Saç Kuruluğuna Ne İyi Gelir: Saç Kuruluğu İçin Bitkisel Çözüm

Saç Kuruluğuna Ne İyi Gelir: Saç Kuruluğu İçin Bitkisel Çözüm

saç kuruluğu için bitkisel çözüm
saç kuruluğu için bitkisel çözüm

Saç kuruluğu için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Saç kuruluğu nasıl giderilir: Saç kuruluğuna bitkisel çözüm

1. Saç kuruluğuna maske: Çemen otu tohumu

– Çemen otu tohumu içerdiği enzimler ile saçların nemli kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda saçları besler ve gürleşmesini sağlar.

– Çemen otu tohumu kıl köklerinin uyarılmasına yardımcı olan protein ve amino asitler bakımından zengindir. Aynı zamanda saçların daha güçlü, pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlayan lesitin içerir.

– 2 yemek kaşığı çemen otu tohumu bir kasede su ile karıştırılır. Bir gece bu şekilde bekletilir. Ertesi sabah ince bir hamur haline getirilene kadar ezilir ve karıştırılır. Elde edilen karışım saç derisine masaj yapılarak uygulanır. Yaklaşık 30 dakika kadar saçlarda bekletilir. Daha sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– Uygulama her hafta birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

2. Saç kuruluğuna iyi gelen yağlar: Çay ağacı yağı

– Kepek sorunu için önerilen bir diğer çözüm çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağı içerdiği enzimler ile saçlarda mantar oluşmasını engeller. Cildi yatıştırır ve besler. Aynı zamanda olası kaşıntıyı da azaltır.

– 1 yemek kaşığı çay ağacı yağı ılık su ile karıştırılır. Bir şişe içerisinde saklanır. Saçlara uygulanır ve dairesel hareketler ile saç diplerine masaj yapılır.

– Uygulamanın hafta da 2 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

3. Saç kuruluğunu gidermek için ne yapılmalı: Zihni sakinleştirmek

– Saç kuruluğu ve kepek sorununu engellemek için zihnin sakinleştirilmesi önerilir. Bazı insanlarda saç kuruluğu sorunu anksiyete ve depresyon nedeni ile oluşabilir.

– Stres kontrolü için yoga, meditasyon ve nefes egzersizleri gibi yöntemler düzenli olarak yapılabilir. Ayrıca hobilere de zaman ayrılması önerilir.

4. Saç kuruluğunu gidermek için maske: Hint Bektaşi üzümü / amla ve fesleğen yaprakları

– Fesleğen yaprakları ve amla diğer adıyla hint Bektaşi üzümü de saçların kurumasını önlemek için kullanılabilir.

– Birkaç fesleğen yaprağı ezilir. Ardından içerisine amla suyu eklenir. İyice karıştırılır ve hamur haline getirilir. Elde edilen hamur saçlara maske olarak uygulanır. 30 dakika kadar saçlarda bekletilir ve bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

5. Saç kuruluğunu önlemek için maske: Reetha bitkisi

– Reetha bitkisi kepek tedavisi için en etkili çözümlerden biridir. Bu bitkiyi içeren losyon, şampuan ve diğer saç ürünleri kullanılabilir.

6. Saç kuruluğu için evde maske: Pancar ve zencefil

– Saç kuruluğunu azaltmak için pancar ve zencefil karışımı da kullanılabilir.

– Pancar ve zencefil ince bir toz haline gelene kadar ezilir. Ardından üzerine su eklenir. Elde edilen karışım saç derisine masaj yapılarak uygulanır. Bir gece bekletilir ve ertesi sabah saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– Uygulamanın her hafta 2 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

7. Saç kuruluğu için maskeler: Hindistan cevizi yağı

– Günümüzde, birçok kişi kepek tedavisi için Hindistan cevizi yağı kullanmaktadır. Bu yağ cildin nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını geliştirir.

– Hindistan cevizi yağı saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. 1 saat kadar saçlarda bekletilir. Ardından saçlar hafif bir şampuan ile yıkanır.

8. Saç kuruluğuna zeytinyağı

– Kepek ve saç kuruluğu için önerilen bir diğer çözüm zeytinyağıdır. Zeytinyağı saç yapısını besler. Saçların nemli kalmasına yardımcı olur.

– Biraz zeytinyağı ısıtılır. Ardından saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. Yaklaşık 30 dakika kadar saçlarda bekletilir ve bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

9. Saç kuruluğu için ne yapılır: Yoğurt

– Zeytinyağı gibi, yoğurt da saç derisinin nemli kalmasına yardımcı olur.

– Saç diplerine masaj yapılarak biraz yoğurt uygulanır. 15 ila 20 dakika kadar saçlarda bekletilir. Ardından saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

10. Kuru saçlara maske: Domates suyu

– Domates suyu da saç köklerine düzenli olarak uygulanabilir. Saçların daha yumuşak ve nemli kalmasını sağlar. Uygulama sonrasında saçlar iyice durulanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir