Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir: Saç Kırıkları İçin Doğal Çözüm

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir: Saç Kırıkları İçin Doğal Çözüm

saç kırıkları için doğal çözüm
saç kırıkları için doğal çözüm

Saçların zamanla yıpranması sonucu saç kırıkları oluşur. Bu kırıkların azaltılması için doğal çözümler kullanılabilir. Saç kırıkları için bitkisel çözümler şunlardır:

Saç kırıkları nasıl geçer: Saç kırıklarına bitkisel çözüm

1. Saç kırıklarına hangi yağ iyi gelir?

– Saçlardaki kırıkların azaltılması için saç besleyici yağlar kullanılabilir. Özellikle E vitamini içeren argan yağı saçlar için son derece faydalıdır. Genellikle saç bakım ürünlerinde de argan yağı kullanılır. Argan yağının yanı sıra zeytinyağı, hint yağı ve badem yağı da kullanılabilir. Bu yağlar eşit miktarda karıştırılır. Bu karışım saç köklerine masaj yaparak uygulanır. Saçlar duş başlığı ile kapatılır. Bir gece bu şekilde bekletilir. Ertesi sabah saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

2. Saç kırıklarına maske: Papaya saç maskesi

– Papaya içerdiği papain enzimi ile saç köklerini güçlendirir. Aynı zamanda saç kırıklarının azalmasını sağlar. Saçları besler ve daha hızlı uzamalarına yardımcı olur.

– Bir adet papaya ezilir ve ardından içerisine biraz yoğurt eklenir. Elde edilen karışım saçlara maske olarak uygulanır. Yaklaşık 30 dakika kadar saçlarda bekletilir. Daha sonra bitkisel bir şampuan ve ılık su ile saçlar yıkanır.

3. Saç kırıklarına karşı maske: Bal maskesi

– Bal içerdiği enzimler ile saçlardaki bakterileri azaltır. Aynı zamanda saç derisini yumuşatır.

– Saçlar yıkandıktan sonra bir leğen suya 2 yemek kaşığı bal eklenir. Bu karışım ile saçlar durulanır. Bir süre saçlarda bekletilir ve ardından ılık su ile durulanır. Uygulama her hafta birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

4. Saç kırıkları için maske: Mayonez

– Mayonez saç bakımında kullanılan etkili çözümlerden biridir. Saç diplerinin nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda saç uçlarının kırılmasını engeller. Saç yapısını güçlendirdiği için saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

– 2 yemek kaşığı mayonez saç köklerine masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 30 dakika kadar saçlarda bekletilir. Daha sonra bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır. Uygulamanın haftada birkaç kez düzenli olarak yapılması önerilir.

5. Saç kırıkları için şampuan: Doğal şampuan

– Kozmetik şampuanlar kimyasallar içerir. Bu içeriği ile saçların zarar görmesine neden olabilir. Daha çok bitkisel şampuanların kullanılması önerilir.

– Alternatif olarak şampuan evde de hazırlanabilir. Greyfurt kabuğu ve limon kabukları mikserden geçirilir. Bu karışım ile saçlar yıkanabilir. Haftada birkaç kez yıkanılması saçların daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olacaktır.

6. Saç kırılmasına ne iyi gelir: Saçların taranması

– Saç tarama yöntemlerine de dikkat edilmelidir. Çok ıslak ya da kuru iken taranan saçlarda kırık oluşabilir. Saçların nemli iken taranması önerilir. Ayrıca sert ve saçı yıpratan taraklar kullanılmamalıdır. Saç yapısına uygun fırça ve tarakların kullanılması önerilir.

7. Saç kırılması için neler yapılmalı: Sağlıklı ve dengeli beslenme

– Saç sağlığının korunması ve saç kırıklarının azaltılması için sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı izlenmelidir. Mineral ve vitamin içeren sağlıklı gıdalar bol bol tüketilmelidir. Yağlı ve hazır besinlerden ise uzak durulması önerilir.

8. Saç kırılmasına çözüm: Saç kuruluğunun engellenmesi

– Saçların kuruması saç kırıklarına neden olur. Bu nedenle saç diplerinin ve saçların nemli tutulması gerekir. Saç kremi düzenli olarak kullanılabilir. Ayrıca bol miktarda su tüketilmelidir.

9. Saç şekillendiriciler

– Saçlarda kırık oluşmasını engellemek için saç şekillendiricilerden uzak durulmalıdır. Yüksek sıcaklıkta saç kurutma makinesi kullanılmamalıdır. Ayrıca saç düzleştiricilerin ve saç maşalarının da kullanılması önerilmez.

10. Yumurta maskesi

– Saçlardaki kırıkların azaltılması için yumurta maskesi de kullanılabilir. Protein açısından zengin olan yumurta saçların beslenmesine yardımcı olur.

– Biraz hint yağı ile yumurta karıştırılır. Elde edilen karışım saç köklerine masaj yapılarak uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar saçlarda bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

– Alternatif olarak bir adet yumurta ve biraz yoğurt karışımı da saçlara uygulanır. 10 dakika bekletilir ve saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir