Safra Taşına Ne İyi Gelir: Safra Taşı İçin Bitkisel Çözüm

Safra Taşına Ne İyi Gelir: Safra Taşı İçin Bitkisel Çözüm

safra taşı için bitkisel çözüm
safra taşı için bitkisel çözüm

Safra taşı için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Safra taşı nasıl atılır: Safra taşına bitkisel çözüm

1. Safra kesesi taşı elma sirkesi uygulaması

– Safra taşı için en etkili çözüm böbrek taşlarında da kullanılan elma sirkesidir. Elma sirkesi taşın çözülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda karaciğerde kolesterol üretimini dengeler.

– Bir bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklenir. Bu karışım her sabah düzenli olarak tüketilir.

– Alternatif olarak, bir bardak su içerisine biraz elma sirkesi ile limon suyu eklenir. İyice karıştırılır ve aç karna tüketilir. Bu karışım her gün tüketildiğinde ağrıların kıza sürede azalmasını sağlar.

2. Safra kesesi taşı limon suyu

– Limon suyu da safra taşı için önerilen çözümlerden biridir. Taş oluşumunu engeller ve var olan taşların çözülmesini sağlar.

– Bir bardak suyun içerisine biraz limon suyu eklenir. Bu karışım her gün düzenli olarak tüketilir.

3. Safra taşını eriten bitkiler: Nane

– Nane safra akışını düzenler ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Safra taşlarının eritilmesine yardımcı olur. Ayrıca olası spazmları da hafifletir.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz nane eklenir. Bir süre demlenmesi için beklenir. Daha sonra süzülür ve içerisine biraz bal eklenerek tüketilir.

– Her gün 3 ya da 4 bardak kadar tüketilmesi önerilir.

4. Safra kesesi taşı için kür: Sebze suyu

– Sebze suyu da safra taşı için önerilir. Yağlı, baharatlı ve kızartılmış gıdaların beslenme düzeninden çıkarılması önerilir. Bu besinler yerine sebze suları ve sebze haşlama bol bol tüketilebilir.

– 1 pancar kökü, 4 orta boy havuç ve bir salatalık suyu sıkılarak karıştırılır. Bu karışım günde 2 kez düzenli olarak; 2 hafta boyunca tüketilir.

5. Safra kesesi taşı için ne yapmalı: Karahindiba

– Safra taşı tedavisinde en etkili bitkilerden biri de karahindiba bitkisidir. Safra boşaltımına yardımcı olan taraxicin adından bir bileşik içerir. Bu bileşik vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

– Karaciğerde biriken yağların metabolize edilmesine yardımcı olur.

– 1 fincan sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı karahindiba kökü eklenir. Yaklaşık 5 dakika kadar demlenmesi beklenir. Daha sonra süzülür ve içerisine bal eklenerek tüketilir. Bu çay günde 2 ya da 3 bardak kadar tüketilebilir.

Not: Eğer diyabet durumu varsa bu bitkinin kullanılması önerilmez.

6. Safra kesesi taşına faydalı bitkiler: Devedikeni bitkisi

– Devedikeni bitkisi de safra taşı tedavisi için çok yararlıdır. Silimarin adından bir madde içerir. Bu madde safra üretimini teşvik etmeye yardımcı olur.

– 1 yemek kaşığı ezilmiş devedikeni bitkisi sıcak suya eklenir. Demlenmesi için beklenir. Daha sonra süzülür ve tüketilir. İçerisine biraz bal da eklenebilir.

7. Safra kesesi taşına hangi bitkiler iyi gelir: Hint yağı

– Hint yağı safra taşının küçülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda var olan iltihabı da azaltır. Anti inflamatuar özellikleri ile de bilinir. Bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.

– Bir tavada 1 fincan hint yağı kaynatılır. Ardından bu yağın soğuması beklenir. Etkilenen cilt alanına uygulanır. 1 saat kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Uygulama düzenli olarak haftada 3 kez yapılmalıdır.

Safra taşı söz konusu olduğunda tüm bu önerilere uyulması tavsiye edilir. Ayrıca beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Kızartma, yağlı ve kalorili besinlerden uzak durulmalıdır. Daha çok sebze ve meyve tüketilmesi tavsiye edilir. Su tüketimi de artırılmalıdır. Suyun yanı sıra papatya, rezene ve anason gibi çaylar tüketilebilir. Sebze suları ve meyve suları da beslenme düzenine eklenmelidir. Safra kesesi taşı söz konusu olduğunda mutlaka bir doktora gidilmelidir. Şiddetli ağrılara ya da diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir