Tırnak Batmasına Ne Yapmalı: Tırnak Batması İçin Bitkisel Çözümler

Tırnak Batmasına Ne Yapmalı: Tırnak Batması İçin Bitkisel Çözümler

tırnak batması tedavisi
tırnak batması tedavisi

Latince ismi Onikokriptoz olan ama halk arasında tırnak batması olarak bilinen bu ayak ve el tırnağı rahatsızlığı, tırnağın bir veya iki tarafında bulunan tırnak dokusunun tırnak etine doğru büyüyerek baskı yapmasından kaynaklıdır. Bu rahatsızlık tırnaklarda acı ve ağrı yapabileceği gibi, parmak dokusuna batma neticesinde ağrı ve iltihaplanmaya neden olur.  Genelde uzun süre ayakta bekleyen kişilerde ve sağlıksız ayakkabı giyimi neticesinde görülür. Tırnak batmasında sarı bir akıntı oluşabilir. Tırnağın battığı bölgede deri kalınlaşması, apse ve hatta diyabet rahatsızlığı gibi dolaşım problemlerinin olduğu kişilerde kangrene çevirme vee ayak parmaklarını kaybetme riski de bulunur. Bu nedenle tırnak batması önemsenmeli ve acilen tedavi ettirilmelidir.

Tırnak Batmasının Nedenleri

Tırnak batmasının başlıca nedenleri şunlardır:

 • Kötü  veya yüksek topuklu ayakkabı kullanımı
 • Ayaklarda aşırı terleme
 • Tırnak zedelenmeleri
 • Şeker Hastalığı (Diyabet)
 • Ayak parmaklarında uyuşukluk
 • Tırnakları aşırı kısa kesmek
 • Hasar görmüş veya yanlış kesilmiş tırnaklar
 • Vasküler problemler
 • Mantar enfeksiyonu
 • Bakteriyel enfeksiyon
 • Ayak bakımında yanlışlıklar
 • Anormal biçimli tirnak yatakları
 • Genetik yatkınlık
 • Diğer hastalıklardan kaynaklanan tırnak malformasyonları

Tırnak Batmasının Belirtileri

Tırnak batmasının belirtileri ve semptomlarını şu genel belirtiler ile anlayabilmek mümkündür.

 • Ayak tırnaklarının bitişim yerlerinde ağrı ve sızılar.
 • Ayakabı giyerken normalden daha fazla bir şiddette ortaya çıkan ağrı.
 • Ayak parmaklarında şişlik ve kızarıklık
 • Sarı renkli irin veya cerahat akıntısı
 • Bazen yüksek ateş te görülebilir.
 • Ayakta oluşan yaralarda sulu kan izleri

Tırnak batmasına karşı ne yapmalı?

Tırnak batmasına iyi gelen değişik doğal çözüm alternatifleri mevcuttur. Bunlar genelde ağrı ve sızıyı azaltır. Bazen de tırnak batmasını kökten tedavi eder. Ancak geçmeyen tırnak batması şikayetleri durumunda tırnak batması ameliyatı olmak gerekebilir. Bu noktada alanında uzman iyi bir hekim önerebiliriz. Ancak bitkisel çarelere geri dönecek olursak aşağıdaki şu bitkisel çözümler tırnak batmasına iyi gelen doğal ve bitkisel tedavi seçenekleri olarak kullanılabilir.

1. Epsom Tuzu

 Epsom tuzu veya bilimsel adıyla magnezyum sülfat olarak bilinen bu tuzun günlük yaşamda çok çeşitli kullanım alanları vardır.  Epsom tuzu aynı zamanda tırnak batmasına da iyi gelir. Özellikle tırnak batması olan bölgeyi yumuşatır ve batan tırnağın çekilmesini kolaylaştırır. Epsom tuzunu bir kova suya ilave ederek bu suda tırnak batması olan ayağınızı 20 dakika kadar bekletin. Günde iki defa yapacağınız epsom tuzu tedavisi ile tırnak batmasına kesin çözüm bulabilirsiniz.

2. Hidrojen Peroksit

Güçlü bir dezenfektan olan hidrojen peroksit,  tırnak batması görülen bölgedeki derinin yumuşamasına yardımcı olur. Tırnak batması lezyonunun ağrısını hafifletir ve enfeksiyon kapma riskini azaltır. Bir kova suya yarım bardak hidrojen peroksit karıştırın ve ayağınızı 15-20 dakika kadar bu karışıma batırın . Ayak tırnağı bu hidrojen perioksidi içine çekecek ve tırnak batmasına karşı bir derece rahatlama sağlanacaktır.

Ayrıca, bir pamuklu top ile hidrojen peroksidi doğrudan ayak tırnağına uygulayabilirsiniz, ancak bazı doktorlar, seyreltilmemiş hidrojen peroksitin doğrudan uygulanmasının cildin sağlıklı dokularını da olumsuz etkileyebileceğine inanıyorlar.

3. Elma Sirkesi

 Bilindiği üzere elma sirkesi her derde devadır ve birçok rahatsızlığa doğal tedavi sağlar. Tırnak batması probleminde de elma sirkesi bitkisel çözüm yolu sunar. Elma sirkesi doğrudan ayağa sürülebileceği gibi bir kova su içerisine 100 ml konularak seyreltilip ayak banyosu amacıyla da kullanılabilir. Bunun yanında elma sirkesinin kan dolaşımını artırarak parmak uçlarının kanla beslenmesini desteklemesi nedeniyle özellikle dolaşım bozukluğu şikayetleri olan kişiler ve şeker hastaları tarafından içilmesinde fayda vardır. Elma sirkesini içerken seyreltip bal ile tatlandırmak gerekebilir.

4. Vicks VapoRub Buharlaşan Merhem

Bu mentol esaslı merhemin aynı zamanda tırnak batmasından muzdarip olan ayak tırnaklarının iyileştirilmesi için mükemmel bir bitkisel çare olduğu bilinir. Vicks VapoRub doğrudan batık tırnağına uygulanabilir. Ayağa batan tırnağı yumuşatır ve ayak parmaklarında oluşan  kronik ağrıdan kurtarmayı sağlar ve aynı zamanda   iyileşmeyi de hızlandırır ve kolaylaştırır.

5. Beyaz Çiçek Yağı

Ülkemizde pek bilinmeyen ancak geleneksel Çin tıbbında iyileştirici etkisi nedeniyle sıklıkla kullanılan bir bitkisel yağ olan beyaz çiçek yağı aslında tek bir bitkinin yağından ziyade okaliptüs yağı, lavanta yağı ve nane yağı gibi bitkisel esansiyel (uçucu) yağların karışımından elde edilir. Birkaç damla beyaz çiçek yağının karışımı tırnak batması şikayeti olan bölgeye uygulandığında kesin bir iyileştirici etki oluşturabilmektedir. Bu yağı deneyen kişilerin şeytan tırnağı adı verilen tırnak batmasına sebep tırnakların yok olup gittiğini söyledikleri biliniyor.

Not: Beyaz çiçek yağı son derece etkili bir bitki yağıdır. O nedenle ağıza, yüze ve göz mukozasına sürülmesi toksik etki yaratabilir. Sadece tırnak batması şikayeti olan parmağa sürülmesi yeterlidir. Yara olan bölgelerden uzak tutulmalıdır. Zehirlenme etkisi gösterebilir.

6. Çay ağacı yağı / Lavanta Yağı Karışımı

Bu her iki doğal antibiyotik, tırnak çekilmesi ve tırnak batması gibi   tırnak probleminden derhal rahatlama sağlamak uygulanır.

7. Keklik Otu Esansiyel Yağı ile Tırnak Batması İltihabı Nasıl Geçer?

Keklik Otu yağı, antibakteriyel, antiseptik ve palyatif özellikli bir bitki yağı olarak özellikle tırnak batması ağrısına kesin çözüm sunan bir madde olarak bilinir. Zeytinyağı ilebirlikte karıştırılan keklik yağlı, günde üç kez tırnak batması olan bölgeye doğrudan uygulanabilir. Keklik otu aynı zamanda yetişkin hastalar tarafından suya veya meyve suyuna birkaç damla ilave ederek veya dil altına bir damla damlatarak ağız yoluyla da tüketilebilir.

Uyarı:

 • Hamilelerin keklik otu kullanması kesinlikle yasaktır.
 • 5 yaş altı çocuklara da keklik yağı verilmemelidir.
 • Keklik yağı, demir emilimini azaltır. Bu nedenle keklik yağı kullanırken demir içeren vitamin takviyeleri ile birlikte kullanılması faydalıdır.
 • Mercanköşk, adaçayı, kekik, nane, fesleğen ve zufa otuna karşı alerjiniz varsa bu bitkisel yağı  kullanmayın.
 • Ağız yoluyla alındığında, kusma, cilt tahrişi veya kızarıklığa neden olabilir. Bu yüzden, ağız yoluyla alırken dikkatli olur.

8. Antibakteriyel Şurup

Tırnak batması şikayeti olan ayağı bir fincan antibakteriyel sabun ilave edilmiş bir kova dolusu ılık suya batırın. Ayağınızı düzgün bir şekilde kuruttuktan sonratırnak batığı olan parmağın altına bir pamuk parçası koyun. Ardından ince bir tabaka antibakteriyel merhem uygulayın ve bir bandaj ile sarın. Bu uygulama aynı zamanda tırnak batığını açığa çıkarmak için kullanılan etkili bir yoldur.

9. Limon

İnce bir dilim limon alın. Bandaj veya gazlı bez yardımı ile tırnak batması olan parmak üzerine bağlayın. Bütün gece boyunca sarılı vaziyette bırakın. Limonun asiditesi ve mikrop kırıcı özelliği, enfeksiyonun iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.

Batık tırnak nasıl kesilmeli?

Batık tırnaklarınızı kendi başınıza kesmenizi asla tavsiye etmiyoruz. Ama diğer yandan da batık tırnakların uzaması da problem teşkil ediyor. İlla ki tırnak batımasına neden olan batık tırnakları kesmeniz gerekiyorsa bu durumda aşağıdaki adımları takip etmenizi öneriyoruz.

Step 1- Ayağınızı ya Epsom tuzu ya da antibakteriyel sabun ile karıştırılmış ılık suya 20 dakika kadar ıslatın ve ayak tırnağınızı ve cildinizi yumuşatmaya ve tırnak batmasının neden olduğu şişliği azaltmaya yardımcı olun.

Step 2- Batık tırnakları kaplayan cilt dokusunu geriye itmek için parmaklarınızı dikkatli kullanın, bu adım ağrıya neden olur. Bu nedenle, şişliğin üzerine fazla baskı uygulamamaya özen gösterin.

Step 3- Batık tırnakları tam olarak kesin, ama fazla değil. Ayak tırnağının kenarlarıyla başlayın, şişmiş bölgeyi koruyun. Durumu kötüleştirebileceğinden tırnakları kenarlarından ve ortadan kesmeyi unutmayın.

Step 4- Batık tırnağın aynı şekilde geri çıkmasını önlemek için, tırnak batması olan batık tırnak ve cilt arasında küçük bir pamuk parçası koyun.

Step 5- Tırnak batması olan bölgeye enfeksiyon önleyici merhem uygulayın ve düzgün bir şekilde sarın. Bunun için Neosporin mükemmel bir ilaçtır.

Step 6- Evde iken çorap ve ayakkabı giymeyin. Batık olan bölge açıkta kalsın ve biraz hava alsın. Batık tırnağın hızlı iyileşmesinde yardımcı olur.

Step 7- Enfeksiyonu önlemek için her gün pamuğu değiştirin.

Not: Şeker hastalığınız veya ayağınıza ağrı yaratan başka bir sorununuz varsa, kendi başına ayak tırnağınızı kesmeye çalışmayın.

Tırnak Batması Nasıl Önlenir?

Ayaklarınızı sağlıklı tutmak ve gelecekte bu tür sorunların oluşmasını önlemek için bir dizi önlem almanız gerekebilir.

 • Ayak tırnaklarını düzgün bir biçimde kesiniz.
 • Ayak hijyeninize özen gösterin.
 • Ayağınızı güzelce ve düzenli olarak yıkayın. Kuruturken de aynı özeni gösterin.
 • Rahat ve ayağınıza tam uyan ayakkabılar giyin.
 • Ayak derisinde sertleşme ve nasırlaşmayı önlemek için günlük olarak pomza taşı kullanın.
 • Her gün temiz çorap giyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir