Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir: Topuk Çatlakları İçin Bitkisel Çözüm

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir: Topuk Çatlakları İçin Bitkisel Çözüm

topuk çatlakları için bitkisel çözüm
topuk çatlakları için bitkisel çözüm

Topuk çatlakları için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Topuk çatlakları nasıl geçer: Topuk çatlaklarına doğal çözüm

1. Topuk çatlaklarına iyi gelen yağlar:

– Çatlamış topuklar için en etkili çözüm bitkisel yağlardır. Bu yağlar cildin kurumasını engeller ve cilt çatlaklarının oluşmasını engeller. Cildi derinlemesine nemlendirir.

– Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, susam yağı ya da diğer hidrojene bitkisel yağlar kullanılabilir. Bu yağlar ayaklara masaj yaparak uygulanır. Cilt yumuşak bir fırça ile bir süre fırçalanır. Daha sonra çorap giyilir ve bir gece bu şekilde bekletilir. Ertesi sabah su ile ayaklar yıkanır.

– Uygulamanın her gün düzenli olarak yapılması önerilir.

2. Topuk çatlaklarını ne geçirir: Pirinç unu

– Pirinç unu da çatlamış topuklar için önerilir. Ciltteki kuruluğun azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler. Ciltteki kiri ve ölü deri hücrelerini arındırır.

– Biraz elma sirkesi ve bal ile pirinç unu karıştırılır. Elde edilen karışım cilde masun olarak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra alan su ile durulanır. Uygulamanın ardından cilde zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı uygulanabilir.

3. Topuk çatlaklarına çözüm: Neem yaprakları

– Neem yaprakları da çatlamış topuklar için önerilir. Cildin yumuşamasına yardımcı olurken aynı zamanda cildi nemlendirir. Aynı zamanda anti fungal özellikleri de vardır.

– Birkaç taze neem yaprağı ezilir ve hamur haline getirilir. Bu hamur etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra alan su ile durulanır.

4. Topuk çatlaklarına doğal bakım: Limon

– Limon suyu çatlamış topuklar için en etkili çözümlerden biridir. Ciltteki ölü deri hücrelerin ve kirin arınmasına yardımcı olur. İçerdiği asitler ile cilt yapısını besler ve güçlendirir.

– Haftada iki kez topuklar limon suyu ile ovulabilir. Bir süre ovulur ve ciltte kuruması beklenir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır.

5. Topuk çatlakları için ne yapılır: Zeytinyağı, lavanta yağı ve limon yağı

– Çatlamış topuklar için kullanılan bir diğer çözüm zeytinyağı, lavanta yağı ve limon yağıdır. Bu yağlar cildin güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler.

– Zeytinyağı, lavanta yağı ve limon yağı karıştırılır. Bu karışım bir şişeye konulur. Ardından çalkalanır ve etkilenen cilt alanlarına uygulanır. 15 dakika kadar ayaklarda bekletilir. Daha sonra ayaklar ılık su ve hafif bir sabun ile yıkanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

6. Topuk çatlaklarına vazelin ve gliserin 

– Gliserin cildi yumuşatır ve nemlendirir. Aynı zamanda cildi besler. Cilt hücrelerinin kendi kendini yenilemesine yardımcı olur. C vitamini, B 3 vitamini, D vitamini ve E vitamini içeren gül suyu ise cildin yumuşamasına yardımcı olur. Antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri vardır. Enfeksiyon oluşmasını engeller.

– Gül suyu ve gliserin eşit miktarda karıştırılır. Bu karışım masaj yaparak topuklara uygulanır. Çorap giyilir ve bu şekilde bir gece beklenir. Ertesi sabah ayaklar normal su ve bitkisel bir sabun ile yıkanır.

7. Topuk çatlaklarına hangi yağ iyi gelir: Jojoba yağı ve yulaf

– Topuklardaki çatlakların azaltılması için jojoba yağı ile yulaf ezmesi de kullanılabilir. Bu karışım mükemmel bir nemlendiricidir. İyileşme sürecini hızlandırır.

– 1 yemek kaşığı yulaf tozu ile biraz jojoba yağı karıştırılır. Elde edilen karışım topuklara masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 30 dakika kadar bekletilir ve ayaklar su ile durulanır.

8. Topuk çatlakları için evde çözüm: Parafin

– Parafin de çatlamış topuklar için kullanılan çözümlerden biridir. Hızlı bir şekilde rahatlama sağlar. Ağrının azalmasına yardımcı olur.

– Bir miktar parafin mumu ile hardal yağı ya da hindistan cevizi yağı karıştırılır. Bu karışım ısıtılır ve eritilir. Ardından soğuması beklenir. Bu karışım topuklar üzerine uygulanır. Bir süre bekletilir ve ayaklar ılık su ile yıkanır. Uygulama bir gece bekletildiğinde daha etkili sonuçlar alınacaktır.

9. Topuk çatlağına evde çözüm: Muz

– Muz içerdiği enzimler ile cilt yapısını besler ve geliştirir. Cildin nemlendirilmesini sağlar.

– Olgun muz ezilir ve püre haline getirilir. İçerisine Hindistan cevizi yağı ya da avokado yağı eklenir. İyice karıştırılır ve bu karışım ayaklara uygulanır. Topuklara bir süre masaj yapılır. Bir süre bekletilir ve ayaklar ılık su ile durulanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir