Saçların Uzaması İçin Ne Yemeli: Saç Uzamasına Yardımcı Besinler

Saçların Uzaması İçin Ne Yemeli: Saç Uzamasına Yardımcı Besinler

saç uzamasına yardımcı besinler
saç uzamasına yardımcı besinler

Saç sağlığı için saç bakımı ve maskelerin yanı sıra beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Saçların sağlıklı ve hızlı uzaması için bazı besinler mutlaka beslenme düzeninde olmalıdır.

Saçların uzaması için ne yapılmalı: Saçların uzaması için neler yenmeli?

1. Saçları uzatan yiyecekler: Somon:

– Somon, D vitamini ve protein açısından son derece zengindir. Aynı zamanda omega 3 yağ asileri içerir. Bu içeriği ile saçların daha hızlı uzamasına da yardımcı olur. Saç dökülmesini engeller. Her hafta birkaç porsiyon somon balığı tüketilebilir.

– Somon balığının yanı sıra alabalık, ringa, sardalye, uskumru ile ceviz, kabak çekirdeği ve avokado gibi besinler de tüketilebilir.

2. Saç uzatan besinler: İstiridye:

– İstiridye çinko açısından son derece zengindir. Çinko eksikliği de saç dökülmesine ve saç kaybına neden olmaktadır.

– Her hafta düzenli olarak % 97’ protein olan istiridyenin tüketilmesi önerilir.

3. Saç uzatmaya yarayan yiyecekler: Ceviz:

– Ceviz de omega 3 yağ asitleri açısından zengin bir kaynatır. Fındık, ceviz gibi kuruyemişler E vitamini açısından da zengindir. Ayrıca biotin de içerir. Düzenli olarak tüketilmesi saçların daha güçlü ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

4. Saç uzatan besinler nelerdir: Tatlı patates:

– Tatlı patates de önerilen besinlerden biridir. A vitamini açısından son derece zengindir. Antioksidanlar ve beta karoten de içerir.

– Patatesin yanı sıra havuç, mango, kabak, kavun ve kayısı tüketilebilir.

5. Saçı uzatan sebzeler: Ispanak:

– Ispanak beta karoten, demir, C vitamini, folat gibi yararlı besin öğeleri içerir. Saç köklerinin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

– Ispanağın yanı sıra lahana, pazı, brokoli ve benzeri yeşil sebzeler tüketilebilir.

6. Saçı uzatmak için ne yemeliyiz: Mercimek:

– Mercimek içerdiği enzimler ile saç sağlığının korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kelliğin azalması için de önerilir. Çinko, protein, demir ve biotin içerir.

7. Saç uzatmaya yardımcı besinler: Yoğurt:

– Yoğurt birçok sağlık sorununda önerilir. Sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda saç sağlığını da korur. Saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. B 5 vitamini açısından zengindir. Aynı zamanda D vitamini de içerir.

8. Saç uzaması için besinler: Yaban mersini:

– Yaban mersini C vitamini açısından son derece zengindir. Saçların nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda saç köklerini besler. Kan dolaşımını da destekler.

– C vitamini açısından zengin olan diğer besinler; tatlı patates, domates, kivi, çilek de beslenme düzenine eklenebilir.

9. Kümes hayvanları:

– Her hafta tavuk ya da hindi eti tüketilmesi önerilir. Kümes hayvanları çinko, B vitamini ve demir açısından zengindir. Bu içeriği ile beslenme düzenine mutlaka eklenmelidir.

10. Avokado:

– Avokado içerdiği yağ asitleri ile saçların pürüzsüz ve yumuşak kalmasına yardımcı olur. Saç köklerinin kolajen ve elastin yapısını artırır.

– Avokado püre halinde getirilerek saçlara da uygulanabilir. 10 dakika bekletilir ve saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır. Bu uygulama ölü deri hücrelerinin arınmasına yardımcı olur.

11. Yumurta:

– Yumurta içerdiği proteinler ile saç sağlığı için son derece faydalıdır. Saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Özellikle yumurta sarısı kükürt, demir, çinko ve selenyum açısından zengindir.

– Yumurta beslenme düzenine eklenebileceği gibi saç köklerine masaj yaparak da uygulanabilir. 10 dakika kadar saçlarda bekletilir ve bitkisel bir şampuan ile iyice yıkanır.

12. Yeterli miktarda esansiyel yağ asitlerinin alınması

– Esansiyel yağ asitleri içeren ceviz, balık, keten tohumu, avokado gibi besinler yeterli miktarda alınmalıdır.

13. Demir açısından zengin besinler

– Demir açısından znegin olan besinler de beslenme düzenine eklenmelidir. Özellikle şeker pekmezi, pırasa, kaju fıstığı, incir, kuru meyveler ve brokoli tüketilebilir.

14. Bioton

– Biotin bir B kompleksidir. Suda eriyen bir vitamindir. Bioton saçların ve saç köklerinin gelişmesine yardımcı olur. Saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Bu nedenle biotin içeren fındık, kahverengi pirinç ve yulaf da tüketilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir