Ses Kısıklığı Nasıl Geçer: Ses Kısıklığına Bitkisel Çözümler

Ses Kısıklığı Nasıl Geçer: Ses Kısıklığına Bitkisel Çözümler

ses kısıklığına bitkisel çözümler
ses kısıklığına bitkisel çözümler

Ses kısıklığı için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Ses kısıklığına ne iyi gelir: Ses kısıklığı için doğal tedavi

1. Ses kısıklığını ne giderir: Bal:

– Bal ses kısıklığı için son derece etkili bir çözümdür. Boğazı yumuşatır ve olası tahrişi engeller. Aynı zamanda boğazdaki bakterilerin ölmesine yardımcı olur.

– Bir bardak ılık suyun içerisine bir çorba kaşığı bal ile birkaç damla limon suyu eklenir. Karıştırılır ve her gün düzenli olarak birkaç kez tüketilir.

2. Ses kısıklığına iyi gelen bitkiler: Zencefil çayı:

– Zencefil çayı da ses kısıklığının azalmasına yardımcı olabilir. Öksürük ve boğaz ağrısının yatışmasını sağlar.

– Bir bardak sıcak suyun içerisine bir parça zencefil kökü eklenir. Yaklaşık 5 ya da 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Daha sonra süzülür ve içerisine biraz bal eklenerek tüketilir. Günde birkaç bardak kadar tüketilebilir.

3. Ses kısıklığını gidermek için ne yapmalı: Kavrulmuş un:

– Boğaz tahrişi ve boğaz ağrısını azaltmak için kavrulmuş un da kullanılabilir. Bir bardak suyun içerisine eklenerek tüketilmesi önerilir.

4. Ses kısıklığına iyi gelen yağlar: Uçucu yağlar:

– Uçucu yağlar anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile ses kısıklığına neden olan bakterilerin ölmesine yardımcı olurlar.

– Bir kase kaynar suyun içerisine biraz damla papatya yağı ya da lavanta yağı eklenir. Bu sudan çıkan buhar teneffüs edilir. Buhar uygulaması günde 2 kez yapıldığında tüm solunum yollarının açılmasına yardımcı olur.

5. Ses kısıklığını ne geçirir: Soğan suyu:

– Soğan suyu da ses kısıklığı tedavisinde önerilir. Boğazdaki ağrıları azaltır ve mükemmel bir yatıştırıcıdır.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine birkaç dilim soğan eklenir. Bir süre bekletilir. Ardından süzülür ve içerisine biraz limon suyu ve bal eklenerek tüketilir. Günde 2 ya da 3 kez düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

6. Ses kısıklığına faydalı bitkiler: Zerdeçal:

– Zerdeçal anti bakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile var olan virüs ve bakterilerin ölmesine yardımcı olur.

– Bir bardak sıcak su ya da sıcak sütün içerisine biraz zerdeçal eklenir. Her gün iki kez düzenli olarak tüketilir. Kısa sürede rahatlama sağlar.

7. Ses kısıklığı egzersizleri: Nefes egzersizleri:

– Ses kısıklığının giderilmesi için düzenli olarak nefes egzersizleri yapılabilir.

– Yanlış nefes alınması boğazın kurumasına neden olabilir. Bu da ses kısıklığına neden olmaktadır. Boğazdaki tahrişi ve kuruluğu azaltmak için ağızdan nefes alınmamalıdır. Nefes egzersizleri yapılabilir. Burundan nefes alınarak ağızdan verilmelidir.

8. Ses tellerinin korunması:

– Ses kısıklığının nedeni ses tellerinin yıpranması olabilir. Bu durumda çok fazla konuşulmamalı ve ses telleri dinlendirilmelidir.

Ses kısıklığının giderilmesi için tüm bu çözümler düzenli olarak uygulanabilir. Kısa sürede sonuç alınmasını sağlayan bu çözümlerin yanı sıra bir süre bağırılmaması, çok fazla konuşulmaması ve ses tellerinin yorulmaması önerilir. Ses kısıklığı ile birlikte boğazda ağrı ve tahriş de oluşabilir. Boğazın yumuşatılması ve tahrişin önlenmesi için bal ile ilgili uygulamalar yapılabilir. Her gün bir bardak ılık suyun içerisine biraz bal eklenerek tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca limon suyu da kullanılabilir. Limon suyu asidik yapısı ile boğazdaki bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Ayrıca boğaz mukozasını da korur. Beslenme düzenine de dikkat edilmesi önerilir. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan C vitamini açısından zengin gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ses kısıklığına neden olan bakteriler ile mücadeleyi hızlandırır. Uçucu yağlar ile yapılan buhar uygulaması da son derece etkilidir. Sıcak suyun içerisine nane yağı da eklenebilir. Nane boğazın ferahlamasına yardımcı olurken aynı zamanda ses kısıklığının iyileşmesine yardımcı olur. Tüm bu çözümlere rağmen ses kısıklığı uzun süredir devam ediyorsa mutlaka bir doktora danışılması önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir