Sağlıklı Tırnaklara Nasıl Sahip Olunur: Sağlıklı Tırnaklar İçin Bitkisel Çözüm

Sağlıklı Tırnaklara Nasıl Sahip Olunur: Sağlıklı Tırnaklar İçin Bitkisel Çözüm

sağlıklı tırnaklar için bitkisel çözüm
sağlıklı tırnaklar için bitkisel çözüm

Sağlıklı tırnaklar için  doğal çözüm önerileri şunlardır:

Sağlıklı tırnaklar için ne yapılmalı: Sağlıklı tırnaklar için yapılması gerekenler:

1. Tırnak sağlığı için ne yapmalıyız: Deterjan kullanımı:

– Tırnak sağlığının korunması için kimyasal içeren deterjanların kullanılması önerilmez. Aksi halde tırnak yapısı bozulur ve soyulabilir. Bazı durumlarda tırnaklarda kırılma da oluşabilir.

2. Tırnak sağlığı için yapılması gerekenler: Tırnakları korumak:

– Paketler, teneke kutular ve diğer sert malzemelerden yapılan eşyalar açılırken tırnaklar kullanılmamalıdır. Tırnakların kullanılması tırnak kırılmalarına ya da tırnağı üst katmanın soyulmasına neden olabilir.

3. Tırnakların güçlenmesi için ne yapmalı: Oje ve aseton kullanımı:

– Tırnak sağlığının korunması için çok sık oje kullanılmaması önerilir. Oje tırnakların hava ile temas etmesini engeller. Bu da tırnakların sararmasına ya da hasar görmesine neden olabilir. Aynı şekilde asetonun da çok sık kullanılması tırnak üzerindeki tabakanın yıpranmasına sebebiyet verebilir.

4. Zeytinyağıyla tırnak bakımı:

– Zeytinyağı en etkili nemlendiricilerden biridir. Hem tırnakları hem de tırnakların kenarındaki etleri nemlendirir. Tırnakların daha sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olur.

– Her gün düzenli olarak biraz zeytinyağı tırnaklara masaj yaparak uygulanabilir.

5. Tırnak sağlığı için gerekli vitaminler: Vitamin B:

– Tırnak sağlığı için en etkili çözüm B vitaminidir. B vitamini eksiklikler tırnakların kırılmasına ve zayıflamasına neden olabilir.

– Tırnak sağlığının korunması için özellikle B 12 vitamini açısından zengin besinlerin tüketilmesi önerilir. Havuç, domates, yeşil yapraklı sebzeler, marul, karaciğer, fıstık ezmesi, pazı, badem, bezelye, yulaf ezmesi ve fasulye ile süt, yoğurt, peynir, et ürünleri ve yumurta beslenme düzenine eklenebilir.

6. Tırnak sağlığı için ne yemeli: Çinko ve demir tüketimi:

– Tırnak sağlığının korunması için çinko ve demir açısından zengin besinlerin tüketilmesi önerilir. Bu besin öğeleri de tırnak yapısının daha güçlü olmasına yardımcı olur.

– Çinko açısından zengin besinler; kabak çekirdeği, tereyağı, peynir, kuzu eti, sığır eti ile demir içeren yeşil yapraklı sebzeler, fındık, kuru erik, tahıllar, kırmızı et, tofu ve brokoli tüketilebilir.

7. Tırnak sağlığı için besinler: Kalsiyum ve protein tüketimi:

– Tırnakların daha sağlıklı ve parlak görünmesi için kalsiyum ve protein tüketimine özen gösterilmesi önerilir. Tırnaklardaki keratin düzeylerinin sağlıklı kalması için bu besin öğeleri gereklidir.

– Amino asitler tırnaklar için en gerekli proteinlerden biridir. Özellikle süt, yoğurt, peynir ve lahana düzenli olarak tüketilebilir. Ayrıca fasulye, soya ve yumurta da tüketilmesi önerilir.

8. Tırnak sağlığı ve beslenme: A vitamini ve C vitamini tüketimi:

– A vitamini ve C vitamini de tırnak yapısının güçlü kalması için tüketilmelidir. C vitamini tırnaklar üzerindeki kahverengi lekeler ile çiziklerin oluşmasını engeller. Aynı zamanda tırnak yapısının daha parlak olmasını sağlar.

– Yeşil sebzeler, pancar, havuç, kabak, tatlı patates ve karaciğer ile portakal, karpuz, brokoli, dolmalık biber, domates, greyfurt tüketilebilir.

9. Masaj:

– Tırnaklara düzenli olarak masaj yapılabilir. Yapılan masaj kan akışını artırırken aynı zamanda tırnaklara giden oksijeni artırır.

10. Limon suyu:

– Limon suyu da tırnak yapısının gelişmesine yardımcı olur. Tırnaklardaki lekeleri azaltır.

– Biraz limon suyu tırnaklara uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

– Limonun yanı sıra C vitamini açısından zengin olan portakal suyu da tırnaklara masaj yaparak uygulanabilir.

Tırnakların daha sağlıklı olması için tüm bu bitkisel çözümler uygulanabilir. Bitkisel çözümler düzenli olarak kullanıldığında tırnaklardaki lekeleri azaltır ve tırnak yapısının beslenmesine yardımcı olur. Oje ve aseton kullanımının kısıtlanması gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca su tüketimi de günde 3 litreye kadar çıkarılabilir. Eğer tırnaklarda renk değişiklikleri, yapı bozuklukları, yoğun lekelenmeler ya da tırnak düşmesi gibi durumlar söz konusu ise en kısa zamanda bir cilt doktoruna danışılması önerilir.

One comment

  • Aysel
    22 Temmuz 2016 - 23:55 | Permalink

    Tırnak mantarı için genellikle çay ağacı yağı, lavanta yağı, elma sirkesi, sarımsak, aynısafa, portakal kabuğu, ceviz yaprağı, dut, ardıç katranı, aspirin gibi bitkiler kullanılıyor

  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir