Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir: Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözüm

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir: Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözüm

saç dökülmesi için bitkisel çözüm
saç dökülmesi için bitkisel çözüm

Saç dökülmesi genetik nedenler ile olabileceği gibi hormonal sorunlar ve tiroid sorunları nedeni ile de olabilir. Bu tip durumlarda hastalıklar tedavi edilirken bazı önerilere de uyulması tavsiye edilir.

Saç dökülmesi nasıl durur: Saç dökülmesi için beslenme önerileri:

1. Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler: Yumurta ve süt ürünleri

– Saç dökülmesinin azaltılması için beslenme düzenine dikkat edilmesi önerilir. Özellikle protein açısından zengin olan ve saç köklerini besleyen yumurta ile süt ve süt ürünleri tüketilebilir.

2. Saç dökülmesine iyi gelen besinler: Pazı

– Pazı da saç sağlığı için önerilen besinlerden biridir. İçerdiği C vitamini, A vitamini, K vitamini, demir, potasyum ve magnezyum ile son derece faydalı bir besindir.

3. Saç dökülmesine faydalı yiyecekler: Keten tohumu

– Keten tohumu omega 3 yağ asitleri içerir. Bu içeriği ile saç dökülmesini azaltır. Aynı zamanda lignanlar, demir ve lif de içermektedir. Saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar.

4. Saç dökülmesine faydalı besinler: Karides

– Karides düzenli olarak tüketildiğinde saç sağlığının korunmasına yardımcı olur ve saç dökülmesini azaltır. Aynı zamanda saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

5. Saç dökülmesi için ne yemeli: Fındık

– Fındık; E vitamini, lif ve sağlıklı yağlar açısından çok zengindir. Gün içerisinde öğün aralarında bir avuç kadar fındık, ceviz, fıstık ve badem tüketilebilir.

6. Saç dökülmesi ve beslenme: Fasulye

– Fasulye içerdiği mineraller ile kan basıncını azaltarak kolesterol düşürücü özellikler gösterir. Aynı zamanda saç dökülmesini azaltır.

7. Saç dökülmesini önlemek için beslenme: Tavuk

– Tavuk da saç dökülmesini azaltmak için etkili olan enzimler içerir. Aynı zamanda kemik kaybını önler ve eklem sağlığının korunmasını sağlar.

Saç dökülmesine bitkisel çözüm:

1. Saç dökülmesine bitkisel yağlar: Lavanta yağı ve jojoba yağı

– Lavanta yağı ve jojoba yağı cilt sağlığı için kullanılır. Saç bakımında da kullanılan bu yağlar saçların dökülmesini azaltır.

– 10 damla biberiye yağı, 10 damla fesleğen yağı 5 damla jojoba yağı ile 2 çay kaşığı lavanta esansiyel yağı karıştırılır. Bu karışım her gece yatmadan önce saçlara masaj yaparak uygulanır. Bir gece bekletilir ve ertesi sabah saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

2. Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler: Aloe vera ve bal

– Aloe vera ve bal karışımı da saç dökülmesinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

– 3 çay kaşığı bal ile 2 ila 3 çay kaşığı aloe vera jel karıştırılır. Elde edilen karışım saç derisine masaj yapılarak uygulanır. Yaklaşık 20 dakika kadar saçlarda bekletilir ve bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır. Uygulama haftada birkaç kez düzenli olarak yapılabilir. Bu uygulama kepek sorunun azaltılmasına da yardımcı olur.

3. Saç dökülmesi için maske tarifleri: Portakal suyu ya da portakal kabuğu yağı

– Portakal suyu ya da portakal kabuğu yağı C vitamini içeriği ile saç sağlığı için son derece etkilidir. Saçların temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda saçları daha hızlı uzamasını sağlar.

– Saçlara portakal suyu ya da portakal kabuğu yağı ile 5 dakika kadar masaj yapılır. 20 dakika saçlarda bekletildikten sonra bitkisel bir şampuan kullanılarak saçlar yıkanır.

4. Saç dökülmesi ve elma sirkesi tedavisi

– Elma sirkesi de saç dökülmesi için önerilen bitkisel çözümlerden biridir. Asidik yapısı ile saç diplerindeki kiri ve ölü deri hücreleri arındırır.

– Biraz ısıtılmış elma sirkesi, bir kase suya eklenir. Bu su ile saçlar durulanır. 1 saat bekletilir ve saçlar şampuan ile yıkanır.

5. Saç dökülmesine faydalı bitkiler

– Saç dökülmesini engellemek için bitki yapraklarından faydalanılabilir. Özellikle kına, ebegümeci, nane yaprakları ve limon otu gibi bitkilerin yaprakları su ile kaynatılarak saçlara uygulanabilir. Haftada iki kez düzenli olarak uygulanması önerilir.

6. Saçların taranması

– Saçların dökülmesini engellemek için saç tarama alışkanlıklarına da dikkat edilmesi gerekir. Saçlar ıslakken ya da çok kuru iken taranmamalıdır. Hafif nemli iken tarandığında dökülme daha az olacaktır.

Saç dökülmesi sorunu yoğun ise mutlaka bir cilt doktoruna danışılması önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir