Yara İzleri Nasıl Geçer: Yara İzlerine Bitkisel Çözüm

Yara İzleri Nasıl Geçer: Yara İzlerine Bitkisel Çözüm

yara izlerine bitkisel çözüm
yara izlerine bitkisel çözüm

Keloid olarak da bilinen kalıcı yara izleri sık görülen ve son derece rahatsız edici olan bir cilt sorunudur. Cilt tabakasının bozulması ile oluşan kalıcı izler genellikle travma, yanıklar ya da su ve akne nedeni ile oluşur. Bu izlerin giderilmesi için genellikle kozmetik ürünler kullanılır. Ancak kozmetik ürünler içerdikleri kimyasallar nedeni ile cildin daha da zarar görmesine neden olabilir. Ciltte oluşan bu izler için bitkisel çözümlerin kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Yara izleri için doğal çözümler şunlardır:

Yara izlerine ne iyi gelir: Yara izleri için bitkisel çözüm

1. Yara izlerine maske: Saksı güzeli çiçeği esansiyel yağı:

– Saksı güzeli çiçeği bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Vücudun direncini artırır. Aynı zamanda kan dolaşımını da düzene sokar. Cilt hücrelerinin kendini yenilemesine yardımcı olurken skar dokusunda kollajen üretimini artıran antioksidanlar da içerir.

– Bir bardak kaynar suyu biraz saksı çiçeği yağı eklenir. Karıştırılır ve soğuması beklenir. Ardından etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Yaklaşık 5 ila 10 dakika kuruması beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

2. Yara izlerine çözüm: Soğan:

– Soğan da keloid için etkili çözümlerden biridir. Yara izlerinin hızla iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ciltteki tahrişi azaltır ve doğal anti inflamatuar bir etkiye sahiptir. Ciltteki koyu lekelerin azalmasına yardımcı olur, dokularda kollajen üretimini teşvik eder.

– Soğan püre haline getirilir ve cilde uygulanır. Bir süre izler üzerinde bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Soğan içerdiğin enzimler ile var olan bakterilerin de ölmesine yardımcı olur.

3. Yara izlerini ne geçirir: Aloe vera jel:

– Aloe vera jel cilt yapısının nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cildi besler. Dokuların yenilenmesine yardımcı olur.

– Biraz aloe vera jel etkilenen cilt alanlarına sürülür. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

4. Yara izlerini silen doğal tedavi yöntemleri: Salatalık suyu:

– Salatalık da cilt için son derece faydalı bir besindir. Yüksek miktarda su içerir.

– Biraz salatalık püresi buzdolabında bekletilir. Daha sonra etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak tekrar edilebilir.

5. Yara izleri için ne yapılmalı: Limon suyu, yoğurt ve yulaf ezmesi:

– Keloid için en etkili çözümlerden biri de bu karışımdır.

– 1 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı öğütülmüş yulaf ve birkaç damla limon suyu ile karıştırılır. Bu karışım cilde uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından cilt ılık su ile durulanır.

6. Yara izleri için maske: Papaya:

– Keloid için papaya da kullanılabilir. İçerdiği papain enzimi ile son derece faydalıdır. Cildin kolajen yapısının korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda esneklik kazandırır.

 – Biraz papaya püresi cilde uygulanır. Birkaç dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

Ciltteki yara ve izler için tüm bu bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir. Düzenli uygulandıklarında olumlu sonuçlar alınacaktır. Bu çözümler aynı zamanda cilt yapısını pürüzsüzleştirir ve canlılık katar. Tüm bu önerilerin yanı sıra beslenme düzenine de dikkat edilmesi önerilir. Daha çok sebze ve meyve tüketilmelidir. Vitamin, mineral ve yağ asitleri içeren gıdalar beslenme düzenine eklenebilir. Ayrıca sağlıklı sıvı alımının da artırılması önerilir. Bitkisel çaylar, sebze ve meyve suları tüketilebilir. Cilt sağlığının korunması için düzenli olarak peeling uygulamaları da yapılabilir. Eğer ciltteki yara ve yara izleri çok derinse en kısa sürede bir cilt doktoruna ya da güzellik uzmanına danışılması tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir