Romatoid Artrite Ne İyi Gelir: Romatoid Artrit İçin Bitkisel Tedavi

Romatoid Artrite Ne İyi Gelir: Romatoid Artrit İçin Bitkisel Tedavi

romatoid artrit için bitkisel tedavi
romatoid artrit için bitkisel tedavi

Romatoid artrit için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Romatoid artrit ağrısına ne iyi gelir: Romatoid artrite bitkisel çözüm

1. Romatoid artrit bitkisel tedavi: Masaj:

– Romatoid artrit durumunda en etkili çözümlerden biri masajdır. Masaj kas ağrılarının azalmasını sağlar. Kas sertliğini de giderir.

– Isıtılmış lavanta yağı ile sıcak zeytinyağı karıştırılır. Elde edilen karışım etkilenen alana masaj yaparak uygulanır. Bir süre üzeri sıcak havlu ile kapatılır ve bekletilir. Ardından alan su ile durulanır.

– Alternatif olarak 10 gram kafur ve bir fincan hardal yağı karıştırılır. Bu karışım ısıtıldıktan sonra etkilenen alana uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulamanın günde 3 kez düzenli olarak yapılması önerilir

2. Romatoid artrite iyi gelen bitkiler: Çuha Çiçeği Yağı:

– Romatoid artrit ağrılarının azaltılması için çuha çiçeği yağı da kullanılabilir. Kasların sertleşmesini engellerken aynı zamanda ağrıları da azaltır. Romatoid artritin neden olduğu çeşitli semptomların şiddetini hafifletmede etkilidir. Bu bitki yağı gama-linolenik asit özelliklerine sahiptir.

– Bölünmüş dozlar halinde çuha çiçeği yağı, 2.8 g, her gün 540 mg alınabilir. Ancak uygun doz için doktora danışılması önerilir.

3. Epsom Tuzu:

– Epsom tuzu da eklem sorunlarında yaygın olarak kullanılır. Romatoid artrit ağrılarının azaltılmasına da yardımcı olur. Şişlikleri azaltır ve eklem sağlığını korur.

– Epsom tuzu içerdiği magnezyum ile vücudun pH seviyesini korumaya yardımcı olur. Var olan sertlik ve ağrıyı azaltır. Ek olarak kemik sağlığını da güçlendirir.

– Ilık su dolu bir küvete 2 bardak epsom tuzu eklenir. İyice karıştırılır ve bu suyun içerisinde yarım saat kadar beklenir. İşlem haftada 3 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

4. Artrit için şifalı bitkiler: Zencefil:

– Zencefil, romatizmal artrit durumunda etkili olan çözümlerden biridir. Anti enflamatuar özellikleri vardır. Ağrı ve şişliklerin azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda gingerol adında bir bileşik içerir. Bu bileşik ağrı kesici özellikler gösterir.

– Bir bardak sıcak suyun içerisine biraz zencefil eklenir. Demlenmesi için 5 dakika beklenir ve çay şeklinde tüketilir. Günde 2 ya da 3 bardak kadar tüketilebilir.

– Alternatif olarak, her gün biraz taze zencefil dilimleri çiğnenebilir.

– Ağrıyan alanlar üzerine biraz zencefil yağı da masaj yapmak için uygulanabilir.

5. Romatoid artrit için şifalı bitkiler: Sarımsak:

– Sarımsak da romatoid artrit durumunda önerilen çözümlerden biridir. Anti inflamatuar özellikleri sayesinde, sarımsak romatoid artrit ile başa çıkmaya yardımcı olur. Aynı zamanda şişlikleri ve ağrıları da azaltır. Hızla rahatlama sağlar.

– Sarımsak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Vücuttaki ve eklemlerdeki toksinleri ve zararlı serbest radikalleri dışarı atmada etkilidir.

– Her gün düzenli olarak birkaç diş sarımsak tüketilebilir.

6. Eklem ağrısına ne iyi gelir: Elma sirkesi:

– Elma sirkesi de romatoid artrit için etkili çözümlerden biridir. Asidik içeriği ile vücudun pH dengesini korur.

– Bir bardak suyun içerisine biraz elma sirkesi eklenir. Bu karışım her gün düzenli olarak 1 kez tüketilir.

– Alternatif olarak biraz elma sirkesi etkilenen alana pamuk yardımı ile uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır. Günde 2 kez düzenli olarak uygulanması önerilir.

7. Eklem ağrısına iyi gelen şeyler: Zerdeçal:

– Romatoid artrit semptomları ile mücadele için zerdeçal da kullanılabilir. İçerdiği kurkumin maddesi ile kısa sürede rahatlama sağlar. Aynı zamanda anti artritik ve ant inflamatuar özelliklere sahiptir.

– Her gün salata ve yemeklere biraz zerdeçal eklenerek tüketilebilir. Ayrıca bir bardak kaynar suyun içerisine biraz zerdeçal eklenmesi ve çay şeklinde demlendikten sonra tüketilmesi önerilir.

– Alternatif olarak ılık suyun içerisine bira zerdeçal eklenir. Bu karışım pamuk yardımı ile etkilenen eklem alanlarına uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

8. Balık yağı:

– Yapılan birçok araştırmalara göre balık yağı da eklem ağrılarının azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Eklemlerde oluşan sertliği azaltır ve ağrıyı hafifletir.

– Yağlı balıklar omega 3 yağ asitleri açısından son derece zengindir. Özellikle ringa balığı, somon balığı, ton balığı gibi yağlı balıkların tüketilmesi önerilir.

– Balık yağı takviyeleri de kullanılabilir. Ancak doz için mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

9. Romatoid artrit sıcak iyi gelirmi: Sıcak ve soğuk kompres:

– Romatoid artrit durumunda sıcak ve soğuk kompres de önerilen çözümlerden biridir.

– Buz küpleri plastik bir torbaya sarılır. Ardından ince bir havluya sarılır ve etkilenen alana kompres olarak uygulanır. 15 dakika uygulanması yeterlidir.

– Sıcak kompres için ise sıcak suya batırılan havlu ya da sıcak su torbası kullanılabilir. 10 dakika kadar uygulanması önerilir.

– Sıcak ve soğuk kompres gün içerisinde birkaç kez devrimsel şekilde uygulanabilir.

10. Romatoid artrit egzersizleri:

– Düzenli egzersiz de romatoid artrit durumunda önerilir. Eklem ve kas sağlığının korunmasına yardımcı olur. Yorgunluğu azaltır ve hareket kabiliyetini artırır.

– Dayanıklılık gerektiren aerobik ve kardiyo egzersizleri uygulanabilir. Haftada 3 ya da 4 kez düzenli olarak uygulanması öneriliri.

– Ağırlık egzersizleri de günde en az yarım saat kadar yapılabilir.

Romatoid artrit en sık görülen eklem sorunlarından biridir. Eklemlerde ağrı, şişlik ve iltihaba neden olur. Bu belirtilerin azaltılması için tüm bu bitkisel çözümler kullanılabilir. Ancak düzenli olarak kullanılmaları önerilir. Eklem sorunları söz konusu olduğunda beslenme düzenine dikkat edilmesi önerilir. Özellikle C vitamini, E vitamini, A vitamini, B vitaminleri, kalsiyum, çinko ve demir açısından zengin besinlerin beslenme düzenine eklenmesi önerilir. Bu besinler genel sağlığın korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda eklem ağrılarının da azalmasını sağlar. İltihap oluşumunun azaltılmasında etkili olan Akdeniz türü beslenme, düzenli olarak takip edilebilir. Ayrıca omega 3 yağ asitleri açısından zengin besinlerin de tüketilmesi önerilir. Omega 3 yağ asitleri eklem sağlığının korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda bağışıklığı güçlendirir. Özellikle ceviz ve yağlı balıklar ile keten tohumu tüketilebilir. Yemek ve salatalara keten tohumu eklenerek tüketilebilir. Ayrıca demir ve folik asit açısından zengin besinler de tüketilebilir. Kansızlık sorununa karşı da iyi gelen pancar da tüketilebilir. Pancarın yanı sıra mercimek ve fasulyegiller de folik asit açısından zengin besin kaynakları arasındadır. Düzenli olarak tüketilebilir. Ayrıca ıspanak ve kıvırcık lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler de beslenme düzenine eklenmelidir. Antioksidan özellikleri olan besinler de beslenme düzenine eklenebilir. Romatoid artrit sorununu minimize etmek için yardımcı olan antioksidanlar aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca lif açısından da zengin besinler tüketilmesi önerilir. Artrit sorununda sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Düzenli olarak yüzme ve bisiklet egzersizleri yapılabilir. Artrit nedeni ile oluşan ağrılar çok şiddetli ise mutlaka en kısa zamanda bir doktora danışılmalıdır. Artrit iltihabı kontrol altına alınmadığında eklemlerde kalıcı hasarlar oluşmasına neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir