Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir: Saç Dökülmesi İçin Doğal Çözüm

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir: Saç Dökülmesi İçin Doğal Çözüm

saç dökülmesi için doğal çözüm
saç dökülmesi için doğal çözüm

Saçlar neden dökülür:

– Vücutta temel besin eksikliği

– Saç boyama ve saç şekillendirme yoluyla kimyasalların aşırı kullanımı

– Yanlış ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları

– Hormonal dengesizlik

– Bazı ilaçlar

– Kepek, kellik ve diğer kafa derisi hastalıkları

– Stres ve gerginlik saç dökülmesi neden olabilir.

Bazı nedenlerden dolayı yaşanan stresten dolayı saç dökülmesinin kontrolüne yardımcı olarak, meditasyon, yoga ya da derin nefes egzersizleri yapılması önerilebilir. Ayrıca, her gece yeterli uyku almak da stres için ve dolayısıyla saç dökülmesi açısından etkili bir çözüm yoludur. Ancak, altta yatan herhangi bir tıbbi sorunun kelliğe yol açabileceği şiddetli saç dökülmesini önlemek için dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tiroid rahatsızlığı birçok kadını etkileyen yaygın bir problemdir ve bu durum hızlı saç dökülmesi neden olabilir. Bu yüzden mutlaka bir doktora danışmak ve tiroid testi yaptırmak gerekir.

Saç dökülmesi nasıl durur: Saç dökülmesine bitkisel çözüm

1 – Saç dökülmesi nasıl engellenir: Saç tarama sırasında geniş dişli tarak kullanmak idealdir. Bu tarak ile saç nazikçe ve düzenli olarak taranır. İnce dişli tarak ise kişinin ihtiyacı ve saç stili için kullanılabilir. Bu şekildeki uygulamalar saç kırılması ve saç dökülmesi riskini azaltacaktır.

2 – Saç dökülmesini engellemenin doğal yolları: Saç kırılması sonbaharda nemli saçlarda daha fazla yaşanması gibi saç ıslak iken taramak da kırılma bakımından iyi değildir. Bundan dolayı öncelikle penye bir tarak kullanılarak kuru ya da yarı kuru saçlar taranmalıdır.

3 – Saç dökülmesini önlemenin yolları: Saç kurulaması sırasında havlunun kuvvetlice saçlara sürülmemesi gerekir. Bu durum sadece saçlarda istenmeyen saç kırılmasına yol açacaktır. Aşırı nemi dışarı emmek için havlu yavaşça kullanılmalıdır.

4 – Saç dökülmesini engelleme yöntemleri: Her hafta saç tarağının aralarını temizlenmesi gerekir. Yakından bakıldığında, zaman içinde tarağın kirlendiği görülmektedir. Kirli bir tarağın ya da fırçanın kullanılması, sürekli olarak saçın dökülmesine neden olabilir. Bu yüzden, kirli tarak ya da fırça sabun ve su ile temizlenmesi gerekir. Her hafta banyo yapılırken, saçı şampuanlama sırasında bu temizlik işi kolayca yapılabilir. Bu işlem, saç dökülmesi kontrolü için alınması gerekli önlemdir.

5 – Saç dökülmesine iyi gelen yağlar: Sıcak yağ tedavisi saç dökülmesi sorununu çözmek için en iyi çözüm yollarından biridir. Bunun için, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, kanola yağı, jojoba yağı, susam yağı gibi doğal sıcak yağlar saç dökülmesi ile mücadelede ve yeni saç büyümesini teşvik için saç derisine masaj yapmak bakımından kullanılabilir. Bu yağlar arasından seçilen yağ hafifçe ısıtılarak, parmaklar ya da pamuk kullanarak nazikçe saç derisine masaj yapılır. Sonra, bir duş başlığı takılarak yaklaşık 1 saat boyunca bekletilir ve hafif bir şampuan kullanarak yıkanır.

6 – Saç dökülmesine karşı şampuan: Kırılgan ve kırılmaya daha eğilimli saç için sülfat, silikon ve paraben içermeyen şampuanları kullanmak faydalı olur. Zarar veren saç kimyasalların bulunduğu şampuanları saç derisine ve saça yüklemeyi önlemek gerekir. Kimyasal hasarı kontrol etmek, kesinlikle saç kaybını önlemek için bir çözüm yoludur.

7 – Saç dökülmesini azaltmak için neler yapılmalı: Tüm toz, kir, yağ ve bakteri birikimini ortadan kaldırmak için yumuşak bir saç temizleyici ya da şampuan ile en az 3 günde bir saç yıkanmalıdır. Kirli saç derisini ve enfeksiyonlara bağlı saç dökülmesini önlemek için her zaman saç temiz tutulmalıdır. Bu yol, saç dökülmesini önlemek için takip edilmesi gerekli bir adımdır.

8 – Sık kimyasal uygulamalar, aşırı kurutma, ütüleme ve renklendirme gibi durumlara saçın maruz bırakılmaması önerilir.

9 – Bazı saç stilleri de saç dökülmesine neden olabilir. Günlük bazda sıkı toplanan ya da örgü yaparken kullanılan sıkı lastik bantlar ve saç stilleri saç dökülmesine neden olabilir.

10 – Saç dökülmesine karşı doğal meyve suları içmek faydalı olabilir. Mutfakta kullanılan soğan gibi bir madde, etkili saç dökülmesi sorunlarını çözmek için yardımcı olabilir.

11 – Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler: Saç dökülmesini önlemek ve en aza indirmek için sağlıklı yemek tüketmek gerekir. Saç dökülmesini önlemek için en iyi yollardan biri dengeli bir diyete önem verilmesidir. Vücuttaki beslenme yetersizlikleri saç dökülmesinin başlıca nedenidir. Bunun için, çinko bakımından, demir açısından zengin gıdalar, A, B vitamin kompleksi, C vitamini, E vitamini, omega-3 yağ asitleri ve proteinler daha sağlıklı bir saç derisi ve saça nem eklemek için tüketilmesi gerekir. Bu durum, daha az saç dökülmesi ile birlikte saçın kalınlaşması ve aynı zamanda sağlıklı parlayan güçlü saçlar için etkili olur. Bu tedavi uzun vadeli saç dökülmesi tedavisi için etkili bir çözüm yoludur. Yenmesi gereken besinler şöyle sıralanabilir; ceviz, badem, keten tohumu yağı, havuç, yulaf, kepekli tahıllar, esmer pirinç, yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, mercimek, tatlı patates, kabak çekirdeği, istiridye, fındık gibi gıdalardır. Aynı zamanda bunlara ek olarak Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan somon ve ton balığı gibi topraklı keten tohumu, balık, yumurta, fasulye, yoğurt, az yağlı peynir de ilave edilebilir.

12 – Saç dökülmesi maskeleri:

Ev yapımı saç maskeleri de saçın incelmesi ve dökülmesi sorunları ile mücadele için mükemmeldir.

Bunun için yeşil çay ve yumurta ile ev yapımı saç maskesi hazırlanabilir.

Saç dökülmesi için evde maske:

Malzemeler:

– Taze hazırlanmış kaliteli yeşil çay

– 1 yumurta sarısı

Nasıl Hazırlanır:

Bu saç maskesi için, temiz bir kap içine 1 yumurta sarısı konur ve üzerine taze hazırlanmış yeşil çaydan 2 yemek kaşığı eklenir. Ancak, yeşil çayın sıcak olmasına dikkat etmek gerekir. Karışım, köpüklü ve kremsi kıvam elde edilene kadar iyice karıştırılır. Kıvamının daha kalın olması durumunda karışımı sulandırmak için biraz daha yeşil çay eklenebilir.

Uygulama:

Saç derisi ve saçın her tarafına bu maskenin uygulanmasından sonra bir duş başlığı giyilir. Bu şekilde yaklaşık 30 dakika boyunca bekletilir. Daha sonra saç durulanır ve her zamanki gibi şampuan ve saç kremi kullanılır. Popüler içecek olan yeşil çay, saç dökülmesini önlemede yardımcı olan ve saç büyümesini artırmak için antioksidanlar ile yüklüdür. Yumurta ise, güçlü ve güzel saçları elde etmek için yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Protein, vitamin ve besin ile dolu olan yumurta sarısı, saç dökülmesini önlenmek ve saç büyümesini artırmak için mükemmel bir maddedir. Kırılgan saçlar, kuru ve hasar görmüş saçlar ve saç dökülmesi problemlerinden kurtulmak için en azından haftada üç kere bu saç maskesi kullanılmalıdır.

13 – Saç dökülmesi için bitkisel maske:

Malzemeler:

– Badem Yağı (40 ml)

– Hindistan cevizi yağı (40 ml)

– Hintyağı (10 ml)

– Aroma Magic Yağı teşvik (5 ml)

– Aroma Magic Lavanta Yağı (5ml)

– E vitamini kapsülleri (3 kapsül)

Bu liste 100 ml karışım içindir.

Nasıl Hazırlanır:

Badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve Hint yağı, listede belirtilen miktarlarda karıştırılır. Daha sonra yağı ve lavanta yağı içine eklenir. Ardından karışımın içine 3 E vitamini kapsülü yarılarak sıkılır. Elde edilen bu karışım, bir şişe içine konularak güneş ışığından uzak, serin ve kuru bir yerde saklanır ve kullanırken çalkalanır.

Uygulama:

Bu maske, yaklaşık 10 dakika boyunca tüm kafa derisi ve saç üzerinde masaj yapılarak uygulanır. Gece boyunca bekletildikten sonra şampuan ile yıkanır. Sabır ile saç dökülmesine karşı kullanılan bu uygulama yakın bir süre sonra sonuçlarını gösterecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir