Siyah Noktalara Ne İyi Gelir: Siyah Noktalar İçin Bitkisel Çözüm

Siyah Noktalara Ne İyi Gelir: Siyah Noktalar İçin Bitkisel Çözüm

siyah noktalar için bitkisel çözüm
siyah noktalar için bitkisel çözüm

Siyah noktalar ve sivilceler ciltte kir ve bakterilerin birikmesi nedeni ile oluşur. Ortak neden ile oluşan bu cilt sorunları için bitkisel çözümler kullanılabilir. Siyah noktalara doğal çözüm önerileri şunlardır:

Siyah noktalar nasıl gider: Siyah noktalara doğal çözüm

1. Siyah noktalara diş macunu

– Siyah nokta ve sivilceler için en basit çözüm diş macunudur. Diş macunu sivilcelerin üzerine doğrudan uygulanabilir. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Uygulamanın daha etkili olması için bir gece bekletilmesi önerilir.

– Sivilce sorunu çok yoğun ise işlem günde 3 kez yapılabilir.

2. Siyah noktalar için maskeler: Karbonat ve limon suyu karışımı

– Karbonat cildin beyazlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda cilt yapısını geliştirir ve besler. Limon suyu da aynı etkilere sahiptir.

– Biraz limon suyu ile karbonat karıştırılır. Macun kıvamına getirilen karışım sivilcelerin ve siyah noktaların üzerine uygulanır. Yaklaşık 5 ya da 10 dakika kadar ciltte kuruması beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır ve cilde bir nemlendirici uygulanır.

3. Siyah noktalara iyi gelen bitkiler: Aloe vera jeli

– Aloe vera jeli cilt bakımında yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Sivilcelerin ve siyah noktaların azalmasını sağlar. Aynı zamanda cildi nemlendirir ve besler.

– Biraz aloe vera jel sivilce ve siyah noktaların üzerine uygulanır. Cilt tarafından emilmesi beklenir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır.

– Aloe vera ciltteki şişlik, kızarıklık ve iltihabın da azalmasını sağlar.

4. Siyah nokta maskesi: Portakal kabuğu

– Portakal kabuğu cildin beslenmesine yardımcı olurken içerdiği C vitamini ile cilt yapısını korur. Aynı zamanda cildin daha sağlıklı olmasını sağlar.

– Portakal kabukları güneşte kurutulur. Ardından ezilir ve toz haline getirilir. İçerisine biraz su eklenir ve hamur haline getirilir. Elde edilen hamur sivilcelere uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır.

– Portakal kabuğu tozu ciltteki kir ve ölü deri hücrelerin arınmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sitrik asit içeriğinin yanı sıra anti bakteriyel özellikleri de vardır.

5. Siyah noktalara çözüm: Elma sirkesi

– Elma sirkesi de sivilce için son derece etkilidir. Cildi besler ve var olan iltihabın kurumasını sağlar.

– 1 bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı elma sirkesi eklenir. İyice karıştırılır ve cilde pamuk yardımı ile uygulanır. Bir gece ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

6. Siyah noktalar için bal

– Bal da elma sirkesi ile aynı etkilere sahiptir. Ciltteki bakterilerin ve kirin arınmasına yardımcı olurken aynı zamanda var olan iltihabı ve inflamasyonu azaltır. Ayrıca antibiyotik maddeler de içerir.

– Biraz bal doğrudan sivilceli ve siyah noktalı alanlara uygulanır. Yaklaşık 30 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

7. Siyah noktaları yok etmek: Yulaf ezmesi

– Yulaf ezmesi sivilce ve aknelerin azalmasına yardımcı olur ve kaşıntıyı azaltır. Yulaf cilt tarafından hızla emilir.

– Biraz su ile karıştırılan yulaf ezmesi hamur kıvamına getirildiğinde cilde uygulanır. Ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır.

– Alternatif olarak bir bardak suya biraz yulaf ezmesi eklenir. İyice karıştırılır ve bu su ile cilt yıkanır. Kuruduktan sonra ılık su ile durulanır.

8. Siyah noktaları nasıl geçirebiliriz: Sarımsak

– Sarımsak da bal gibi etkilidir. Sivilcelerin kısa sürede azalmasını sağlar. Aynı zamanda anti bakteriyel özellikleri vardır.

– Bir diş sarımsak ezilir ve cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Sarımsağın aynı zamanda anti viral, anti fungal, antioksidan ve antiseptik özellikleri vardır.

9. Siyah noktaları ne temizler: Çay ağacı yağı:

– Çay ağacı yağı da içerisindeki enzimler ile sivilcelere neden olan bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildi besler ve yatıştırır.

– Biraz çay ağacı yağı ile su karıştırılır. Elde edilen karışım sivilcelerin üzerine uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

10. Akupunktur

– Akupunktur birçok sağlık sorununda önerilir. Sivilce ve siyah nokta sorunu için de kullanılabilir.

– Akupunktur yöntemi iğnelerin kullanıldığın bir yöntemdir. İnce iğneler belirli noktalara uygulanır. Böylece ciltteki yağ dengesi korunabilir.

11. Bal ve tarçın maskesi:

– Sivilcelere neden olan bakterileri öldürmek için en etkili bitkisel çözüm baldır. Bal antiseptik özelliklerinin yanı sıra cilde nemlendirir. Aynı zamanda cilt yapısını besler. Tarçın da cilt için etkili malzemelerden biridir.

– Biraz bal ile tarçın karıştırılır. Elde edilen karışım sivilcelerin üzerine uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır. Bu uygulamanın her gün düzenli olarak yapılması yağ dengesinin korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda gözenekleri temizler.

12. Papaya maskesi:

– Papaya da ciltte peelign etkisi yaratan ve sivilce oluşumunu engelleyen bir besindir. Beslenme düzenine eklenmesi önerilir. Cilde topikal olarak da uygulanabilir.

– Bir adet papaya ezilir ve püre halinde getirilir. Ardından etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Papaya içerdiği papain maddesi ile sivilcelere neden olan bakterileri öldürür ve var cilt inflamasyonunu azaltır.

– Alternatif olarak papaya püresi ile biraz aloe vera suyu karıştırılır. Bu karışım cilde uygulanır. Ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır. Uygulama haftada 3 kez düzenli olarak yapılabilir.

13. Beslenme düzeni:

– Cildin yağ dengesinin korunması için mutlaka beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Yağlı ve kızartma besinler ile çok baharatlı ve hazır besinlerden de uzak durulmalıdır. Gazlı, kafeinli ve şekerli içecekler tüketilmemelidir.

– Daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler ile renkli meyveler düzenli olarak tüketilmelidir. İçecek olarak bitkisel çaylar, meyve ve sebze suları içilebilir. Ayrıca su tüketiminin de artırılması önerilir. Her gün 3 litre kadar su tüketilebilir. Cilt bakımına da özen gösterilmelidir. Her gün 2 kez cilt yıkanmalı, cilt tipine uygun bir cilt temizleyici kullanılabilir. Ayrıca düzenli olarak peeling yapılmalı ve yine cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanılmalıdır. Gözeneklerin sıkılaşması için düzenli bir tonik kullanılması da önerilir. Tonik cildi sıkılaştırır ve besler. Kozmetik cilt bakım ürünleri seçilirken dikkatli olunmalıdır. Kimyasal maddeler içeren ürünlerden uzak durulması gerekir. Daha çok bitkisel içerikli ürünler kullanılabilir.

Sivilce ve siyah nokta sorunu en sık görülen cilt sorunlarından biridir. Bu sorunların temel nedeni ciltte kir ve ölü deri hücrelerinin birikmesi ile cildin yağ dengesinin bozulmasıdır. Genellikle bitkisel çözümler ile kısa sürede kontrol altına alınabilir. Ancak bazı durumlarda bitkisel çözümler yeterli gelmeyebilir. Bu durumda en kısa sürede bir cilt doktoruna gidilmesi önerilir. Hormon sorunları da sivilce sorununa neden olabilir. Hormon tedavisi ile birlikte de bu bitkisel çözümlerin kullanımına devam edilebilir. Beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiği ve su tüketiminin artırılması gerektiği unutulmamalıdır. Sivilce sorunu giderek artıyorsa bir cilt uzmanına danışılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir