Saç Kurumasına Ne İyi Gelir: Kuru Saçlar İçin Bitkisel Çözüm

Saç Kurumasına Ne İyi Gelir: Kuru Saçlar İçin Bitkisel Çözüm

kuru saçlar için bitkisel çözüm
kuru saçlar için bitkisel çözüm

Kuru saçlara doğal çözüm önerileri şunlardır:

Saç kuruması nasıl önlenir: Saç kurumasına doğal çözüm

1. Saç kuruması için maske: Yumurta

– Yumurta saç sağlığını korumak için kullanılan en etkili bitkisel çözümlerden biridir. İçerisindeki proteinler ile saçı besler ve saç yapısını korur.

Yöntem – 1:

– 1 ya da 2 yumurta iyice karıştırılır. Ardından içerisine 6 yemek kaşığı

Su eklenir ve karıştırılmaya devam edilir. Karışım saçlara ve saç diplerine uygulanır. 30 dakika kadar saçlarda bekletilir ve ardından normal su ile yıkanır.

Yöntem – 2:

– 3 yumurta ile zeytinyağı ya da hindistancevizi yağı ve 2 yemek kaşığı bal karıştırılır. Bu karışım saç derisine ve saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 30 dakika kadar saçlarda bekletilir. Ardından saçlar ılık su ve bitkisel bir şampuan kullanarak yıkanır.

Yöntem – 3:

– 2 yumurta iyice çırpılır. Ardından içerisine yarım fincan tam yağlı yoğurt ile yarım yemek kaşığı badem yağı eklenir. İyice karıştırılır ve krem kıvamına geldikten sonra saçlara uygulanır. Saçlar havlu ya da bir duş başlığı ile sarılır. Yaklaşık 30 dakika boyunca saçlarda bekletilir ve ardından ılık su ve bitkisel şampuan ile yıkanır.

2. Kuru saçlara bakım: Avokado ve muz

Uygulanışı:

– 1 olgun muz ve 1 olgun avokado püre haline getirilir ve karıştırılır. Karışımın içerisine yarım yemek kaşığı badem yağı eklenir ve karıştırılır. Bu karışım macun haline geldikten sonra saçlara masaj yaparak uygulanır. Duş başlığı ile saçlar kapatılır ve yarım saat bekletilir. Daha sonra hafif bir şampuan ile saçlar yıkanır.

3. Kuru saçlara maske: Sirke

– Sirke saç yapısını temizlerken aynı zamanda kurumasını engeller. Saçların Ph değerini korur. Kepek ve saç kuruluğu için son derece etkili bir çözümdür.

Yöntem – 1:

– 3 yemek kaşığı sirke ile saçlar durulanır. Bir süre bekletilir ve ardından saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

Yöntem – 2:

– Çeyrek bardak elma sirkesi su ile karıştırılır. Bu karışımda saçlar bir süre bekletilir. Ardından şampuan ile yıkanır.

4. Kuru saçlara evde bakım: Mayonez

– Kuru saçlar için önerilen bir diğer çözüm mayonezdir. Mayonez saçların nemli kalmasına yardımcı olur. Özellikle kepek sorunu için önerilir.

Uygulanışı:

– Az miktarda mayonez saçlara uygulanır. Bir süre saçlarda bekletilir ve ardından şampuan ile yıkanır.

5. Kuru saçlara nem maskesi: Uçucu yağlar

– Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, zeytinyağı ya da badem yağı gibi yağlar saçların nemli kalmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu yağlar saçların daha canlı ve parlak olmasına da yardımcı olur.

Uygulanışı:

– Saçlar önce taranır. Ardından kullanılacak yağ saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Duş başlığı ile saçlar kapatılır ve 20 dakika kadar bekletilir. Ardından saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– İşlem haftada iki kez düzenli olarak yapılmalıdır.

6. Kuru saçlara bal maskesi: Bal

– Bal da saçların nemli kalmasına yardımcı olur. Bu nedenle kuru saçlar için önerilir.

Uygulanışı:

– Yarım fincan bal nemli saçlara masaj yaparak uygulanır. Bal ile biraz zeytinyağı karıştırılarak da kullanılabilir.

– Karışım tamamen saç derisini kapamalıdır. 20 ya da 25 dakika kadar saçlarda bekletilir ve ardından doğal bir şampuan ile yıkanır.

– İşlem haftada bir kez mutlaka düzenli olarak yapılmalıdır.

7. Kuru saçlara iyi gelen bitkiler: Aloe vera

– Aloe vera da saç kuruluğu tedavisinde önerilen çözümlerden biridir. Saçların daha canlı ve parlak olmasını sağlar.

Uygulanışı:

– 3 yemek kaşığı aloe vera jel ya da aloe vera suyu ike yoğurt karıştırılır. Saçlara masaj yaparak uygulanır. 20 dakika saçlarda bekletilir ve daha sonra bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir