Sırt Ağrısı Nasıl Geçer: Sırt Ağrısına Bitkisel Çözüm

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer: Sırt Ağrısına Bitkisel Çözüm

sırt ağrısına bitkisel çözüm
sırt ağrısına bitkisel çözüm

Sırt ağrısı için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Sırt ağrısına ne iyi gelir: Sırt ağrısı için doğal çözümler

1 – Sırt ağrısını gidermek için ne yapılmalı: Alt sırt ağrısı önlemek için uyku pozisyonu:

Sadece uyku sonrası yaşanan sırt ağrısının nedeni uyku pozisyonu olabilir. Alt sırt ağrısı ile ilgili uyku için en iyi nötral yol, sırt üstü yatma pozisyonudur. Nötr konum, sırtın ne çok kemerli ne de düz olduğu anlamına gelir. Nötr uyku ile uyku zamanında omurgadaki baskıyı alma pozisyonudur. Sabah acı vermeyen bazı uyku pozisyonları bulunmaktadır.

– Yan uyku pozisyonu:

Yan uyuma alışkanlığı olan kişiler, uyku pozisyonunda küçük değişiklikler yapabilir. Bacaklar göğse doğru hafifçe yukarı çekilir. Bacaklar alta düşmesin üstte kalsın diye bir yastıktan yardım alınabilir. Bunun için, Bacakların arasına bir yastık yerleştirilir. Eğer mümkünse, tam vücut uzunluğunda yastık kullanılmalıdır. Ayrıca bel altına küçük, kıvrılmış bir havlu da konulabilir. Bu durumda sabah sırt ağrısı endişesi olmadan rahatça uyunur.

– Sırt üstü uyku pozisyonu:

Sırt üstü uyumak için, dizlerin altına bir yastık konur. Bu durum, sırt bölgesini düşürerek normal eğriliği korumaya yardımcı olacaktır. Ancak, dizlerin altına konan yastığın rahatsızlık vermesi durumunda, küçük bir havlu rulo yapılır ve sırt eğrisi altına yerleştirilir. Aynı zamanda boynu desteklemek için başın altına da bir yastık kullanılır. Mide üzerinde uyku pozisyonu ise, sırt üzerine büyük bir baskı uygular ve bel ağrısı bakımından en kötü uyku pozisyonudur. Bu pozisyon için pelvis ve alt karın altına bir yastık yerleştirilir. Sırtta zorlanma olmaması açısından başın altına bir yastık konulabilir. Ancak, sırtta bir gerginlik hissedilmesi üzerine başın altında bir yastık olmadan uyku denenebilir.

2 – Sırt ağrısına çözüm: Sırt ağrısı için egzersiz

Egzersizler genellikle sırt ağrısından kurtulmak için en iyi çözüm yoludur. Yürüyüş bile basit bir egzersiz olarak vücudun oturma pozisyonundan dik bir pozisyona geçmesine yardımcı olur. Ancak, alevlenen ve akut ağrı atakları olması durumunda bir doktorun ya da fizyoterapistin tavsiyesi olmadan egzersiz yapmaktan kaçınmak gerekir.

Sırt ağrısından kurtulmak için germe hareketleri:

Günlük olarak uygulanır ve sırt ağrısını yönetmeye yardımcı olur.

– Diz ve göğüs germe hareketi:

Önce sırt üstü yatılır ve ayaklar yere doğru düz tutularak dizler bükülür. Ellerin ikisi ile sol diz tutulur. Bu diz yukarı doğru çekilir ve göğsün üzerine basılı olarak yaklaşık 20-30 saniye kadar tutulur. Sonra başlangıç ​​pozisyonuna geri dönülür ve sağ bacak ile aynı işlem tekrarlanır. Aynı şekilde tekrar başlangıç ​​pozisyonuna geri geldiğinde, el ile dizler hem tutun ve göğüs üzerine basılı tutulur. Bu arada, bir sol bacak, bir sağ bacak olmak üzere iki bacakta işlem tamamlanır. Bu germe hareketi, tercihen sabah ve gece saatlerinde, günde iki kez olarak 2-3 set halinde yapılır.

– Yan germe hareketi:

Bu hareket için, sırt üstü yatılır ve yere düz basacak şekilde dizler bükülür. Omuz sıkıca yere dokunmadan tutulur ve sol taraftan eğilip diz rulo şeklinde 5-10 saniye basılı tutulur. Başlangıç ​​pozisyonuna dönülür ve aynı germe hareketi sağ tarafa uygulanır. Bu şekilde tamamlanan set tercihen sabah ve gece saatlerinde olmak üzere günde iki kez yan germe hareketi olarak 2-3 setler halinde tekrarlanır.

– Sırt ağrısı için oturarak germe hareketi:

Bir tabure, sandalye ya da bir bankta oturulur. Sağ bacak sol bacak üzerine çarpı işareti şeklinde tutulur. Sağ bacağa doğru sol el atılır ve sağ diz bükülür. Büküm dışına karşı sol dirsek ile vücut yana esnetilir. Bu şekilde 8-10 saniye boyunca basılı tutulur. Bu hareket sağ bacak üzerinde çapraz konulan sol bacakta ile tekrarlanır. Her bacak ile bu hareket 5 kez tekrarlanır.

– Kalça germe hareketi:

Ayakları omuz genişliğinde açarak durulur. Sağ ayak ile geriye doğru yarım adım atılır. Sol diz üzerine çökülür ve sağ kalça ile arkaya doğru ağırlık verilir. Sağ bacağı düz tutarak, dış kalçaya doğru bir esneklik hissedene kadar sağ bacağın aşağı ulaşması için biraz daha ileriye viraj yapılır. Aynı esneme hareketi diğer bacak ile tekrarlanır. Bu hareket her iki bacak ile 2-3 kez yapılmalıdır.

– Hamstring kaslarının (diz kapağı ve kalçalar arasındaki kaslar) esneme hareketi:

Bu hareket için, sırt üstü yatılır. Sol bacak mümkün olduğunca yükseğe kaldırılır. Bacak kaldırıldığı sırada, kalça yere düz olarak tutulur. Yükseltilmiş konumda olan bacak düz tutulurken, aynı zamanda el ile alt uyluk tutulur. Vücut üste doğru bacak ile çekilir. Bu durum hamstring kasının esnemesine neden olacaktır. Yaklaşık 10 saniye tutulduktan sonra geri başlangıç konuma dönülür ve hareket sağ bacak ile tekrarlanır. Bu esneme hareketi her iki bacak ile 2-3 kez yapılır. Ancak, herhangi bir egzersiz ya da germe programına başlamadan önce mutlaka bir doktora danışılması önerilir.

Sırt ağrılarına yoga: Sırt ağrısı için yoga hareketleri:

Etkili ağrı rahatlatmak ve bel ağrısı için belirli yoga duruşları vardır.

1 – Sırt ağrısını geçirmenin yolları: Kati Uttanasana – Alt sırt ağrısı için yoga duruşu:

Bu duruş için, sırt üstü yatılır. Ayaklar yere düz gelecek şekilde dizler bükülür. Eller kalça yakınında ve kenarlarda avuç içi aşağı bakacak şekilde kalmalıdır. Omuzlar ve kalçalar yere temas etmelidir. Nefes alınırken bel yukarı kaldırılır. Omuz ve kalça zemin ile dokunur vaziyette kalır. Mide bölgesi bel yükseltme ile yukarı gider. Bu duruş, birkaç saniye için basılı tutulur ve tekrar başlangıç ​​pozisyonuna dönülür. Hareket 3-5 kez tekrarlanır.

2 – Sırt ağrısını geçiren hareketler: Markat Asana- Alt sırt ağrısı için yoga duruşu:

Sırt üstü uzanılır ve omuz düzeyinde düz tutularak iki tarafa eller gerilirken aynı zamanda avuç içi yukarı bakacak şekilde tutulur. Bacaklar dizlerden bükülür.  Dizlerden aşağı ayak parmakları yere doğru ve düz kalır. Teneffüs ederken, sağa doğru bacaklar açılır. Sağ bacak sağ tarafta dinlenirken sol bacak sağ bacağın üstünde olmalıdır. Bu sırada bacakların ters yönüne, sola doğru boyun çevrilir. Bu şekilde 5-10 saniye basılı tutulur. Sonra tekrar geri başlangıç ​​pozisyonuna gelinir. Aynı duruş sol bacak ile tekrarlanır ve boyun yine bacakların tam tersine, sağa doğru çevrili tutulur.

3 – Sırt ağrılarını giderici egzersizler: Makarasana – Alt sırt ağrısı için yoga duruşu: poz

Bu duruş için karnın üstüne yatılır. Çene aşağıya doğru iki elin arasında avuç içinde dinlendirilir. Parmak ve başparmak yanaklara dokunacak pozisyonda olmalıdır. Aynı zamanda yere dirsekler birleştirilmiş olmalıdır. Ardından bu duruşa ayaklarda katılır. Sol bacağın dizi bükülür ve sol kalça için ayak bileğine dokunana kadar aşağı getirilir. Yaklaşık bu şekilde 5-10 saniye basılı tutulur. Daha sonra tekrar başlangıç ​​pozisyonuna gelinir ve duruş sağ bacak ile tekrarlanır. Bu hareket her iki ayak ile 3-5 kez yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir