta adet dönemleri arasında meydana gelebilir.

Cinsel ilişki sırasında ya da adet dönemleri arasında kanama ile karşılaşılması durumunda mutlaka bir doktora başvurulması tavsiye edilir.

2 – Olağandışı rahim ağzı kanseri akıntısı:

Berrak, kokusuz vajinal akıntı biraz normal görülebilir. Ancak vajinal akıntının artması, kötü kokması ya da düzensiz bir görünüme sahip olması durumu, bir enfeksiyon ve rahim ağzı ya da rahim içi kanseri belirtisi olabilir. Rahim ağzı kanseri hastalığında vajinal akıntı kanlı, ağır soluk, sulu, kahverengi ya da karışık olabilir. Böyle bir belirti ile karşılaşıldığı takdirde durumun derhal bir doktora bildirilmesi tavsiye edilir.

3 – Cinsel ilişki sırasında ağrı:

Ağrılı cinsel birleşme, rahim ağzı kanserinin diğer önemli uyarı işaretidir. Bu belirti, kanserli dokuların üreme organlarına yayılmış olması demektir ve ileri rahim ağzı kanserini gösterir. Ayrıca ağrı dışında, kalın kıvamlı, kötü kokulu vajinal akıntı gibi diğer belirtilerle karşılaşmak mümkündür. Bu belirtinin göz ardı edilmemesi gerekir ve aynı zamanda bir kadın doğum doktoru tarafından muayene edilmesi önerilir.

4 – Rahim kanseri ağrı yaparmı:

Rahimde ağrı kadınlar arasında yaygındır. Kramp ve rahim ağrıları adet döngüsünün normal bir parçasıdır. Genellikle kanser ya da başka herhangi ciddi bir durumun varlığına işaret olduğu bildirilmemesine karşı, daha sık ve daha uzun süreli süren ağrı, rahim ağzı kanserinin meydana gelmesine bir işareti olabilir. Rahim ağzı kanseri hastalığında, olmadık zamanlarda rahim ağrıları görülebilir ve ağrı ay boyunca herhangi bir zamanda aniden başlayabilir. Kanser, çok ileri bir aşamada olmadığı sürece ek olarak, ağrı genellikle oluşmaz. Ancak, rahimde ağrı ya da basınç varsa, kesin nedenini bulmak ve kanser olasılığını ortadan kaldırmak için mutlaka doktora gitmek gerekir.

5 – İdrar sırasında rahatsızlık duymak:

Rahim ağzı kanseri, aynı zamanda idrar yaparken rahatsızlığa neden olabilir. Aslında, bu rahatsızlık ölümcül hastalığın en belirgin ve yaygın belirtilerden biridir. İdrar yaparken yaşanan rahatsızlıklar, yanma ya da sıkışıklık hissi olarak sayılabilir. Kanser yakındaki dokuya yayıldığında böyle belirtiler oluşabilir. Bu belirtiler, daha fazla zarar görmesini önlemek için hemen dikkat gerektirir. Ancak yaşanan bu idrar rahatsızlıkları, bir idrar yolu enfeksiyonu, mesane problemi, mantar enfeksiyonu ya da cinsel yolla bulaşan hastalık (CYBH) gibi diğer nedenlere de bağlı olabilir. Bu yüzden doğru tanı ve tedavi için mutlaka bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

6 – Rahim ağzı kanseri adet düzensizliği: Ağır ve uzun adet dönemleri:

Normalden daha ağır ve daha uzun olan adet dönemlerinin yaşanması rahim ağzı kanserinin bir başka sık rastlanan belirtileridir. Rahim ağzı kanserinin yayılmasına muhtemelen rahmin tahrişi neden olabilir.

Ancak, her 2 saatten daha sık hijyenik ped ya da tampon değiştirmek zorunda kalınması kanamanın ağır olarak kabul edilmesini gösterir. Ağır kanama durumu, kanserden başka hormonal dengesizlik, myom, polip, rahim iltihabı hastalığı, rahim içi ya da tiroid, karaciğer, böbrek hastalığı gibi nedenlerden de olabilir. Hatta bazı ilaçlar nedeni ile de yaşanabilir. Aylık adet dönemlerinde kanamanın kıvamında herhangi bir değişiklik görülmesi durumunda mutlaka bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

7 – Rahim ağzı kanseri kilo kaybı:

Diğer kanser türleri gibi, açıklanamayan kilo kaybı yaşanması, rahim ağzı kanserine işaret olabilir. Kanser hastalığı sırasında, bağışıklık sistemi bu hastalık ile mücadele etmek için zor çalışır. Vücut, normalden çok daha yüksek oranda yağ yakmak için sitokinler adı verilen küçük proteinleri üretir. Bu durum diyet uygulamasına bakılmaksızın, kilo kaybına yol açar. Eğer aniden kilo kaybetmenin yanı sıra belirtilen diğer belirtilerin bazılarının olması, rahim ağzı kanseri nedeniyle olabilir. Bunun için bir tıbbi checkup yapılması önemlidir.

8 – Rahim ağzı kanseri yorgunluk:

Yoğun bir gün ardından vücutta yorgunluk hissedilmesine karşı geri kalan zamanda vücut kendini dinlenmiş, tazelenmiş ve enerji dolu hisseder. Ancak, dinlenmeye rağmen, çoğu zaman enerji seviyesinde eksiklik hissedilmesi, bu rahatsızlık için bir neden olabilir.

Kanser hastası sırasında, sağlıklı kırmızı kan hücreleri hastalığı defetmek için beyaz kan hücreleri tarafından değiştirilir. Bu durum yorgunluk, enerji ve iştah kaybı olmasına neden olan anemiyi meydana getirir. Buna ek olarak, vücutta var olan oksijen kaynağını azaltır.

Bu anemik rahatsızlık, kanserin hızla ilerliyor olmasına bir uyarı işaretidir. Bu yüzden, mümkün olduğunca durumu çabuk ele almak ve doktora gitmek gerekmektedir.

9 – Rahim ağzı kanseri bacak ağrısı:

Rahim ağzı kanseri teşhisinde bulunulan kadınlarda genellikle bacaklarda şişlik ve ağrı yaşandığı belirtilmiştir. Kanserin yayılması, bacaklarda şişme ve ağrıya neden olan kan akışını engeller. Şişmiş bacaklar genellikle gün içindeki faaliyetleri yürütmek için zorluk yaşanmasına neden olurken acı hissi yaratır. Rahim ağzı kanserinin yol açtığı ağrı, sabit eğilimindedir ve zamanla vücudun yoğunluk durumunu artırır. Bunun yanı sıra bel ağrısı da yaşanabilir. Her bacak ağrısı olan kişinin kanser olduğu anlamına gelmez. Ancak, bacak ağrısı ile beraber birkaç hafta boyunca belirtilen diğer semptomların birkaçının olması durumunda, mutlaka bir doktor tarafından kontrol edilmesi tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir