Tırnak Batması Nasıl Geçer: Tırnak Batmasına Bitkisel Çözüm

Tırnak Batması Nasıl Geçer: Tırnak Batmasına Bitkisel Çözüm

tırnak batmasına bitkisel çözüm
tırnak batmasına bitkisel çözüm

Tırnak batması için doğal çözümler:

Tırnak batmasına ne iyi gelir: Tırnak batması için doğal yöntemler

1 – Tırnak batması sıcak su uygulaması:

Batık ayak tırnaklarının neden olduğu ağrıyı rahatlatmak için ayaklar emmesi için ılık suya konur. Bu ılık suyun içine 1 ya da 2 yemek kaşığı epsom tuzu eklenir ve iyice karıştırılır. Ardından, 5 ile 10 dakika boyunca ayak parmaklarının emmesi için ayaklar suyun içinde bekletilir. Bu işlem gün içinde bir ya da iki kez tekrarlanmalıdır.

2 – Tırnak batmasına krem: Merhem uygulamak:

Batık ayak tırnaklarını tedavi etmek için basit çözüm yollarında birisi de merhem uygulamaktır. Ancak mümkünse, enfeksiyon riskini azaltmak için sorunlu ayağın cildi üzerine topikal anti-biyotik merhem uygulanmalıdır. Eczanelerde antibiyotik merhemin farklı türleri vardır. Bunun için açılan yarayı önlemek açısından yararlı olan merhemlerden birini seçmek gerekir.

3 – Tırnak batması ameliyatı: Cerrahi müdahale:

Bir ayak hastalıkları uzmanı olmadıkça ayaktaki tırnak batığı ameliyatına kalkmak çok yanlıştır. Uzman dışındaki böyle bir davranış ayak tırnaklarında bakterilerin neden olduğu bazı enfeksiyonlar oluşabilir. Tırnak batığı, deri altında derinden gelen bakterilerin cildin kolayca enfekte olmasına neden olduğunu bilmek gerekir. Bu yüzden, yavaş yavaş cildi ve tırnak durumunu kontrol ederek dikkatli olmak gerekmektedir.

4 – Tırnak batmasına çözüm: Ayak tırnaklarını düzgün kesmek:

Uzayan ayak tırnaklarının düzgün kesilmemesi tırnak batığı meydana gelmesi ile ilgili olabilir. Bunun için ayak tırnaklarını ve özellikle kavisli ayak tırnaklarını kesmek için ipuçları ile bazı teknikler öğrenmek gerekir. Aslında dümdüz ayak tırnakları kesmek için daha kolaydır. Tırnak köşeleri çok keskindir fakat bunları düzeltmek için bir törpü kullanılabilir. Zaman içinde vücut ağırlığı ayaklar üzerinde baskıyı yerleştirir. Basınç ayak tırnaklarını top şeklinde cildin yukarısına doğru iter. Bu yüzden tırnaklar çok uzamadan düzeltmek gerekir. Eğer tırnak büyürse batıkları deri içinden kazımak gerekebilir.

5 – Tırnak batmasını ne geçirir: Doğru çorap seçmek ve giymek:

Batık ayak tırnaklarını durdurmak için başka bir çözüm yolu ise doğru ve sağlıklı çorap seçip giymektir. Uzmanlara göre, beyaz renkli ve sağlıklı çorap seçmek gerekmektedir. Boyalı çorapların renkleri alerjiler gibi kanser ve cilt problemlerine neden zehirli kimyasallar içermektedir. Buna ek olarak, daha hafif boyanmış renkli çoraplar koyu olanlardan daha güvenlidir. Batık ayak tırnaklarından rahatsız olanlar, cilt durumunun sağlığı için koyu renkli çorap kullanmaktan kaçınırken aynı zamanda zayıf ve bozuk yapılı olanlardan da uzak durması gerekir. Cilt için pamuklu çorap kullanılması sağlıklıdır. Pamuklu çorap, daha yumuşak ve daha emicidir. Pamuklu çorap giyilmesi, ayakların terlemesini önlerken aynı zamanda, ayakların nefes almasını sağlar. Böylece ayak nemini kontrol altında tutarak ayağın mantardan da doğal yoldan kurtulmasını sağlar.

6 – Tırnak batması için ne yapılabilir: Yeni ayakkabı almak:

Doğru düzgün ayakkabı seçimi ve giyilmesinin yanı sıra ayakkabıyı doğru zamanda değiştirmek de ayak parmaklardaki tırnak batıklarının meydana gelmesini önler. Kadınlar için, tırnak batıklarına karşı sık sık yüksek topuklu ayakkabı giyilmesinden kaçınmak gerekmektedir. Ayak üzerindeki baskıyı rahatlatmak için yaklaşık 1 inç yüksekliğinde ya da altında topuklu ayakkabı giyilmesi tavsiye edilir.

7 – Tırnak batması için ne yapılmalı: Hava alabilen ayakkabı giymek:

Ayak sağlığı ve tırnak batıklarına karşı ayağın kolay hava almasını sağlayan ayakkabıları denemek önerilebilir. Örneğin, geniş ayaklara sahip olanlar için önerilen, yumuşak kumaşlardan yapılan ayakkabılardan yararlanmalarıdır. Ayrıca, ayakların nefes almasını sağlayan pamuklu kanvas ya da deri gibi tüm doğal malzemelerden yapılmış ayakkabıları seçmek tavsiye edilir.

8 – Tırnak batması nasıl önlenir: Açık parmaklı sandalet alıp, giymek:

Sadece küçük ayaklı kişiler için daha rahat bir çözüm olarak sandalet seçilebilir. Açık parmaklı sandalet giyilmesi, ayakların hava alması bakımından daha fazla alana sahip olması demektir. İnsanlar hastalık sırasında nasıl sıcak ve nemli bir odadan kurtulup rahat bir nefes almak istiyorsa ayaklarda ayakkabı içinde rahat nefes almak isterler. Ayakların buna ihtiyacı olduğu düşünülerek rahat sandaletler seçilir ve böylece parmaklarda oluşan tırnak batıkları da engellenmiş olur. Ayrıca, ayaklardaki basınçtan kurtulmak ve rahat etmek için evde duş sırasında da plastik ya da kauçuk sandalet giymek de tavsiye edilir.

9 – Tırnak batmasına ne yapılmalı: Yürümek için yer seçimi:

Tırnak batığını hızlı bir şekilde durdurmak için önce batığın nedeni öğrenilmelidir. Aslında, bu durum yürüme ile ilişkili olabilir. Örneğin, bir çift sandalet giyerek yapılan bir yürüyüş sırasında yerden ya da kaldırımlar üzerindeki bakterilerden enfekte olan ayak tırnaklarında batık meydana gelebilir. Bunun için açık ayakkabı giyildiğinde yürünecek yola dikkat etmek gerekir. Diğer bir deyişle, ayakların hasar almaması için ayakları güvenli ve temiz tutmak gerekir.

10 – Tırnak batması için pedikür:

Pedikür yapmak ayak parmaklarında tırnak batığının meydana gelmemesi için faydalı olabilir. Ancak, tırnak kenarındaki ölü deriyi temizlemek için metalik araçları kullanmak gerektiği bilinmekle beraber bunun yerine, pomza taşları kullanmak da tırnak batıkları için etkili olabilir. Tüm bunların yanı sıra ayak sağlığı açısından yapılan pedikür için kullanılmadan önce tüm araç ve gereçlerin sterilize edilip edilmediğinden emin olmak gerekir.

11 – Ayakların kuru tutulması:

Ayakların banyo ya da yüzme yaptıktan sonra ve ayrıca yağmurdan ıslanan ayakların iyice kurumasını sağlamak, batık ayak tırnaklarını durdurmak için olumlu sonuç veren hızlı bir çözüm yoludur. Çünkü su bakteriler için iyi bir yaşam ortamı olabilir. Bu yüzden ayaklarda oluşabilecek enfeksiyonu önlemek ve batık ayak tırnakları üzerinde daha ciddi sorunların meydana gelmesini engellemek için mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ıslanan ayakları kurulamak önerilebilir.

12 – Ayak tozu kullanmak ve ağrı giderici hap almak:

Batık ayak tırnaklarının bakımı için ayakların kuru tutulmasına yardımcı olarak basit bir uygulama olan ayak tozu kullanılması önerilir. Bunun için sadece bir eczane ya da markete gitmek ve ayak tozu istemek gerekmektedir. Basit malzemelerden yapılmış bir ayak tozu seçilmesi tavsiye edilir. Çünkü daha az kokulu olan ayak tozları fazla kimyasal madde içermezler. Yüksek kimyasal madde içeren ayak tozları ise, cilt kanseri de dahil olmak üzere diğer cilt problemleri için de yüksek risk taşımaktadır. Ayak tırnak batıkları için ayrıca, ibuprofen ya da asetaminofen gibi bazı ağrı giderici ilaçlar ve haplardan yararlanmak mümkündür. Bu tür haplar batıkta oluşan iltihabı, döküntü ve ağrıyı hafifletmek için yardımcı olur.

13 – Ağrıyan tırnak batığı için yumuşak ve nazik bandaj yapmak:

Ayak tırnağı batığında meydana gelen ağrıyı hafifletmek için, bandaj ile etkilenen bölgeyi kapsayacak şekilde sarılması sağlanmalıdır. Bu bandaj ayağı ekstra korumaya alacak ve dolgunluk hissi vererek rahatlama elde edilmesine yardımcı olacaktır. Ancak bandajın çok sıkılmadan nazikçe sarılmasına dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca, batık tırnağın belirtileri olan artan ağrı, irin, kızarıklık ve şişliğin giderilmesi dahil belli aralıklar ile ayak bandajını kontrol etmek gerektiği unutulmamalıdır.

2 Comments

 • Mehmet
  27 Ocak 2017 - 07:55 | Permalink

  Bu iltihaplı tırnak batmasi ameliyatlarında ne kadar sürede ayağa kalkılıp okula/işe gidilebiliyor?

  • admin
   22 Şubat 2017 - 22:35 | Permalink

   Bir haftada hiç bir iz ağrı belirti kalmaz ama iki gün yeteridir.

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir