Yara İzlerine Ne İyi Gelir: Yara İzleri İçin Bitkisel Çözüm

Yara İzlerine Ne İyi Gelir: Yara İzleri İçin Bitkisel Çözüm

yara izleri için bitkisel çözüm
yara izleri için bitkisel çözüm

Yara izleri nasıl geçer?

Günümüzde insanların estetik bir görünüşe sahip olma isteği çok daha fazla artmıştır. Bununla birlikte gelişen kozmetik sektörü ise olumsuz yönler kazanmıştır. Birçok zararlı bileşen ile hazırlanan çoğu kozmetik madde cilt üzerinde ciddi hasarlara yol açar. Bunun yanı sıra tabii ki fiziksel etkiler (sert ya da sivri bir cisim ile yüz bölgesine alınan darbeler) ve tüketilen besinler nedeniyle de cilt zarar görebilir.

En çok rastlanılan cilt sorunları şu şekilde sıralanabilir:

– Yaralanmalar ve sonrasında kalan yara izleri

– Akne inflamasyonu

– Kesikler

– Yanıklar

Bu sorunların görülmesine neden olabilecek birçok farklı etken vardır. Tabii ki öncelikle yüzü bu potansiyel etkenlerden korumak gerekir. Ancak yüz bölgesi ellerden sonra çevre ile en çok temas içinde olan bölge olduğu için yaralanma ya da cilt sorunları görülme riski bir o kadar yüksektir. Bu yüzden en az kalıcı hasarla ve en hızlı şekilde cilt sorunlarının tedavi edilmesi için bitkisel tedavilerin kullanılması çok önemlidir.

Cilt üzerine uygulanacak olan bu bitkisel tedavilerin etkisi oldukça fazladır. Ancak yüz bölgesinin hassas bir bölge olması bitkisel ilaçların içerisindeki bileşenler tarafından da olumsuz etkilen riskini yükseltmektedir. Mümkün oldukça zararsız maddeler ile hazırlanan bu bitkisel karışımların herhangi birinin uygulanması sırasında cilt üzerinde kızarıklık, tahriş ve yara gibi oluşumlar gözlendiğinde bölge hiçbir şekilde su ya da başka bir madde ile temizlenmeden, kullanılan karışım ile beraber acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Bu şekilde ciddi ve kalıcı hasarlardan kurtulma oranı yükselir.

Yara izleri için ne yapılmalı: Yara izlerine bitkisel çözüm

1 – Yara izleri nasıl iyileşir: Yara izine karşı önlem alınmalıdır:

Yara izleri ciltteki ciddi yaralanmalar sonucu yapılan bir dizi hata silsilesi ile oluşabilen izlerdir. Mümkün oldukça yüzün darbelere karşı korunması gerekir. Ancak olası yaralanma durumunda ise mutlaka hastaneye gidilmeli ve gerekirse estetik operasyon yapılmalıdır. Bu kararı kişi değil doktor vermeli ve doktorun kararına uyulmalıdır. Bazı durumlarda kişinin kimyasal birikimi yara izinin iyileşmesine uygun değildir. Doktor tarafından doğru steroid bileşenleri ile vücut desteklenir. Bir sürü bu destek uygulanarak vücut hazır hale getirilir ve ardından estetik operasyon ile yara izinden tamamen kurtulmak mümkündür. Bu kimyasal birikimlerin sebebi genellikle kötü alışkanlıklardır. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar buna neden olabilir. Bu yüzden bu zararlı alışkanlıklardan tüm vücut yaralanmalarının tedavisinin kolay olması için uzak durulmalıdır.

2 – Yara izlerine bitkisel çözüm: Masaj:

Masaj da yara izinin olduğu bölgeyi yumuşatarak iyileşmesine yardımcı olabilir. Çalışmalar, hafif darbeler şeklinde yapılan doğru masajın hipertrofik izleri ve keloidler birikimi önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Gün boyunca 15 dakikadan 2 seans şeklinde uygulanabilecek olan bu yöntem sayesinde kısa sürede yara izlerinden kurtulmak mümkündür. Bu işlemin besleyici bir bitkisel yağ ile yapılması önerilir. En uygun yağlar zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağıdır.

3 – Yara izlerine iyi gelen bitkiler: Kuşburnu çekirdeği yağı:

Kuşburnu çekirdeği yağı ve uçucu yağlardan herhangi biri eşit şartlarda karıştırılır. Elde edilen karışım yağ yüz bölgesindeki yara izlerini ortadan kaldırmak için oldukça etkilidir. İzlerin olduğu bölgede cildin yenilenmesini ve gelişerek yara izlerini kapatmasını sağlayacaktır. Eğer fazla karışım hazırlandıysa karışımın kalanı hava almayan bir cam şişede saklanabilir. Güneş görmeyen bir yerde saklanması önerilir.

4 – Yara izine bitkisel çözüm: Lavanta yağı:

Lavanta yağı cilt hücrelerini harekete geçiren bir özelliğe sahiptir. Bu uçucu yağ aynı zamanda yara izlerinin iyileşmesine de etkili bir şekilde yardımcı olabilir. Cilt hücrelerini harekete geçirerek var olan cilt derisini atarak yeni deri üretimine yardımcı olur. Yeni derinin üretimi sırasında ise yara nedeniyle hücre ölümlerinin gerçekleşerek oyuk ve tümsek kalan bölgeler, yani yara izleri olması gereken konuma döner. Bu da yara izlerinin yok olması anlamına gelir. Etkili sonuçlar elde edebilmek için günde 2 ya da 3 kez kullanılması gerekir.

5 – Yara izlerine maske: Hardal tohumu yağı:

Birkaç hafta boyunca günde 3 kez %10 oranında hardal tohumu yağı içeren cilde yararlı bir karışımın uygulanması gerekir. Bu oranda hazırlanan merhemin uygulanması kısa sürede yara izlerinin iyileşmesine katkı sağlar. Cildi yeniler, geliştirir ve olması gereken fiziksel durumuna geri getirir.

Aynı zamanda içerisindeki bol ve çeşitli antioksidan maddeler ile bölgenin temiz kalmasını sağlar. Serbest radikalleri büyük oranda bölgeden uzaklaştırarak sorun oluşumunun büyük oranda önüne geçer.

6 – Yara izlerini silen doğal tedavi yöntemleri: Karbonat:

Karbonat, mikrodermabrazyon etkisi sayesinde yara izlerinin tedavisinde kullanılabilen son derece etkili ve doğal yöntemlerden bir tanesidir. 5’e 1 oranda karbonat ile su (5 birim karbonata 1 birim su) karıştırılarak hamur kıvamına getirene kadar yoğrulur. Yaralı ya da yara izi bulunan cilt bölgesi üzerine bu karışım yapıştırılır ve hafif bir şekilde masaj yapılır. Masajın ardından 1 dakika kadar kuruması beklenir. Kuruduktan sonra sıcak su ile durulanır. Etkili sonuçlar elde edebilmek için bu işlemin her hafta en az 2 ya da 3 kez uygulanması gerekir.

7 – Yara izlerini ne geçirir: Kakao yağı:

Kakao yağının cilde uygulanması kişinin cilt sorunlarına çözüm bulabileceği gibi aynı zamanda kişinin mutlu olmasına da yardımcı olur. Güzel kokusu ve cildin emdiği bileşenleri ile kişinin mutluluk hormonu salgılamasını sağlar. Aynı zamana tabii ki kakao yağı yara izinin tedavisi için olağanüstü bir çözümdür. Uygulayan herkes az da çok da olsa bir aşama kat ettiği bilinmektedir. En iyi doğal nemlendirici yağlarının baş sıralarında yer alır. Bu özelliği ile de yara izi olan bölgenin yumuşaması sağlanarak iyileşme süreci bir hayli hızlandırılır.

8 – Yara izlerini ne yok eder: Zeytinyağı:

Sızma zeytinyağı, ölü deri hücreleri yumuşatır ve gözeneklere yapışmasına engel olarak yara izlerinin iyileşmesine katkıda bulunur. Yaranın bulunduğu bölgeye her gün sızma zeytinyağı ile cilt yağı emene kadar masa yapılır. Kullanılacak yağ miktarı yara büyüklüğüne bağlıdır. Sürüldüğünde yara izi olan bölgede orta kalınlıkta bir tabaka oluşturması gerekir. Buna göre miktarı belirlenebilir. Her gün masaj yaparak yara izlerinin tedavisinde önemli adımlar atılabilir. Zeytinyağı ile geceden yara izi bulunan bölgeye masaj yapılır ve yağ cilt tarafından emildikten sonra bölgeye yıkanmaz. Sabaha kadar bu şekilde bekletilir ve sabah bölge su ile durulanır. Bu yöntem yara izlerini hafifletmek ve aynı zamanda cildi yumuşatarak birçok soruna karşı önlem almak için idealdir.

9 – Yara izine iyi gelen bitkiler: Aloe vera:

Aloe vera bitkisi de yara izlerinin tedavisinde etkilidir. Önemli miktarda antioksidan içermesi bölgenin temiz tutulmasını sağlar. Aynı zamanda mineral içerenleri ile bölgeyi besleyerek yara izinin iyileşme sürecini hızlandırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir