Yaşlanmayı Önleyen Yiyecekler: Yaşlanma Karşıtı Besinler

Yaşlanmayı Önleyen Yiyecekler: Yaşlanma Karşıtı Besinler

yaşlanma karşıtı besinler
yaşlanma karşıtı besinler

Yaşlılık etkilerini azaltmak için beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Bazı besinlerin tüketilmesi ciltte kırışıklıkları engellerken aynı zamanda yorgunluk ve halsizlik gibi etkileri de azaltır. Yaşlanma karşıtı yiyecekler şunlardır:

Yaşlanmayı durduran yiyecekler: Yaşlanmayı geciktiren yiyecekler

1. Yaşlanma karşıtı yiyecekler: Sarımsak:

– Sarımsak içerdiği enzimler ile yaşlanma etkilerini en aza indirir. Kırışıklıkları ve cilt sarkmalarını önler. Aynı zamanda bağışıklığın da güçlü kalmasını sağlar.

– Allicin ve sülfenik içeren sarımsak vücuttaki toksinlerin ve serbest radikallerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda doğal ve etkili anti fungal, anti viral ve anti bakteriyel özellikleri vardır. Vücuttaki mikrop ve bakterilerin ölmesini sağlar.

– Sarımsak ayrıca kan akışını düzenler. Kan basıncı sorunlarını engellerken kalp sorunlarına karşı da koruma sağlar.

– Her gün yemek ve salatalara sarımsak eklenerek tüketilebilir.

2. Yaşlanmayı durduran besinler: Yaban mersini:

– Yaban mersini birçok sağlık sorununda önerilir. Beyin fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda vücuttaki serbest radikalleri arındırır. Beyin hücrelerinin onarılmasını sağlar.

– Yaban mersini içerdiği antosiyanin ile var olan oksidatif stresi azaltır. Bu da yaşlanma belirtilerini azaltır.

– Yaban mersini tüketimi ruh halinin dengede kalmasını sağlar. Koordinasyonu da olumlu etkiler.

Yaban mersininin diğer faydaları:

+ Görme sağlığını geliştirir.

+ İdrar yolu sağlığını geliştirir.

+ Enfeksiyonla mücadelede etkilidir ve bağışıklık sistemini destekler.

+ Artrit semptomlarını azaltır.

+ Beyinin yaşlanmasını önler ve kısa süreli hafıza kaybını tersine çevirir.

+ Alzheimer ve diğer nörolojik hastalıklardan korur.

+ İnme ve kalp hastalığı önler.

+ Kolesterol seviyesini düşürür.

+ Kanser riskini azaltır.

– Yaban mersini, şeker seviyelerinde düşüş varsa kullanılmamalıdır.

3. Yaşlanmayı durduran gıdalar: Brokoli:

– Brokoli en sağlıklı yeşil sebzelerden biridir. Güçlü antioksidanlar bakımından zengindir. Hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Kanserden koruyucu özellikleri de vardır.

– Brokolinin yanı sıra bayırturpu, su teresi, roka, lahana, karnabahar ve brüksel lahanası tüketilebilir. Bu besinlerin düzenli olarak tüketilmesi özellikle prostat kanseri, akciğer kanseri, mesane kanseri ve meme kanseri riskini düşürmeye yardımcı olur.

4. Yaşlanmayı engelleyen gıdalar: Yeşil yapraklı sebzeler:

– Beslenme düzeninde daha çok yeşil yapraklı sebze olması önerilir. Özellikle marul, lahana, şalgam yeşillikleri, ıspanak gibi yeşillikler, zeaksantin ve lutein açısından mükemmel kaynaklardır. Bu besin öğeleri antioksidan etkiler gösterir.

– Lahana ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde sülforafan, C vitamini ve beta karoten gibi kanser ile mücadeleye yardımcı olan antioksidanlar vardır. Ispanak aynı zamanda zararlı serbest radikallerin ve toksinlerin arınmasına yardımcı olur.

Yeşil yapraklı sebzelerin diğer faydaları şunlardır:

+ Karaciğer ve akciğer kanseri de dahil olmak üzere, belirli kanserlerin tedavisinde etkilidir.

+ İnsülin ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

+ Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olur.

+ Kalp hastalığının önlenmesinde etkilidir.

+ Kemik yapısının daha güçlü kalmasını sağlar.

+ Kan pıhtılaşmasını dengeler.

5. Yaşlanmayı önleyici besinler: Yumurta:

– Yumurta da erken yaşlılık belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

– Zeaksantin ve lutein içeriği ile göz sağlığını korur. Aynı zamanda kolin içeriği ile kardiyovasküler sağlığı destekler. Sinir sistemi için de olumlu etkileri vardır.

– Doğal D vitamini kaynağı olan yumurta kemik yapısının da korunmasını sağlar. 9 adet temel amino asit de içermektedir.

– Yumurta düzenli olarak tüketilebilir. Çiğ yumurta da önerilmektedir.

6. Güneş:

– Güneş kemik sağlığı için son derece faydalıdır. Ancak çok fazla maruz kalınması cildin kurumasına ve hatta cilt kanserine neden olabilir.

– Güneş ışınlarından korunmak için yüz ve diğer alanlara yüksek koruma faktörlü bir güneş koruyucu uygulanması önerilir.

7. Turuncu sebzeler:

– Yaşlanmayı yavaşlatmak için turuncu sebzelerin tüketilmesi önerilir. Özellikle kabak ve havuç gibi besinler beslenme düzenine eklenebilir. Bu besinler kalp sağlığının korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda kansere karşı koruma sağlar.

8. Yaşlanmayı yavaşlatan besinler: Balık:

– Balık en sağlıklı besinlerden biridir. Haftada 3 porsiyon kadar balık tüketilebilir. Özellikle omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan yağlı balıklar; sardalye, uskumru, ton balığı ve ringa balığı tüketilmelidir.

9. Yaşlanmayı önlemek için yapılması gerekenler: C Vitamini:

– C vitamini açısından zengin besinler de önerilmektedir. C vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda hücrelerin kendini onarmasını sağlar. Cildin kolajen yapısını korur.

10. Yaşlanmayı geciktiren yağlar: Zeytinyağı:

– Yapılan birçok araştırmada zeytinyağının içerdiği güçlü antioksidanların yaşlılık belirtilerini azalttığı anlaşılmıştır. Zeytinyağı tekli doymamış yağlar içerir. Bu içeriği ile kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruma sağlar.

– Zeytinyağı cilt sağlığı için son derece faydalıdır. Beslenme düzenine eklenebilir ya da cilde topikal olarak uygulanabilir.

11. Yeşil çay:

– Yeşil çay içerdiği antioksidanlar ile yaşlanma belirtilerini engelleyen etkiler gösterir. Aynı zamanda var olan inflamasyonu azaltır. Kronik iltihap, diyabet ve diğer hastalıkların önlenmesini sağlar. Aynı zamanda var olan oksidatif stresin azalmasını sağlar.

– Her gün birkaç bardak yeşil çay düzenli olarak tüketilebilir.

12. Nar suyu:

– Nar suyu da yaşlanma belirtilerini azaltmak için önerilir. Kırışıklıkların ve ince çizgilerin azalmasını sağlar.

– Her gün nar meyve olarak tüketilebilir. Alternatif olarak bir bardak nar suyu tüketilmesi önerilir.

13. Su tüketimi:

– İnsan vücudunun% 60’ı sudur. İç organların ve cilt sağlığının korunması için her gün yeterli miktarda su tüketilmesi gerekir. 3 litreye yakın su, her gün düzenli olarak tüketilebilir.

– Su tüketimi vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını kolaylaştırırken aynı zamanda sindirim sisteminin de düzgün çalışmasını sağlar.

14. Düzenli egzersiz:

– Düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Her gün 30 dakika kadar yürüyüş yapılabilir. Ayrıca hafif tempolu koşu, kardiyo ve ağırlık egzersizleri de önerilir.

15. Stresten uzak durmak:

– Stres yaşlılık belirtilerinin artmasına neden olur. Bu nedenle stresin de kontrol altına alınması gerekir.

– Yeşil çay, nane çayı, manolya çiçeği çayı, süt gibi içecekler sakinleştirici etkileri ile tüketilebilir. Ayrıca meditasyon, yoga ve nefes egzersizleri gibi yöntemler de denenebilir.

16. Düzenli uyku:

– Uyku düzenine dikkat edilmelidir. Her gün 8 veya 9 saat kadar uyunmalıdır. Erken kalkılmalı ve erken yatılmalıdır. Uyku eksikliği büyüme hormonlarının düşmesine neden olur. Bu da yaşlılık belirtilerini artırır.

17. Kemik yapısını güçlendirmek:

– Yaşlılık belirtilerinin azaltılması için kemik yapısının güçlendirilmesi önerilir. Bunun için kalsiyum ve D vitamini açısından zengin besinler tüketilmelidir. D vitamini takviye olarak da alınabilir. Ancak uygun doz için doktora danışılmalıdır.

18. Sigarayı bırakma:

– Sigara içilmesi genel sağlığı olumsuz etkiler. Yaşlılık belirtilerinin de artmasına neden olur.

– Sigarayı bırakmak için en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Yaşlanma belirtilerini azaltmak için tüm bu önerilere uyulması tavsiye edilir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Yağlı ve kızartma besinler yerine daha çok sebze ve meyve tüketilmesi önerilir. Şekerli ve hamur işi gıdalar da beslenme düzeninden çıkarılmalıdır. Su tüketiminin artırılması gerektiği unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir