Yıpranmış Saçlara Ne İyi Gelir: Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Bakım

Yıpranmış Saçlara Ne İyi Gelir: Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Bakım

yıpranmış saçlar için doğal bakım
yıpranmış saçlar için doğal bakım

Yıpranmış saçlar için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Yıpranmış saçlara ne yapmalı: Yıpranmış saçlara doğal bakım

1. Yıpranmış saçlara çözüm: Bira mayası

– Bira mayası, hasarlı ve kuru saçların canlanmasına yardımcı olur. Saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Aynı zamanda saç dökülmesini önlemeye de yardımcı olur.

– Bira mayası saç sağlığı için faydalı olan proteinler, krom, selenyum, bakır, kalsiyum ve demir, tiamin, niasin, piroxin, riboflavin, folik asit ve biyotin içerir. Bu içeriği ile hasar görmüş saçların onarılmasını hızlandırır.

2. Yıpranmış saçlar için evde maske: Avokado

– Avokado yağ asitleri, lesitin, beta-karoten, protein ve potasyum açısından son derece zengin bir besindir. Aynı zamanda A vitamini, B vitamini ve E vitamini de içerir.

– 4 yemek kaşığı zeytinyağı ile 4 yemek kaşığı papatya yağı karıştırılır. Saçlara masaj yapılarak uygulanır. Bir süre saçlarda bekletilir ve bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

– Alternatif olarak yarım avokado ezilir ve püre haline getirilir. İçerisine 4 yemek kaşığı ısıtılmış zeytinyağı ve papatya yağı konulur. İyice karıştırılır ve saçlara masaj yapılarak uygulanır. Yaklaşık yarım saat kadar bekletilir. Ardından saçlar bitkisel ve hafif bir şampuan ile yıkanır.

3. Yıpranmış saçlar için bakım: Bal, yumurta sarısı

– Bal mineraller, vitaminler ve antioksidanlar içerir. Aynı zamanda cilt yapısının nemli kalmasını sağlar. Cilt esnekliğini korumaya yardımcı olur. Yumurta sarısı ise saçların onarılmasına yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– 5 damla okaliptüs uçucu yağı

– 2 yumurta sarısı

– 4 yemek kaşığı bal

Uygulanışı:

– Okaliptüs uçucu yağı, yumurta sarısı ve bal iyice karıştırılır. Bu karışım saçlara masaj yaparak uygulanır. Saçlar sıcak havlu ile sarılır. Ardından saçlarda 20 ya da 30 dakika kadar bekletilir. Daha sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– Uygulama her hafta birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

4. Yıpranmış saçlara bal maskesi: Bal ve zeytinyağı

Gerekli malzemeler:

– 1/2 fincan bal

– 1 ya da 2 yemek kaşığı zeytinyağı

– Avokado püresi

– 1 adet yumurta sarısı

Uygulanışı:

 – Tüm malzemeler iyice karıştırılır. Ardından saçlara masaj yapılarak uygulanır. 20 dakika kadar bekletilir ve bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

Tüm bu bitkisel ve doğal çözümler saçlardaki hasarın azaltılması için kullanılabilir. Düzenli olarak kullanıldıklarında saçların kırılmasını engellerler. Saç bakımında genellikle kozmetik ürünler kullanılır. Ancak bu ürünler yüksek miktarda kimyasal içerir. Bu içeriği ile saçların uzun vadede yıpranmasına neden olabilir. Bu nedenle kozmetik çözümler yerine bitkisel çözümlerin kullanılması önerilir. Bitkisel saç maskeleri saçların onarılmasına yardımcı olurken aynı zamanda saç yapısının güçlenmesini sağlar.

Saç hasarının önlenmesi için bitkisel çözümlerin yanı sıra beslenme düzenine de dikkat edilmesi önerilir. Özellikle vitamin, mineral ve antioksidan içeren besinlerin tüketilmesi önerilir. Ispanak, lahana, brüksel lahanası, pazı gibi yeşil sebzelerin yanı sıra muz, elma, çilek, karpuz ve portakal gibi renkli meyveler de tüketilebilir. Vücut ile birlikte saçların da nemli kalması için tüketilen su miktarının da artırılması önerilir. Her gün 3 litre kadar su tüketilebilir. Suyun yanı sıra bitkisel çaylar ile sebze ve meyve suları bol bol tüketilebilir. Gazlı ve alkollü içeceklerden uzak durulması önerilir. Özellikle yaz aylarında saçlar güneş ışığına çok fazla maruz bırakılmamalıdır. Güneş saçların kurumasına neden olabilir. Saçların hasar görmesinin temel nedenlerinden biri saç şekillendirme aletlerinin kullanılmasıdır. Saça ısı veren saç düzleştiricilerin ve saç maşalarının çok fazla kullanılması tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir