Yanığa Ne İyi Gelir: Yanık İçin Bitkisel Çözüm

Yanığa Ne İyi Gelir: Yanık İçin Bitkisel Çözüm

yanık için bitkisel çözüm
yanık için bitkisel çözüm

Yanıklar oldukça acı vericidir. Ciddi yanıklarda mutlaka doktora danışılmalıdır. Basit yanıklarda ise yanıklar için doğal çözümler uygulanabilir. Yanığa doğal çözüm önerileri şunlardır:

Yanık nasıl iyileşir: Yanıklara doğal tedavi

1. Yanıklarda soğuk su tedavisi

– Yanık tedavisinde en etkili çözüm soğuk sudur. Soğuk su cildin uyuşmasına yardımcı olurken aynı zamanda kısa sürede rahatlama sağlar.

– Soğuk suya batırılan havlu ya da soğuk su şişesi etkilenen cilt alanlarına kompres olarak uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar uygulamaya devam edilmesi önerilir. Buz küpleri ise doğrudan cilde uygulanmamalıdır. Ciltte soğuk nedeniyle tahriş ve yanma oluşabilir.

2. Yanıklara ne sürülür: Patates

– Patates cilt bakımında kullanılan etkili çözümlerden biridir. Cildi yatıştırır ve besler. Aynı zamanda cildin kendi kendini onarmasına yardımcı olur.

– Patates dilimleri cilde doğrudan uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

– Cilde patates suyu da uygulanabilir.

3. Yanıklara ne yapılır: Hindistan cevizi yağı

– Hindistan cevizi yağı da yanık tedavisinde kullanılan çözümler arasındadır. Cildi besler. Aynı zamanda cildin nemli kalmasına yardımcı olur.

– Biraz hindistan cevizi yağı ile limon suyu karıştırılır. Elde edilen karışım yanık alanların üzerine uygulanır. Bir süre kurumaya bırakılır. Ardından ılık su ile durulanır.

4. Yanıklar için ne yapılmalı: Bal

– Yanık tedavisinde önerilen bir diğer çözüm baldır. Bal içerdiği enzimler ile bakterilerin ölmesine yardımcı olur ve cildi yatıştırır.

– Bal etkili ve doğal anti enflamatuar ve anti bakteriyel özellikler içerir. Bu özellikleri ile cildi yatıştırır. Cilt hücrelerinin kendini yenilemesini teşvik eder.

– Etkilenen alana biraz bal uygulanır. Üzeri bir bandaj ile sarılır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

– Uygulama günde 3 ya da 4 kez düzenli olarak yapılabilir.

5. Yanıklara iyi gelen bitkiler: Aloe vera

– Aloe vera cildin nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler. Etkili sıkılaştırıcı ve büzücü özellikleri vardır.

– Biraz zerdeçal ve aloe vera jel karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

6. Yanıkları ne geçirir: Siyah çay poşetleri

– Siyah çay poşetleri de yanık tedavisinde kullanılır. İçerdiği tannik asit ile son derece etkilidir.

– Çay poşetleri sıcak suya eklenir ve demlenmesi beklenir. Daha sonra süzülür ve sıkılır. Yanık alanlara kompres olarak uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

7. Yanığa ne yapılmalı: Sirke

– Sirke anti septik ve sıkılaştırıcı özellikler içerir. Bu özellikleri ile yanıkların ve enfeksiyonun azalmasını sağlar.

– Biraz sirke sulandırılır ve cilde uygulanır. Ciltte kuruması beklendikten sonra su ile durulanır. Uygulamanın günde 4 ya da 5 kez yapılması önerilir.

8. Yanığı ne geçirir: Muz yaprakları

– Yanıkların neden olduğu acı ve ağrı hissinin azaltılması için muz yaprakları da kullanılabilir. Muz içerdiği enzimler ile cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildi besler ve cilt yapısını güçlendirir.

– Birkaç adet muz yaprağı ezilir. Macun kıvamına getirilir ve cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

– Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

9. Yanıklara soğan suyu

– Soğan suyu da yanık nedeni ile oluşan ağrıların azalmasına yardımcı olur. Cildin su toplamasını engeller. Cilt yapısı için son derece faydalı olan kükürt içerir.

– Soğan dilimler halinde kesilir. Ardından yanık alanlara uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

– Cilde soğan suyu da uygulanabilir.

– Uygulamanın düzenli olarak günde birkaç kez yapılması önerilir.

10. Yanıklara iyi gelen yağlar: Lavanta yağı

– Lavanta esansiyel yağı ciltte yanık izlerinin oluşmasını engeller. Aynı zamanda ağrı kesici ve antiseptik özellikleri içerir. Cilde doğrudan uygulanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir